Կոռուպցիոն սկանդալ. Կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում հարյուրավոր միլիոնների չարաշահումներ են հայտնաբերվել. Գործով զբաղվում են իրավապահները 08/28/2020   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում թույլ են տրվել հարյուրավոր միլիոնների չարաշահումներ, որոնցով զբաղվում են իրավապահները։ Նկատենք՝ խոսքը գնում է վարչապետի աշխատակազմի անմիջական հսկողության ներոք գործող ՊՈԱԿ-ի կողմից կատարված ֆինանսական չարաշահումների մասին է, որի վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատել են նաեւ պաշտոնական մարմինները։
Կառավարական առանձնատները գտնվում «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի հաշվեկշռում, որին վերապահված է կառավարական առանձնատների սպասարկումը, այդ թվում՝ վերանորոգումների կազմակերպումը։
Դեռեւս 2019 թվականին մեծ աղմուկ հանեց տեղեկատվությունն առ այն, որ պետական բյուջեից շուրջ 2 միլիոն դոլար է հատկացվել Կոնդի առանձնատների տնտեսությունում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ընտանիքին սպասարկող կառավարական առանձնատան մասնաշենքը հիմնանորոգելու, վերանորոգելու և կահավորելու համար։ Նկատենք, որ առանձնատունը նախկինում արդեն իսկ վերանորոգված եղել է, քանի որ սպասարկել էր ՀՀ երրորդ նախագահին, բայց Փաշինյանի ընտանիքը նոր վերանորոգում էր ուզել, որի արդյունքում «գաղտնի» խորագրով կառավարությունը գումար էր հատկացրել վարչապետի աշխատակազմին։
Կատարված վերանորոգումը, որի շրջանակներում, ըստ տեղեկությունների, միլիոններ են ծախսվել ընդհուպ զուգարանակոնք ձեռք բերելու վրա, խնդրահարույց է համարել անգամ պետական վերահսկողության ծառայությունը։
«Փաստինֆո»-ի հավաստի տեղեկություններով՝ ՊՎԾ-ն ֆինանսական չարաշահումներ է հայտնաբերել «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում՝ մասնավորապես առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում, որոնց արդյունքում այսօր օրակարգում է քրեական գործի հարուցման հարցը։ Օգոստոսի 25-ին «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցումներ էր ուղարկել ՊՎԾ եւ իրավապահ մարմիններ, որոնց արդյունքում մեր տեղեկությունները հաստատվել են նաեւ պաշտոնապես։
Մասնավորապես՝ ՊՎԾ-ին խնդրել էինք տեղեկացնել, արդյոք ուսումնասիրվել է ՊՈԱԿ-ի գործունեությունը, եթե այո, ապա որ տարիների աշխատանքն է դարձել ուսումնասիրության առարկա, խախտումներ հայտնաբերվել են,թե ոչ, որքան է կազմել պետությանը առերեւույթ պատճառված վնասը։
Առանձին հարցով ՊՎԾ-ից խնդրել էինք հայտնել կոնկրետ կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում չարաշահումներ հայտնաբերվել են, թե ոչ եւ ինչ ընթացք է տրվել դրանց։
Գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՊՎԾ-ն հաստատել է չարաշահումների փաստը՝ նշելով, որ խախտումներն արձանագրվել են 2019 թվականի աշխատանքներում։
«Ի պատասխան Ձեր՝ 25.08.2020թ. N 65Ա հարցման, տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունը իրականացրել է մշտադիտարկում «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում։ Մշտադիտարկվել են 2019թ ՊՈԱԿ-ում կատարված աշխատանքները, այդ թվում նաև՝ կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքները։ Հայտնաբերված խախտումների մասին տեղեկանքը ուղարկվել է իրավապահ մարմիններին»,- հայտնել են ՊՎԾ-ից։
Ֆինանսական չարաշահումների ծավալի մասին մեր հարցին ՊՎԾ-ից ձեռնպահ են մնացել պատասխանել, իսկ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը գնում է շուրջ 250 մլն դրամի մասին։
Այսպիսով՝ թիվ մեկ առանձնատան միլիոնավոր դոլարների վերանորոգումը, որն իրականացվել է Էդուարդ Աղաջանյանի անմիջական վերահսկողության ներքո գործող «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից, ուղեկցվել է կոռուպցիոն դրսեւորումներով։ Նշենք, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հաշվապահն է։ Ըստ 2020 հունվարի 31-ին կառավարության կայքում հրապարակված պաշտոնական փաստաթղթի, տնօրենի լիազորությունները կատարում է Արուսյակ Մանավազյանը։ Վերջինս Փաշինյանի թիմում է դեռ 2008 թվականից՝ նախ որպես «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հաշվապահ, իսկ 2018 թվականից նաեւ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գլխավոր հաշվապահ։ Մինչ այդ՝ 2018 թվականին, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է եղել «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայիս քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանը, որը, ըստ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, շարունակում է իր ակտիվ դերակատարումը։ Նկատենք, որ այս պատգամավորը ոչ միայն ոչ պաշտոնապես, այլ անգամ պաշտոնապես է պատգամավորի իր կարգավիճակը զուգակցում մի քանի այլ աշխատանքով։ Համատեղության կարգով պատգամավորը նաեւ Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի խորհրդականն է։
13:12 28/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարդան Մելիքյանն ազատվել է շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնից
10:33 28/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՏավուշում հրետակոծությունից վնասված տները նորոգվում են․ Նիկոլ Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել
