Հայկ Մարությանը շարունակում է մնալ ամենաքննադատվող քաղաքական գործիչներից մեկը. «Մեդիա պաշտպան» 08/17/2020   12:05  |  Մեկնաբանություն
Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շարունակում է մնալ ամենաքննադատվող քաղաքական գործիչներից մեկը
Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Մեդիա պաշտպանը»։
«Հայկ Մարությանը շարունակում է մնալ ամենաքննադատվող քաղաքական գործիչներից մեկը
2020թ-ի օգոստոսի 1-ից 10-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետեւել է առցանց մամուլում Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։
Նշված ժամանակահատվածում դիտարկվել է 307 հոդված, որոնցից 101-ը եղել է բացասական, 5-ը՝ դրական, 201-ը՝ չեզոք։
Հայկ Մարությանը շարունակում է մնալ ամենաքննադատվող քաղաքական գործիչներից մեկը։
Մամուլում նշվում է, որ ֆինանսատնտեսական վատ վիճակում գտնվող քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կինը՝ Իվա Մարությանը, անցյալ տարի 3 միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Չեխիայի Կուտնա Հորա քաղաքում:
Եկմալյանի բնակիչները տեւական ժամանակ է բողոքի ակցիաներ են իրականացնում: Նրանք կոչով են դիմել քաղաքապետին. «Լսի՛ր Հայկ Մարության, հարգանք ունեցիր մեր նկատմամբ, դու անգամ ծանոթ չես մեր խնդրին»:
«Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» անդամ Մարինե Սուքիասյանն, անդրադառնալով Հայկ Մարությանի գործունեությանն, ասել է․ «Կա կոլեկտիվ եւ անհատական պատասխանատվության գաղափար։ Այս իշխանության օրոք է տեղի ունեցել եւ շարունակվում է ողբերգությունը։ Մի օր Հայկ Մարությանը իր մասով պետք է պատասխան տա, թե համաճարակի օրերին ինչո՞ւ էր փախել եւ թաքնվել, ինչո՞ւ Երեւանը աշխարհի այն եզակի քաղաքներից էր, որը չէր ախտահանվում, ինչո՞ւ երեւանցին մնաց առանց քաղաքային իշխանության»:
Հայկ Մարությանը շարունակում է քննադատվել իր նախընտրական խոստումները ուշացնելու համար: Մասնավորապես, Հայկ Մարությանը հայտարարել էր մետրոյի նոր կայարան բացելու մասին։ Լրատվականներում հարց է հնչեցվում`իսկ ի՞նչ եղավ այդ պրոյեկտը, արդյոք այդ խոստումը կյանքի կոչվո՞ղ է, թե ի վերջո դա ուղղակի նախընտրական խոստում էր։
Ըստ մամուլի՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ամենաանհասանելի պաշտոնյան է, իսկ նրա խոսնակը՝ նախկին լրագրող Հակոբ Կարապետյանը, վաղուց վերածվել է «ինքնապատասխանիչի», որն անընդհատ մի ձայնագրված ֆրազ է արտասանում․ «Գրավոր հարցում ուղարկեք, կպատասխանենք»։ Իսկ հարցը պրիմիտիվ է՝ ո՞ր կազմակերպությունն է Սարյան պուրակում բարեկարգման աշխատանքներ կատարում։ Պատասխանն էլ, օրենքով, սեւով սպիտակի վրա ու մեծ տառերով պետք է գրված լիներ Սարյան պուրակում, բոլորի համար հասանելի հատվածում։
«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Միքայել Նահապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարցը Մաշտոցի պուրակում կտրված ծառերը չեն, որ մի հատ էլ քննարկվի դրանք առողջ էին, թե չէ։ Հարցը հարձակումն է խորհրդանիշի վրա։ Էսօրվա կառավարիչներից շատերը՝ այդ թվում Հայկ Մարությանը որպես քաղաքացի մեծապես ձեւավորվել են Պուրակի համար պայքարում։ Ու նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը հասկանում էր, որ դրա դեմ դուրս գալ չի կարելի։ Բայց դե արդեն զարմանալի չի, որ այս կառավարող ուժը Սերժ Սարգսյանի անավարտ գործերն ավարտին հասցնելու մեծ հակում ունի։ Սրա հետեւանքը դուք հիմա չեք տեսնի։ Սրա ձայնը հետո դուրս կգա ու շատ բարձր։ Որովհետեւ չի կարելի էդպես տրորել քեզ պաշտոնի բերած պրոցեսների հիմքերը»։
Հրապարակումը պատրաստվել է «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ»։
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMediaAdvocate1%2Fposts%2F1058750077872966&width=500" width="500" height="601" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
09:25 15/08/2020  |  ՄամուլԵկավ Մարությանին կարգեց քաղաքապետ. իսկ հիմա նա հեռանում է, առաքելությունն ավարտված է. «Հրապարակ»
19:04 12/08/2020  |  ՎերլուծություններՊատկերացնու՞մ եք, որ մի քանի տարի անց Երևանի քաղաքապետը մուսուլման լինի
14:12 11/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Մարությանը կրկին մեկնել է արձակուրդի
