ԱԺ պատգամավորներն առաջարկում են բարձրացնել դատավորների կենսաթոշակը 09/11/2020   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պատգամավորներն առաջարկում են բարձրացնել դատավորների կենսաթոշակը։ Աժ պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Դավթյանը նշեց՝ այն օրենքը, որն ընդունված է եղել դատավորներին կենսաթոշակի վճարման չափի, կարգի վերաբերյալ, Սահմանադրական դատարանի կողմից ճանաչվել է հակասահմանադրական. «Այդ բացը կարգավորման անհրաժեշտություն ունի և նախաձեռնել ենք օրենքում փոփոխություն կատարել։ Դատական օրենսգրքի 57-րդ հոդվածն առաջարկում ենք լրացնել հետևյալ կերպ, որ դատավորի կենսաթոշակի չափը չի կարող պակաս լինել նրա որպես դատավոր պաշտոնավարումը դադարելուն նախորդ 12 ամիսների ընթացքում հաշվարկված աշխատավարձի 75 տոկոսից»,-ասաց Արթուր Դավթյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանը հետաքրքրվեց, արդյոք 75 տոկոսը համապատասխանում է նախկին կարգավորումներին, պակաս է, թե ավել։ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ նախկինում եղել է 55 տոկոս, որը ՍԴ-ն հակասահմանադրական է ճանաչել, այսինքն` այս դեպքում ավելանում է. «Եթե ՍԴ-ի որոշումը չլիներ, դատավորը ստանալու էր 55 տոկոս, հիմա այդ որոշումը կա և եթե դատավորը թոշակի գնա, այդ 55-ը չի ստանալու, բայց նաև չունենք այս պահի դրությամբ գործող օրենք, որ այս 75-ը պիտի ստանա։ Ինքը գնալու է ստանա հասարակ թոշակավորման եղանակով, այսինքն` մոտ 30-40 հազար դրամ է լինելու։ Իրավիճակը սա է և օրենքը պարտադրում է, որ բարձր պետք է լինի թոշակը»,-ասաց Արթուր Դավթյանը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը հայտնեց, որ մենք այս պահին ունենք մոտ 77 դատավոր, որոնք կենսաթոշակ են ստանում. «Նրանցից 35-ին նշանակվել է 2014 թվականի հուլիսի 1-ից հետո։ Մենք ունենք դեպքեր, երբ դատարանի որոշման հիման վրա նշանակվել է կենսաթոշակ, որի չափը որևէ իրավակարգավորման տակ չի մտնում»,-ասաց փոխնախարարը։
Վերջինս ընդգծեց, որ դատավորի համար կենսաթոշակի երաշխավորված չափն իր վերջին պաշտոնի համար սահմանված աշխատավարձի 75 տոկոսն է։
21:27 10/09/2020ՍԴ աշխատակազմի ղեկավարի ԺՊ Սամվել Առաքելյանը մինչեւ վերջ վայելում է պաշտոնի բարիքները. Ռոբերտ Հայրապետյան
09:19 05/09/2020  |  ՄամուլՍԴ դատավորի թեկնածուների շուրջ ուշագրավ զարգացումներ են տեղի ունենում. գոնե 3-ից մեկին ընտրեն. «Ժողովուրդ»
22:35 02/09/2020Վահե Գրիգորյանի և Սամվել Առաքելյանի գործողություններում առերևույթ առկա է քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ. Ռոբերտ Հայրապետյան
20:36 01/09/2020  |  ՀարցազրույցՍԴ-ում ճգնաժամ սարքեցին, մինչ այդ ՍԴ ճգնաժամ չի եղել. Վալերիյ Պողոսյան
14:27 01/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿենսաթոշակառուներին հորդորում ենք չգալ փոստային բաժանմունք.Հայփոստ
12:33 30/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնավարման 12 տարի, թե՞ մինչև 65 տարեկան պաշտոնավարում. Արթուր Ղամբարյան
20:41 28/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գրիգորյանը միակն է, ով լինելով ՍԴ դատավոր, երբեւէ չի կրել դատավորի հատուկ համազգեստը

Депутаты парламента Армении предлагают повысить пенсию судей 09/11/2020   15:44  |  Лента новостей
Депутаты Национального собрания Армении предлагают повысить пенсию судей. На сегодняшнем заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам депутат от правящей фракции “Мой шаг” Артур Давтян отметил, что принятый закон касательно размера пенсии и порядка выдачи был признан Конституционным судом антиконституционным.
“Этот пробел нуждается в восполнении, и мы инициировали внесение изменений в закон”, - сказал он. По его словам, они предлагают дополнить статью 57 Судебного кодекса положениями, согласно которым размер пенсии судьи не может быть меньше 75% заработной платы, рассчитанной в течение предыдущих 12 месяцев после прекращения его полномочий на посту судьи.
Депутат от фракции “Мой шаг” Сергей Атомян поинтересовался, “соответствуют ли 75% прежним нормам регулирования: было меньше или больше?”.
Артур Давтян отметил, что прежде было 55%, которые КС признал антиконституционными, то есть в данном случае она повышается.
“Если бы не решение КС, судья получал бы 55%. Теперь же это решение есть. Если судья выйдет на пенсию, то не будет получать эти 55%.Но у нас к этому моменту нет и действующего закона, который гласит о том, что он должен получать эти 75%. Он, как только выйдет на пенсию, будет получать в порядке обычной процедуре, то есть порядка 30-40 тыс. драмов. Такова ситуация, а закон обязывает, что пенсия должна быть выше”, - сказал Артур Давтян.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Смбат Саинян сообщил, что к этому моменту в стране есть 77 судей, которые получают пенсию.
“35 из них ее назначили с 1-го июля 2014 года. У нас есть случаи, когда на основании решения суда была назначена пенсия, размер которой не подпадает под какое-либо правовое регулирование”, - сказал замминистра.
Он подчеркнул, что для судьи гарантированный размер пенсии – 75% заработной платы, установленной по его последней должности.