Նարեկ Սարդարյանը միջազգային մարմնի պաշտպանության տակ է. ադրբեջանցիներն իրենց թևերին այդքան ազատություն չեն տա, որքան Սարիբեկյանի գործով. Արա Ղազարյան 08/24/2020   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ 30-ամյա Նարեկ Սարդարյանի գործով ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Նարեկ Սարդարյանի ընտանիքի անդամների ներկայացուցիչ Արա Ղազարյանը՝ նշելով, որ գանգատը ներկայացվել է օգոստոսի 20-ին։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ գանգատը ներկայացվել է Կոնվենցիայի 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 8-րդ 13-րդ և 14-րդ հոդվածների խախտման հիմքով, մասնավորապես՝ նրա կյանքը պոտենցիալ վտանգի տակ է, առկա է վատ վերաբերմունքի ենթարկվելու պոտենցիալ վտանգ, ինչպես նաև խախտվել է անձնական կյանքի հարգման իրավունքը՝ տարածելով տեսանյութ, որտեղ նա ներկայացվել է խոցելի վիճակում։ Բացի այդ՝ թեև պնդում են, որ Նարեկ Սարդարյանը գտնվում է ազատության մեջ, գանգատը ներկայացվել է նաև անօրինական ձերբակալման, պաշտպանության միջոցների բացակայության և խտրականության հիմքերով։
Արա Ղազարյանն արձանագրեց՝ Ն.Սարդարյանի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունների դրդապատճառը ռասիզմն է։ Ավելին՝ հայտնեց, որ նրա հետ կապ հաստատելու հնարավորություն չի եղել։ Անդրադառնալով Ադրբեջանի ձեռագրին՝ Ղազարյանը նշեց, որ ուղենիշը տրված է Մանվել Սարիբեկյանի գործով և նախ և առաջ՝ նրանք պարտավոր են համագործակցել Հայաստանի հետ, ինչը չի արվում, իսկ Հայաստանն էլ պարտավոր է դիմելու նրանց համագործակցության համար, քանի որ ՀՀ քաղաքացու կյանքը վտանգի տակ է։
«Պարտավոր են պրոակտիվ քայլեր ձեռնարկելու՝ անկախ նրանից, թե դիմացինն ինչ արձագանք կտա։ Այժմ նա միջազգային մարմնի պաշտպանության տակ է և ադրբեջանցիները դա շատ լավ հասկանում են, այսինքն՝ իրենց թևերին այդքան ազատություն չեն տա, որքան Սարիբեկյանի գործով։ Մտածում են՝ իրավիճակից ինչ ելք փնտրեն»,- ասաց Ղազարյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ հուլիսի 8-ին Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ, 30-ամյա Նարեկ Սարդարյանը Սպանդարյան ջրամբարի մոտակայքում գտնվող արոտավայրում ձիով գնացել էր անասունների հոտի ուղղությամբ և չէր վերադարձել։ Օրեր շարունակ իրականացված որոնողական աշխատանքներն արդյունք չէին տվել, ինչից հետո հուլիսի 15-ին համացանցում տարածվել էր Նախիջևանում տեսագրված տեսանյութ, որտեղ Նարեկ Սարդարյանը կադրի հետևից իրեն ուղղված հարցերին ի պատասխան՝ պատմում է, թե սպիտակ կտոր ծածանելով հանձնվել Ադրբեջանի զինվորականներին ու, որ ինքն Ադրբեջանի իշխանություններից քաղաքական ապաստան է խնդրում կամ հանձնել երրորդ երկրի։ Սարդարյանի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու դեպքի առթիվ ԱԱԾ-ում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի և 329-րդ հոդվածի ՝ մարդուն առևանգելու և պետական սահմանն ապօրինի հատելու հատկանիշներով։
Սարդարյանի կնոջ, ծնողների, քրոջ անունից փաստաբանները հուլիսի 17-ին ՄԻԵԴ դիմում են ներկայացրել՝ Ադրբեջանի հանրապետությունում անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանի գործով հրատապ միջոց կիրառելու մասին։ Հուլիսի 22-ին ՄԻԵԴ-ը բավարարել է հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին տրամադրել տեղեկություն Նարեկ Սարդարյանի գտնվելու վայրի ու պայմանների մասին, տրամադրել տեղեկություն նրա առողջական վիճակի մասին (հաստատված բժշկական տեղեկանքով (տեղեկանքներով), եթե այդպիսիք կան) և արդյոք բժշկական հետազոտությունը իրականացվել է անկա՞խ մասնագետի կողմից, հարուցվե՞լ է արդյոք նրա նկատմամբ քրեական գործ, և եթե հարուցվել է, տրամադրել բոլոր համապատասխան մանրամասները և փաստաթղթերը, ներառյալ նրա դեմ առաջադրված ցանկացած մեղադրանքի մասին,նշանակվե՞լ է արդյոք փաստաբան, արդյոք նա հնարավորություն ունի՞ լիարժեքորեն շփվել իր հարազատների և Հայաստանի իշխանության հետ։
17:06 18/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր դատավորները վեց անգամ ավելի ծանրաբեռնված են աշխատում. Այդ հարցն է պետք լուծել, ոչ թե նոր դատարան ստեղծել. Արա Ղազարյան
18:47 17/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու կողմից պատճառված նյութական ու մարմնական վնասվածքի հարցով բավական հիմքեր ունենք ՄԻԵԴ դիմելու. Արա Ղազարյան
18:40 19/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն պետք է վերսկսի կասեցված վարույթը, Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը պարտադրող չէ, բայց բոլորը հասկանում են՝ պետք է այն հաշվի առնել. Արա Ղազարյան
20:02 28/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄանվել Սարիբեկյանի գործով Արա Ղազարյանը դիմել է Բարձր պալատին
