Կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում յուրացումներ կատարելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 08/31/2020   21:05  |  Քրեական խրոնիկոն
Կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որով քննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ վարչապետի աշխատակազմի անմիջական հսկողության ներքո գործող «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից կատարված վերանորոգման աշխատանքներում պետական վերահսկողական ծառայությունը չարաշահումներ է հայտնաբերել։
Այս ՊՈԱԿ-ի հաշվեկշռում են գտնվում կառավարական առանձնատները, որտեղ բնակվում են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք։
Դեռեւս 2019 թվականին մեծ աղմուկ հանեց տեղեկատվությունն առ այն, որ պետական բյուջեից շուրջ 2 միլիոն դոլար է հատկացվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ընտանիքին սպասարկող կառավարական առանձնատան մասնաշենքը հիմնանորոգելու, վերանորոգելու և կահավորելու համար։ Ընդ որում՝ վարչապետի աշխատակազմին գումարը հատկացվել էր կառավարության գաղտնի որոշմամբ, իսկ վերանորոգման շրջանակներում, ըստ տեղեկությունների, միլիոններ են ծախսվել ընդհուպ զուգարանակոնք ձեռք բերելու վրա։
Կատարված վերանորոգումը խնդրահարույց է համարել անգամ պետական վերահսկողության ծառայությունը։
«Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՊՎԾ-ն պաշտոնապես հաստատել էր, որ 2019 թվականի աշխատանքներում արձանագրվել են չարաշահումներ։ «ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունը իրականացրել է մշտադիտարկում «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում։ Մշտադիտարկվել են 2019թ ՊՈԱԿ-ում կատարված աշխատանքները, այդ թվում նաև՝ կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքները։ Հայտնաբերված խախտումների մասին տեղեկանքը ուղարկվել է իրավապահ մարմիններին»,- օգոստոսի 26-ին գրավոր տեղեկացրել էր ՊՎԾ-ն։
Ավելին՝ «Փաստինֆո»-ին հայտնի է դարձել, որ նախապատրաստված նյութերով արդեն նաեւ քրեական գործ է հարուցվել։
«Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում կատարված առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ նյութերը ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ ենթադրյալ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում կատարելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը)։ Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է»,- «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան գրավոր հայտնել են ՀՀ դատախազությունից։
Նկատենք, որ դատախազությունը, ինչպես ՊՎԾ-ն, ձեռնպահ է մնացել նշել, թե կառավարական ամառանոցների վերանորոգման աշխատանքներում յուրացված գումարը որքան է կազմում, մինչդեռ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը գնում է շուրջ 250 մլն դրամի մասին։
Դատախազությունը փորձում է հնարավորինս գաղտնի պահել քրեական գործի հանգամանքները, քանի որ այն իսկական գլխացավանք է դարձել քննչական մարմինների համար։ Ինչպես տեղեկացրել ենք՝ ՊՈԱԿ-ը գործում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի անմիջական հսկողության ներքո, իսկ ՊՈԱԿ-ի տնօրենն էլ «Հայկական ժամանակ»-ի հաշվապահն է, ով նաեւ եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գլխավոր հաշվապահը, իսկ կապալառու ընկերությունն էլ առնչվում է ընտանիքի հետ։ Մեր տեղեկություններով՝ վերանորոգման գնումն իրականացվել է մեկ աղբյուրից, այսինքն՝ մրցույթ չի հայտարարվել եւ մրցույթով չի ընտրվել շահող ընկերությունը, իսկ վերջինիս համար, այսպես ասած, երաշխավորել է Աննա Հակոբյանի եղբայրը՝ ԱԺ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը։ Ասել է թե՝ կոռուպցիոն սկանդալում շոշափվում են ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյանին ամենամոտ կանգնած մարդկանց, այլ նաեւ ընտանիքի անդամների անուններն ու շահերը, ուստիեւ ձեռնպահ են մնում քրեական գործի շուրջ հնչեղությունից։
Նախաքննական մարմինը լուրջ երկընտրանքի առաջ է կանգնել՝ քրեական գործը քննե՞լ, թե ծածկադմփոց անել։ Քննելու դեպքում այն կարող է ընդհուպ քաղաքական սկանդալի հանգեցնել, որը կարող է չներվել հենց վարույթն իրականացնող մարմնին՝ իշխանությունների կողմից, իսկ ծածկադմփոցի դեպքում՝ իրենք կդառնան պաշտոնեական հանցագործություն կատարող անձինք։
18:44 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին պարտավորեցրել է քննարկման առարկա դարձնել Փաշինյանի վարքագիծը
15:58 31/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետը Մանթաշաբերդի միջնաբերդում է
14:34 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցչին կասկածում են չարաշահումների մեջ
12:20 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Հարությունյանը նշանակվել է վարչապետ աշխատակազմի արարողակարգի բաժնի պետ
11:51 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձակուրդ է գնում
17:56 30/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանն Արայիկ Հարությունյանի հետ այցելել է սահմանապահ դիրքեր և ՊԲ զորամասերից մեկում ներկա գտնվել նորակառույց ճաշարանի բացմանը
17:16 29/08/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրայիկ Հարությունյանի հետ քննարկեցինք Հայաստան-Արցախ համագործակցության մեծ օրակարգը. Փաշինյան
14:07 29/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտի օդանավակայանում դիմավորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին

Уголовное дело возбуждено по факту присвоений при ремонте правительственных особняков 09/01/2020   10:15  |  Криминальная хроника
По факту предполагаемых злоупотреблений, допущенных при проведении работ по ремонту правительственных особняков, возбуждено уголовное дело, производство предварительного следствия по которому поручено Следственному комитету Армении.
