Միքայել Մինասյանին կալանավորելու հարհանգը չկատարած դատավորից գործը վեցրել են և հանձնել Մանվել Շահվերդյանին 09/04/2020   17:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ երեկ ՊԵԿ քննչական վարչությունը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է մուտք արել Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ թվով արդեն չորրորդ միջնորդությունը, որն ի սկզբանե մակագրվել է դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանին։
Դատական համակարգի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, երեկ երեկոյան՝ ժամը 22:00-ին, նշանակված դատական նիստին դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը չէր ներկայացել։ Ավելին, այսօր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանը կալանքի միջնորդությունը վերցրել է Արմինե Մելիքսեթյանից և հանձնել մեկ այլ դատավորի՝ Մանվել Շահվերդյանին։
«Սա արվել է այն պատճառով, որ Արմինե Մելիքսեթյանը հրաժարվել է բավարարել Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը՝ նշելով, որ դա հակասում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք նորմերին։ Այդ պատճառով այսօր վերցնել են միջնորդությունը Մելիքսեթյանից և հանձնել դատավոր Մանվել Շահվերդյանին, ով իր կարճ պաշտոնավարման ընթացքում մի շարք կարևոր գործերով իրեն դրսևորել է որպես երկրի քաղաքական իշխանություններին հավատարիմ կերպար»,-ասաց մեր աղբյուրը՝ հավելելով, որ Մանվել Շահվերդյանն ընդամենը չորս ամիս առաջ է իշխանությունների կողմից տեղափոխվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործը քննելու համար։
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ նախկին երեք որոշումները մերժվել են՝ անհիմն լինելու հիմքով։
18:52 21/08/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչականը հետ է վերցրել Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը

У отказавшейся выполнять указание об аресте Микаела Минасяна судьи отобрали дело и передали Манвелу Шахвердяну 09/04/2020   17:55  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, вчера следственное управление Комитета госдоходов(КГД) подало в суд общей юрисдикции города Еревана уже четвертое по счету ходатайство об аресте бывшего посла Армении при Святом Престоле Микаела Минасяна, которое изначально поступило на рассмотрение к судье Армине Меликсетян.
Как передают наши источники в судебной системе, накануне вечером, в 22:00, судья Армине Меликсетян на указанное судебное заседание не явилась. Более того, сегодня председатель суда общей юрисдикции Еревана Артур Мкртчян отобрал ходатайство об аресте у Армине Меликсетян и передал его другому судьей – Манвелу Шахвердяну.
“Причиной тому послужило то, что Армине Меликсетян отказалась удовлетворить ходатайство об аресте Микаела Минасяна, указав, что это противоречит ряду норм Уголовно-процессуального кодекса РА. По этой причине ходатайство сегодня отобрали у Меликсетян и передали судье Манвелу Шахвердяну, который за короткий период пребывания в должности по ряду важнейших дел проявил себя как человек, лояльный к политической власти”, - заявил наш источник, добавив, что Манвел Шахвердян всего четыре месяца назад был переведен властями в суд общей юрисдикции Еревана для рассмотрения дела судьи Давида Григоряна, находящегося в статусе обвиняемого.
Напомним,  предыдущие три ходатайства о заключении Миакела Минасяна под стражу были отклонены ввиду их необоснованности.