Արամ Սիմոնյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել. Փաստաբանական թիմը հայտարարություն է տարածել 09/17/2020   13:02  |  Քրեական խրոնիկոն
Արամ Սիմոնյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ Նման հայտարարությամբ են հանդես եկել Արամ Սիմոնյանի պաշտպաններ Լուսինե Սահակյանը և Երվանդ Վարոսյանը։
Պաշտպանական թիմի հայտարարությունը՝ ստորև.
«Այսօր ՀՀ քննչական կոմիտեն հանդես եկավ հայտարարությամբ այն մասին, որ ԵՊՀ նախկին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 34 միլոն դրամի ենթադրյալ վատնում կատարելու համար։
Հանրությունը հավանաբար հիշում է շուրջ երկու տարի առաջ տարածվող հայտարարությունները, Պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ԵՊՀ-ում իբր հայտնաբերված շուրջ 800 միլիոն դրամի չարաշահումների մասին։ Այդ կապակցությամբ երկու տարի քննություն իրականացնելուց հետո, Քննչական կոմիտեն որոշեց Արամ Սիմոնյանին մեղադրանք առաջադրել ԵՊՀ անվտանգությունն ապահոված պահնորդական ընկերությանը իբր չհիմնավորված հավելյալ գումարներ` 4 տարվա ընթացքում 34 միլիոն դրամ փոխանցելու համար։
Բնականաբար Արամ Սիմոնյանը որևէ վատնում չի կատարել։ Այդ գումարներն իրականում փոխանցվել են ոչ թե «չմատուցված ծառայությունների դիմաց», այլ կապված են եղել ինչպես պահնորդական ծառայության կողմից հավելյալ ծառայությունների մատուցման, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հետ։
Կարծում ենք, որ այս գործընթացը հերթական անգամ հասարակության աչքերում ինչ-որ արդյունք ցույց տալուն միտված մի բան է, ինչն անթույլատրելի է, հատկապես, երբ այդ ճանապարհին անվանարկվում են Հայաստանի կրթության ու գիտության զարգացման ճանապարհին անառարկելի վաստակ ունեցող մարդկանց անունները։
Բնականաբար Արամ Սիմոնյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ Նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով այս պահին, ցավոք, հավելյալ մանրամասներ գործից հայտնել չենք կարող, սակայն առավել քան համոզված ենք, որ այս մեղադրանքն ապագա չի կարող ունենալ ու իրականացվող նախաքննության արդյունքում հերքվելու է»։
10:27 17/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱրամ Սիմոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելու համար
09:51 05/06/2020  |  Մամուլ«Ես ԵՊՀ-ից չեմ հեռացել, ռեկտորի պաշտոնն եմ թողել». Արամ Սիմոնյան. «Իրավունք»
21:08 06/11/2019  |  ՎերլուծություններՀայագիտական առարկաների հանդեպ վերաբերմունքը՝ ազգային պետության հանդեպ մեր վերաբերմունքի տարբերանշան
11:04 18/06/2019  |  ՄամուլԵՊՀ ռեկտորի ԺՊ-ն՝ ծպտյալ բիզնեսմե՞ն. Նա սերտ կապեր ունի նախկինների հետ. «Հրապարակ»

Экс-ректор ЕГУ Арам Симонян не признал вину в инкриминируемом ему деянии - заявление адвокатов 09/17/2020 13:38 | Комментарий
Бывший ректор Ереванского государственного университета не признал вину в инкриминируемом ему деянии, сообщили адвокаты Лусине Саакян и Ерванд Варосян, представляющие интересы Арама Симоняна.
Они напомнили, что сегодня Следственный комитет выступил с заявлением, в котором сообщил о том, что бывшему ректору ЕГУ Араму Симоняну предъявлено обвинение по части 3 статьи 179 УК Армении за предполагаемую растрату 34 млн. драмов.
“Общественность, вероятно, помнит тиражируемые около двух лет назад заявления о якобы выявленных Государственной контрольной службой в ЕГУ злоупотреблениях на сумму почти 800 млн. драмов. В этой связи после длившегося два года расследования Следственный комитет решил предъявить Араму Симоняну обвинение якобы за безосновательное перечисление в течение 4 лет дополнительных средств(34 млн. драмов) охранному предприятию, обеспечивавшей безопасность в ЕГУ”, - говорится в заявлении.
Естественно, как отмечают адвокаты, Арам Симонян не совершал никакой растраты.
“Эти средства, в действительности, были перечислены не за “неоказанные услугу”, а были связаны как с предоставлением дополнительных услуг охранной службой, так и с повышением минимального размера оплаты труда в Республике Армения.
“Считаем, что этот процесс являет собой нечто, нацеленное на то, чтобы в очередной раз пустить пыль в глаза общественности в плане результативности, что является недопустимым, особенно, когда на этом пути имена людей с неоспоримым вкладом в дело развития образования и науки в Армении подвергаются дискредитации. Естественно, Арам Симонян не признал вину в инкриминируемом ему деянии. Исходя из тайны следствия, в данный момент, к сожалению, не можем сообщить дополнительных подробностей, однако мы более чем убеждены, что у этого обвинения не может быть будущего и оно будет опровергнуто по итогам проводимого расследования”, - отмечается в заявлении.