13:10 06/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայկ Մարությանը մեզ ասաց, որ ոչինչ չի կարող անել, մեզ ոչնչով օգնել չի կարող».Սարի Թաղի փլուզվող տների բնակիչները բողոքում են
20:16 05/08/2020  |  ՎերլուծություններՔուանշ, պարոն քաղաքապետ
14:58 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կարող էի ասել՝ ոչինչ, թող մնան, ես էլ ինձ համար հանգիստ ապրեի» Մարության
14:42 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ հետ կապ չունի. Հայկ Մարությանը՝ Նորքի այգիների վաճառքի մասին
14:06 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉգիտեմ՝ ինչ փոխվեց օրենքների մեջ, 408-ը դարձել է 429 հազար ու հիմա քեֆ եմ անում. Հայկ Մարության
13:43 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Մարությանը՝ Արթուր Մեսչյանի պաշտոնից հեռանալու մասին
13:10 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում 437 ծառ պոտենցիալ վտանգավոր է, անգամ մահվան ելքով վտանգ ունեն. քաղաքապետ

Айк Марутян продолжает оставаться одним из самых критикуемых политических деятелей 08/17/2020   12:38
Мэр Еревана Айк Марутян продолжает оставаться одним из самых критикуемых политических деятелей. Об этом сообщает инициатива «Медиа адвокат». В заявлении инициативы, в частности, говорится:
«Инициатива «Медиа адвокат» с 1 по 10 августа 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности мэра Еревана Айка Марутяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. За указанный период было зафиксировано 307 статей, из которых отрицательных — 101, положительных — 5, нейтральных — 201.
Айк Марутян продолжает оставаться одним из самых критикуемых политических деятелей.
Как отмечают СМИ, жена находящегося в плохом финансово-экономическом состоянии мэра Айка Марутяна Ива Марутян в прошлом году приобрела 3 единицы недвижимости в чешском городе Кутна-Гора.
Жители улицы Екмалян уже длительное время проводят акции протеста: «Слушай, Айк Марутян, уважай нас, ты даже не знаком с нашей проблемой!».
Член инициативы «Группа альтернативных проектов» Марине Сукиасян, касаясь деятельности Айка Марутяна, отметила: «Есть идея коллективной и индивидуальной ответственности. При этой власти произошла и продолжается трагедия. В один прекрасный день Айк Марутян должен ответить по своей части, почему в дни эпидемии он сбежал и прятался, почему Ереван был одним из тех уникальных городов мира, которые не дезинфицировались, почему ереванцы остались без городских властей?».
Айка Марутяна продолжают критиковать за задержку с реализацией предвыборных обещаний. В частности, Айк Марутян заявлял об открытии новой станции метро, и СМИ задается вопросом: «А что случилось с этим проектом, претворяется ли это обещание в жизнь, или, в конце концов, это было просто предвыборным обещанием?».
Как передают СМИ: «Мэр Айк Марутян — самый недоступный чиновник, а его пресс-секретарь, бывший журналист Акоп Карапетян, давно превратился в «автоответчика», который постоянно произносит записанную фразу «отправьте письменный запрос, ответим». А вопрос примитивный — какая организация проводит работы по благоустройству парка Сарьяна? Ответ, по закону, черным по белому и большими буквами должен был быть написан в парке Сарьяна, в доступном для всех месте».
Член социал-демократической партии «Решение гражданина» Микаел Наапетян на своей странице в Facebook написал: «Вопрос не в вырубленных деревьях парка Маштоца, чтобы еще и обсуждалось, были они здоровы или нет. Вопрос в нападении на символ. Многие из сегодняшних руководителей, в том числе Айк Марутян, как гражданин сформировались в борьбе за этот парк. И даже Серж Саргсян понимал, что против этого нельзя идти. Но уже не удивительно, что эта правящая сила склонна довести до конца незавершенные дела Сержа Саргсяна. Последствия этого вы не увидите сейчас. Об этом вы услышите потом и очень громко. Потому что нельзя так растоптать основы процессов, которые привели тебя на должность»».