Մեղադրանք է առաջադրվել «Արսեն Երևանսկի» մականվամբ «օրենքով գողին» և ևս 11 անձի 09/09/2020   10:30  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ունեցող  անձին դիմելու, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «քրեական հեղինակության» կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից  մասնավոր հարցերին առնչվող  վեճ լուծելու եղանակով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու, ինչպես նաև այլ անձանց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 1999թ. քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «Դեդ Հասան» և «Կնդո Մայիս» մականվամբ անձանց կողմից Արսեն Մկրտչյանը «թագադրվելով», ստացել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ և քրեական աշխարհում հայտնի դառնալով որպես «Արսեն Երևանսկի» կամ «Արսենչիկ», և հանդիսանալով քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորման՝ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամ, որը գործում է իր կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների համաձայն, որոնք չեն համապատասխանում պետության կողմից սահմանված վարքագծի համապարտադիր կանոններին կամ դրանց իրացման իրավաչափ ձևերին, և որի նպատակը հանցագործություն կատարելն է կամ հանցագործության կատարումը հովանավորելը կամ այլ անձանց հանցավոր արարքի կատարմանը ներգրավելը կամ բռնության, սպառնալիքի, հարկադրանքի կամ անօրինական այլ գործողությունների միջոցով հանրային կամ մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելը կամ անօրինական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալը:
«Արսեն Երևանսկի» մականվամբ անձը, 2020թ. փետրվարի 22-ի դրությամբ շարունակելով պահպանել «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը, 2020թ. փետրվարի 22-ից սկսած ղեկավարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում՝ դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ կատարելու, մասնավորապես՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելու և անօրինական օգուտ ստանալու, ինչպես նաև քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված և ճանաչված վարքագծի կանոններ խախտած անձին քրեակատարողական հիմնարկում համապատասխան վերաբերմունքի արժանացնելու նպատակով այդ անձի վերաբերյալ տեղեկություններ պարզելու համար, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տալով հանձնարարություններ:
Բացի այդ, տարբեր անձինք, իրենց հերթին ստանալով և կատարելով «Արսեն Երևանսկի» մականվամբ «օրենքով գողի» հանձնարարությունները, մասնակցել են քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը, ինչպես նաև ներգրավված են եղել դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Արսեն Երևանսկի» մականվամբ «օրենքով գողին» մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, խմբավորման անդամներից մեկին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 5-րդ կետով, 6 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 3 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.4-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ևս մեկին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:
17:03 06/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀիվանդանոցում գտնվող «Արսեն Երևանսկուն» խնամակալ չի տրամադրվի, Քննիչը մերժել է միջնորդությունը.փաստաբան
14:06 06/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օրենքով գող» Արսեն Երեւանսկու ու նրա փաստաբանի գաղտնալսված զրույցը ենթակա է ոչնչացման
19:00 03/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿրկին տեղի է ունեցել փաստաբանի և վստահորդի միջև խոսակցության գաղտնալսում. որն օգտագործվում է վստահորդի դեմ
20:14 24/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին քիչ առաջ տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց.նրա վիճակը կտրուկ վատացել է
09:59 12/06/2020  |  ՄամուլՈ՞ւմ փոխարեն է Գեղամասարի համայնքապետը «օրենքով գողերին» գումար տվել. Դատավորը զարմացել է. «Ժողովուրդ»
09:20 11/06/2020  |  ՄամուլՈւշագրավ զարգացումներ «օրենքով գող» Արսեն Մկրտչյանի գործով. ո՞վ է «քաշել» Փաշինյանին «Ժողովուրդ»
18:07 05/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օրենքով գողը» տեղափոխվել է դատապարտյալների հիվանդանոց
18:49 03/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օրենքով գող» համարվող Արսեն Մկրտչյանի հիվանդություններից երեքը դասվում են պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների շարքին. Փաստաբան
20:01 01/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին տեղաշարժվում է կողմնակի անձանց օգնությամբ. նրան ՔԿՀ-ում բժիշկներ են այցելել
10:09 27/05/2020  |  ՄամուլՀիմա էլ Արսեն Երեւանսկին. «օրենքոգ գողը» եւս առողջական լուրջ խնդիրներ ունի. «Ժողովուրդ»

"Вору в законе" по прозвищу "Арсен Ереванский" и еще 11 лицам предъявлены обвинения 09/09/2020   11:19  |  Криминальная хроника
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту обращения к лицу, обладающему высшим статусом “вора в законе” в преступной иерархии, участия в составе являющейся носителем криминальной субкультуры группировки посредством разрешения частных споров со стороны лица со статусом “криминального авторитета”, а также вовлечения в реализацию ее замыслов. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Следствием получены фактические данные, согласно которым в 1999 году Арсен Мкртчян был “коронован” обладателями высшего статуса в преступной иерархии “Дедом Хасаном” и “Кндо Маисом” и получил  статус “вора в законе”. Став известным в криминальном мире под прозвищем “Арсен Ереванский” или “Арснчик”, он состоял в криминальной группировке, действующей в соответствии с установленными и признанными ею правилами поведения, которые не соответствует установленным государствам правилам или правомерным формам их реализации, и цель которой – совершение преступления или спонсирование его совершения, или вовлечение иных лиц в совершение преступного деяния, или разрешение публичных или частных споров(проблем) посредством насилия, угроз, принуждения, или иных незаконных действий, или получения незаконной выгоды, или иного преимущества.
По положению на 22-ое февраля 2020 года “Арсен Ереванский”, продолжая сохранять за собой статус “вора в законе”, с 22-го февраля с.г. руководил группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, и давал поручение различным лицам, состоявшим в ней. В частности, он, используя свое незаконное влияние для разрешения частных споров и получения незаконной выгоды, а также с целью удостоить соответствующего отношения в уголовно-исполнительном учреждении человека, нарушившегося установленный и признанный криминальной субкультурой "кодекс поведения", собирал информацию о нем, отдавая поручения своим подельникам.
Кроме того, как указывается в сообщении, разные лица, в свою очередь, получив и выполнив поручения “вора в законе” по прозвищу “Арсен Ереванский”, были вовлечены в криминальную группировку и в реализацию целей, преследуемых ею.
По достаточной совокупности добытых доказательств “вору в законе” по прозвищу “Арсен Ереванский” предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 223.2, одному из членов группировки - по пункту 5 части 3 статьи 223.2, шестерым лицам – по части 1 статьи 223.3, трем лицам – по части 1 статьи 223.4, еще одному – по пункту 2 части 3 статьи 223.3 УК РА.
Предварительное следствие завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.