Այնպես չէ, որ մենք չենք սպասում հրամանի. Դավիթ Տոնոյան 07/31/2020   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական գերատեսչությունների միջև առկա փոխհամագործակցության և գործողությունների համադրման ծրագրի շրջանակում հուլիսի 30-ից 31-ը աշխատանքային այցով Արցախում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՊԲ կենտրոնական ենթակայությամբ գործող մի շարք զորամասեր ու առանձին ստորաբաժանումներ, տեղում ծանոթացել սոցիալ-կենցաղային պայմաններին ու ծառայության այն խնդիրներին, որոնք լուծման կարիք ունեն:
Նախարար Տոնոյանը առաձին ուշադրություն է դարձրել նաև ՊԲ-ում վերջին շրջանում ներդրված նորագույն զինատեսակներին ու արդիականացված տեխնիկական միջոցներին և դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող աշխատանքներին:
Հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական գերատեսչության ղեկավարներն այցելել են ՊԲ-ի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորային ու թիկունքային նշանակության տարբեր օբյեկտներ, որտեղ անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ընթացիկ և հավանական զարգացումներին, հայկական երկու պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերներին և այդ համատեքստում՝ մասնավորապես այն համակարգային անելիքներին, որոնք դրված են պաշտպանական գերատեսչությունների առջև:
ՀՀ ՊՆ Դավիթ Տոնոյանը, պատասխանելով ՊԲ լրագրողի հարցին, անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կոշտ հռետորաբանությանը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նախագահի «քանի դեռ ուշ չէ, ազատեք մեր տարածքները» հայտարարությանը՝ նշելով, որ հայկական կողմի համար հասկանալի չէ, թե ե՞րբ է այդ ուշը:
Իսկ այդ հանրապետության պաշտպանության նախարարի՝ նախագահի համապատասխան հրամանին սպասելու մշտական հայտարարությունների առչնությամբ ասել է, որ հայկական բանակը ևս սպասում է հրամանի:
12:40 30/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանն Իրանի դեսպանին ներկայացրել է ադրբեջանական ԱԹՍ-ների դեմ պայքարի արդյունավետությունը
15:03 24/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայերի վրա գիշերային հարձակումները նախապես կազմակերպված են եղել
15:37 23/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻնչ են եղել ծուղակում հայտնված ադրբեջանցի զինվորները. Մեկնաբանում է ՊՆ խոսնակը

"Мы тоже ждем приказа": Тоноян ответил на угрозы Алиева 07/31/2020   16:14  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня прокомментировал недавнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева.
"Верховный главнокомандующий соседней страны употребил фразу "пока не поздно", говоря о том, что армянские силы должны покинуть указанные им территории. Во-первых, если учесть, что премьер-министр нашей республики  и Верховный главокомандующий-президент Республики Арцах, напротив, выступают с миролюбивыми и заявлениями и в пользу продолжения переговоров, то для нас подобные высказывания непонятны. Я как министр обороны хотел бы понять, "пока не поздно" - это когда?"- сказал он.
Тоноян также напомнил, что некоторые представители военно-политического руководства Азербайджана заявляют, что готовы начать действия и  что ждут только приказа.
В ответ Тоноян заявил, что армянская армия тоже ждет приказа.
“Последние боевые действия в Тавуше стали ярким доказательством того, что хотя противник использовал суперсовременные средства, очень плотно, однако успеха так и не добился и понес крупные потери", - сказал Давид Тоноян.
Министр обороны Армении Давид Тоноян  30-31 июля находится с рабочим визитом в Арцахе в рамках программы взаимодействия двух армянских республик.
Тоноян в сопровождении с министром обороны Арцаха, командующим Армией обороны генерал-майором Джалалом Арутюняном посетил ряд воинских частей и отдельные подразделения центрального подчинения, на месте ознакомился с социально-бытовыми условиями и проблемами, которые нуждаются в решении.