Խորհրդարանում քննարկվում է ՍԴ պաշտոնում Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածության հարցը 09/14/2020   11:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ դատավորի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանն ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ անդրադարձավ սահմանադրական արդարադատության խնդիրներին։
«Սահմանադրական արդարադատությունը ՀՀ-ում անցել է ձևավորման և կայացման որոշակի ճանապարհ, որը պայմանականորեն կարող ենք բաժանել երեք փուլի։ Առաջին փուլի մեկնարը տրվեց 1995 թ.-ին ՀՀ Սահմանադրության ընդունմամբ, որով նախատեսվեց ՍԴ կազմավորման կարգը և լիազորությունների շրջանակը առանց ամրագրելու սահմանադրական արդարադատության ոլորտում ՍԴ-ի մասնագիտացված մարմին լինելու հանգամանքը։ Երկրորդ փուլի սկիզբը դրվեց 2005 թ.-ին տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներով, ի տարբերություն մայր օրենքի սկզբնական տարբերակի՝ 2005 թ.-ի փոփոխություններով ՀՀ սահմանադրությունն ուղղակիորեն ամրագրեց, որ ՀՀ-ում սահմանադրական արդարադատությունն իրականացվում է ՍԴ-ի կողմից։ Այսկերպ ընդգծվեց իրավական այն կարևոր գաղափարը, որ ՀՀ-ում սահմանադրական արդարադատությունն իրականացվում է հատուկ մասնագիտացված մարմնի կողմից։ Սահմանադրական արդարադատության զարգացման հաջորդ փուլը կապված է 2015 թ.-ին կայացված հանրաքվեի արդյունքում ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների ընդունման հետ։ 2015 թ.-ի խմբագրությամբ սահմանադրությունը փոփոխեց ՍԴ դատավորների ընտրության կարգը։ Դատական իշխանության մասնակցությունը կարևորում եմ ՍԴ գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու առումով։ Արդարադատության իրականացումը կարևորագույն գործունեություն է, որի առաջնահերթ նպատակը մարդու իրավունքների երաշխավորված պաշտպանությունն է։ Նման գործառույթի իրականացումը ենթադրում է մասնագիտական բարձր որակների և փորձառության անհրաժեշտություն, իսկ այդպիսի հատկանիշների ձեռքբերման լավագույն միջոց կարող է լինել որպես դատավոր ընդհանուր իրավասության կամ մասնագիտացված այլ դատարանում պաշտոնավարումը»,-ասաց Երվանդ Խունդկարյանը։
Վերջինս նկատեց՝ դատական իշխանության ներկայացուցիչների մասնակցությունը ՍԴ կազմում մի կողմից լուծում է պրակտիկ իրավաբանների ներկայության ապահովման հարցը դատական այս ատյանում, մյուս կողմից՝ կարող է նպաստել մասնագիտացման տարրի ապահովմանը, ինչպես նաև ապահովել կառուցողական երկխոսությունը դատական իշխանության սուբյեկտների միջև։
17:35 10/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽունդկարյանի վերաբերյալ տրվել բացասական եզրակացություն. Հայկուհի Հարությունյանը ոչ հերքում, ոչ հաստատում է
09:51 10/09/2020  |  ՄամուլՈւշագրավ զարգացումներ՝ Երվանդ Խունդկարյանի շուրջ. «Ժողովուրդ»
09:46 08/09/2020  |  ՄամուլԻշխանությունն ամեն ինչ անում է, որ Խունդկարյանին վերաբերող եզրակացության մասին հասարակությունը չիմանա. «Իրատես»
15:43 01/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ145 դատավոր կողմ է քվերակել Խունդկարյանի թեկնածությանը
09:31 01/08/2020  |  Մամուլ«Ի՞նչ են խոստացել». Մանրամասներ դատավորների ընդհանուր ժողովից. «Ժողովուրդ»
22:22 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորների ընդհանուր ժողովը կողմ է քվեարկել ՍԴ դատավորի պաշտոնում Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությանը

Парламент Армении рассматривает кандидатуру Ерванда Хундкаряна на пост судьи КС 09/14/2020   12:13  |  Лента новостей
Кандидат в судьи Конституционного суда Армении Ерванд Хундкарян в ходе выступления в парламенте коснулся проблем конституционного правосудия.
“Конституционное правосудие в Республике Армения прошло определенный путь формирования и становления, который условно можно разделить на три этапа. Старт первому этапу был дан в 1995 году принятием Конституции РА, в которой была предусмотрена процедура формирования и круг полномочий КС без закрепления факта, что КС является специализированным органом в сфере конституционного правосудия. Начало второго этапа ознаменовалось конституционной реформой 2005 года. В отличие от первоначального варианта Основного закона, согласно поправксм 2005 года, Конституция Республики Армения напрямую закрепила, что конституционное правосудие в РА осуществляет КС.  Тем самым была подчеркнута та важная правовая идея, что конституционное правосудие в Армении осуществляется специальным профессиональным органом”, -заявил он.
Следующий этап, как указал он, связан с принятием изменений в Конституцию по итогам референдума, состоявшегося в 2015 году.
“Конституция в редакции от 2015 года изменила порядок избрания судей КС. Я придаю важность участию судебной власти в плане повышения эффективности деятельности КС. Отправление правосудия – важнейшая деятельность, приоритетной целью которой является гарантированная защита прав человека. Выполнение этой функции подразумевает необходимость высоких профессиональных качеств и опыта, а наилучшим средством для приобретения подобных качеств может быть работа в качестве судьи в суде общей юрисдикции или в другом специализированном суде”, - сказал Ерванд Хундкарян.