Как сообщило ранее "ФактИнфо", Государственная контрольная служба выявила злоупотребления в ремонтных работах, проведенных действующей под непосредственным контролем аппарата премьер-министра ГНКО «Хозяйство частных домов Конда».
На балансе ГНКО "Хозяйство частных домов Конда" числятся правительственные особняки, где проживают высокопоставленные чиновники.
Еще в 2019 году много шума наделала информация о том, что из госбюджета было выделено около 2 млн. долларов для капитального ремонта, ремонта и обустройства корпуса правительственного особняка, обслуживающего премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его семью. Причем сумма была выделена аппарату премьер-министра секретным решением, а в рамках ремонта, по сведениям, были потрачены миллионы вплоть до приобретения унитаза.
Проведенный ремонт сочла проблематичным даже Государственная контрольная служба.
В ответ на письменный запрос "ФактИнфо" ГКС Армении официально подтвердила, что в проведенных в 2019 году работах зафиксированы злоупотребления.
"Государственная контрольная служба осуществила мониторинг в ГНКО "Хозяйство частных домов Конда". Были промониторены проведенные в 2019 году работы в ГНКО, в том числе работы по ремонту правительственных особняков. Справка о выявленных нарушениях направлена правоохранительным органам",- проинформировала письменно ГКС 26-го августа.
Более того, "ФактИнфо" стало известно, что по подготовленным материалам также уже возбуждено уголовное дело.
"ГКС направила материалы относительно допущенных в ГНКО "Хозяйство частных домов Конда" предполагаемых злоупотреблений в Следственный комитет РА, где по факту предполагаемого преступления возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") УК РА и части 1 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями"). Предварительное следствие по уголовному делу продолжается", - проинформировали письменно в ответ на запрос "ФактИнфо" в Прокуратуре РА.
Отметим, что Прокуратура, равно как и ГКС, воздержались от указания размера присвоенной в ходе ремонта правительственных особняков суммы. Между тем, по сведениям "ФактИнфо", речь идет о порядка 250 млн. драмов.
Прокуратура пытается по возможности держать в секрете обстоятельства уголовного дела, поскольку оно стало настоящей головной болью для следственных органов. Как уже сообщало агентство, ГНКО действует под непосредственным контролем главы аппарата премьер-министра, а директором ГНКО является бухгалтер газеты "Айкакан жаманак". Она также была главным бухгалтером партии "Гражданский договор", а компания-подрядчик аффилирована с семьей. По нашим сведениям, закупка материалов для ремонта осуществлялась из одного источника, а именно: тендера не объявляли, отбор компании-победителя производился не по тендеру. За последнюю, так сказать, поручился брат Анны Акопян – депутат НС Грачья Акопян. Поговаривают, что в коррупционном скандале муссируются имена не только лиц из ближайшего окружения Никола Пашиняна, но и имена и интересы членов семьи, посему и воздерживаются от резонанса вокруг уголовного дела.
Орган предварительного следствия оказался перед серьезной дилеммой: расследовать уголовное дело или замять его. В случае проведения расследования оно может обернуться серьезными последствиями вплоть до политического скандала, чего власти могут не простить именно органу, осуществляющему производство. Если же дело замнут, то они станут лицами, совершившими должностное преступление.