10:15 28/08/2020  |  ՄամուլՆախարարները լավ չեն աշխատում. ինչու էր զայրացել Նիկոլ Փաշինյանը. «Ժողովուրդ»
09:53 28/08/2020  |  ՄամուլՍտամբուլյան կոնվենցիան կքննարկվի սեպտեմբերին. Փաշինյանը հորդորել է պատրաստվել առաջիկա գրոհներին. «Փաստ»
21:59 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման հարցեր
16:12 27/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետը չկարողացավ թաքցնել զայրույթը, բայց արդյո՞ք զայրույթը բավարար է նման պարագայում. Վահան Քերոբյան
13:58 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը բարկացավ՝ «Այս գործելակերպին ե՞րբ է վերջ տրվելու»
12:28 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶրոյից գյուղ է կառուցվելու. Փաշինյան
11:34 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկվա ցուցանիշը մի փոքր բարձր է՝ 203. Փաշինյանը՝ կորոնավիրուսի դեպքերի մասին

Коррупционный скандал: злоупотребления на сотни миллионов выявлены при ремонте правительственных особняков. Делом занимаются правоохранители 08/28/2020   18:20  |  Лента новостей
В ремонтных работах правительственных особняков были допущены злоупотребления на сотни миллионов. Делом занимаются правоохранители. Отметим, что речь идет о финансовых злоупотреблениях со стороны ГНКО, действующей под непосредственным контролем аппарата премьер-министра, сведения о которых “ФактИнфо” подтвердили также официальные органы.
Правительственные особняки находятся на балансе ГНКО "Хозяйство частных домов Конда", на которую возложено обслуживание правительственных особняков, в том числе организация ремонтных работ.
Еще в 2019 году много шума наделала информация о том, что из госбюджета было выделено около 2 млн. долларов для капитального ремонта, ремонта и обустройства здания правительственного особняка, обслуживающего премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его семью. Заметим, что ранее особняк уже был отремонтирован, поскольку обслуживал третьего президента РА, но семья Пашиняна потребовала новый ремонт, в результате чего правительство выделило аппарату премьер-министра деньги под грифом "секретно".
Проведенный ремонт, в рамках которого, по сведениям, были потрачены миллионы вплоть до приобретения унитаза, сочла проблематичным даже Государственная контрольная служба.
По достоверным сведениям “Фактинфо”, ГКС выявила финансовые злоупотребления в ГНКО "Хозяйство особняков Конда", в частности, в работах по ремонту особняков, в результате которых сегодня в повестке дня стоит вопрос возбуждения уголовного дела. 25 августа “Фактинфо” направило письменные запросы в СГК и правоохранительные органы, в результате которых наши сведения были подтверждены и официально.
В частности, мы попросили ГКС сообщить, изучена ли деятельность ГНКО? Если да, то какой период работы стал предметом изучения, были ли выявлены нарушения или нет, сколько составил нанесенный государству ущерб.
По отдельному вопросу мы попросили у ГКС сообщить, были ли выявлены злоупотребления в ремонтных работах конкретных правительственных особняков и какой ход им дан.
В ответ на письменный запрос ГКС подтвердил факт злоупотреблений, отметив, что нарушения были зафиксированы в работах 2019 года.
"В ответ на ваше заявление от 25.08.2020 г. сообщаем, что Государственная контрольная служба Армении осуществила мониторинг в ГНКО "Хозяйство частных домов Конда". Были промониторены проведенные в 2019 году работы в ГНКО, в том числе работы по ремонту правительственных особняков. Справка об обнаруженных нарушениях направлена правоохранительным органам",-сообщили в ГКС.
На наш вопрос об объеме финансовых злоупотреблений в ГКС воздержались от ответа. По сведениям же “ФактИнфо”, речь идет о 250 млн драмов.
Таким образом, ремонт особняка номер 1 на миллионы долларов, осуществленный под непосредственным контролем Эдуарда Агаджаняна ГНКО "Хозяйство частных домов Конда", сопровождался коррупционными проявлениями. Отметим, что директором ГНКО является бухгалтер газеты "Айкакан жаманак". Согласно официальному документу, опубликованному на сайте правительства 31 января 2020 года, полномочия директора исполняет Арусяк Манавазян. Последняя в команде Пашиняна еще с 2008 года, прежде всего, как бухгалтер газеты "Айкакан жаманак", а с 2018 года-главный бухгалтер партии "Гражданский договор". До этого, в 2018 году директором ГНКО был нынешний секретарь фракции "Мой шаг" Акоп Симидян, который, по словам сотрудников ГНКО, продолжает свою активную роль. Заметим, что этот депутат не только не официально, но даже официально совмещает парламентскую деятельность с несколькими другими работами. Депутат также является советником президента Федерации футбола по совместительству.