18:27 27/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրության մեջ, իսկ այնտեղ նման բան չկա . Արա Ղազարյան
21:56 17/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻ պատասխան Հանրային խորհրդի նախագահի գրառմանը Անժելա Էլիբեկովայի վերաբերյալ. Արա Ղազարյան
17:47 30/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագծում սահմանված են եվրոպական բոլոր կարևորագույն սկզբունքները, մնացածը կախված է կիրառությունից. Արա Ղազարյան
15:19 18/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե լրագրողները ձեռքի տակ ունեն ինֆորմացիա, որը չի համընկնում պաշտոնական տեսակետին, պարտավոր են դա հրապարակել. Արա Ղազարյան
18:28 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ90-ականներին ՀՀ-ի ամբողջ տնտեսությունը հիմնված էր ոչ բանկային փոխանցումների վրա. Դժվար է լինելու քաղաքացուն ապացուցել, որ գույքը օրինական է ձեռք բերվել
19:21 30/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին անգամ դատական մարմինն ուղիղ տեքստով ասել է՝ կա էթնիկ ատելություն. Արա Ղազարյան

Нарек Сардарян находится под защитой международного органа: азербайджанцы не дадут своим рукам столько воли, сколько по делу Сарибекяна. Ара Казарян 08/24/2020   16:44  |  Лента новостей
По делу 30-летнего жителя села Неркин Хндзореск Сюникской области Нарека Сардаряна подана жалоба в ЕСПЧ. Об этом в беседе с “Фактинфо” сказал представитель семьи Нарека Сардаряна Ара Казарян, отметив, что жалоба была подана 20 августа.
По словам адвоката, жалоба была подана на основании нарушения статей 2, 3, 5, 8, 13 и 14 Конвенции, в частности, его жизнь находится под потенциальной угрозой, существует потенциальная опасность плохого обращения, а также нарушено право на уважение личной жизни, распространяя видеоматериал, в котором тот был представлен в уязвимом состоянии. Кроме того, хотя и утверждают, что Нарек Сардарян находится на свободе, жалоба подана также на основании незаконного задержания, отсутствия средств защиты и дискриминации.
Ара Казарян констатировал: Мотивом действий Азербайджана в отношении Сардаряна является расизм. Более того, он сообщил, что не было возможности связаться с ним. Касаясь почерка Азербайджана, Казарян отметил, что указание дано по делу Манвела Сарибекяна, и, прежде всего, они обязаны сотрудничать с Арменией, чего не делается, а Армения обязана обратиться за их сотрудничеством, поскольку жизнь гражданина РА находится под угрозой.
"Они обязаны предпринять проактивные шаги, независимо от того, какой отклик даст оппонент. Сейчас он находится под защитой международного органа, и азербайджанцы это прекрасно понимают, то есть, не дадут своим рукам столько воли, сколько по делу Сарибекяна. Они думают о том, какой выход искать из ситуации», - сказал Казарян.
Ранее сообщалось, что 8 июля житель села Неркин Хндзореск, 30-летний Нарек Сардарян на пастбище близ Спандарянского водохранилища поехал на лошади по направлению к стаду скота и не вернулся. Проведенные на протяжении нескольких дней поисковые работы не дали результатов, после чего 15 июля в интернете распространился видеоматериал, записанный в Нахиджеване, на котором Нарек Сардарян в ответ на вопросы за кадром рассказал, что сдался азербайджанским военным, развевая белый платок, и, то, что он просит у властей Азербайджана политического убежища или передать его третьей стране. По факту появления Сардаряна в Азербайджане в СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 131 и статьи 329 УК Армении (похищение человека и незаконное пересечение государственной границы).
Адвокаты от имени жены, родителей и сестры Сардаряна 17 июля представили в ЕСПЧ заявление о применении срочной меры по делу находящегося в заключении в Азербайджанской Республике гражданина РА Нарека Сардаряна. 22 июля ЕСПЧ удовлетворил заявление о применении срочной меры, обязав Азербайджан предоставить информацию о местонахождении и условиях Нарека Сардаряна, предоставить информацию о состоянии его здоровья (подтвержденную медицинской справкой (справками), если таковые имеются) и проводилось ли медицинское обследование независимым специалистом, возбуждено ли против него уголовное дело, и если возбуждено, предоставить все соответствующие подробности и документы, включая любые предъявленные против него обвинения,назначен ли адвокат, имеет ли он возможность полноценно общаться со своими родными и властями Армении?