51 տարեկան տղամարդը ԱԱԾ-ում ստացել է գնդապետի կոչում. ԱԱԾ-ն մանրամասնել է, թե ինչու է Վանեցյանը հրավիրվել 07/31/2020   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կարևորելով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճը և նպատակ ունենալով կանխարգելել որոշ շահագրգիռ կամ ինքնուրույն շահ հետապնդող շրջանակների կողմից ապատեղեկատվության տարածումը, տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԱԾ-ում  ծառայողական քննություն է իրականացվել՝ Ծառայությունում ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) նախկին ծառայողին նշանակելու հանգամանքները պարզելու նպատակով, որի ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենը, անտեսելով ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով Ծառայությունում պաշտոնի է նշանակել 51 տարեկան և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձին: Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Պարզվել է, որ փոխգնդապետի զինվորական կոչումով, նախկինում ծառայությունից արձակված անձը դիմել է ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենին՝ զինվորական ծառայության կրկին անցնելու խնդրանքով, և այդ պահին  արդեն իսկ լրացել էր նրա 51-ամյակը, ինչից ելնելով, ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն՝ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության համար սահմանված է հետևյալ տարիքային սահմանափակումը՝ փոխգնդապետի համար 50 տարեկանը։  Դիմումի կապակցությամբ  իրականացված ստուգման արդյունքները, ինչպես նաև վերը նշված օրենքով նախատեսված սահմանափակումների հանգամանքը զեկուցվել են ՀՀ ԱԱԾ-ի՝ այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող տնօրենին, սակայն վերջինս ցուցում է տվել, այնուամենայնիվ, պատրաստել ՀՀ ԱԱԾ-ում նրան զինվորական ծառայության ընդունելու հրամանի մասին նախագիծ և ներկայացնել իրեն։ Արդյունքում՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենի հրամանով 51 տարին լրացած և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձը Ծառայությունում նշանակվել է ավագ խմբի պաշտոնում՝ արդյունքում ստանալով նաև գնդապետի կոչում:
Նկատի ունենալով, որ ծառայողական քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ՝ ուստի ծառայողական քննության նյութերը փոխանցվել են ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում անհրաժեշտություն է ծագել բացատրություն ստանալ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենից, ինչը հաշվի առնելով, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջինիս հրավիրել է քննչական մարմին՝ հնարավորություն տալով գրավոր կերպով ներկայացնելու իր փաստարկումները:
Հարկ է նշել նաև, որ հիշյալ անձի պաշտոնավարման արդյունքում պետությանը պատճառված որևէ վնաս չի վերականգնվել:
11:01 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀստակ քաղաքական հետապնդում է. Լուսինե Սահակյան
10:48 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վանեցյանը չբացառեց՝ առաջիկայում հնարավոր է հանդիպի Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
10:33 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհեթեթ գործի շրջանակում եմ հրավիրվել, որևէ կարգավիճակ չունեմ. Արթուր Վանեցյան

В Службе нацбезопасности Армении назвали причины вызова Артура Ванецяна в СНБ 07/31/2020   12:26  |  Лента новостей
В Службе национальной безопасности Армении провели служебное расследование для установления обстоятельств назначения в Службе бывшего служащего на должность старшей группы должностей(начальника отдела). Как сообщает пресс-центр СНБ, в ходе служебного расследования получены фактические данные о том, что бывший директор СНБ, проигнорировав возрастные ограничения, установленные статьей 16 закона “О службе в органах национальной безопасности”, приказом от 18 июля 2018 года на должность в Службе был назначен человек в возрасте 51 года, который ранее был освобожден от службы в воинском звании подполковника.
“Выяснилось, вышеупомянутое лицо обратилось к бывшему директору СНБ с просьбой вновь принять его на воинскую службу. В этот момент ему уже исполнилось 51 год, исходя из чего, в соответствии с требованиями статьи 16 закона “О службе в органах национальной безопасности” для службы в органах нацбезопасности предусмотрены следующие возрастные ограничения: для подполковника – 50 лет”, - говорится в релизе.
Отмечается, что о результатах проведенной проверки в связи с заявлением, а также о предусмотренных вышеуказанным законом ограничениях было доложено тогдашнему директору СНБ, однако последний, тем не менее, дал указание подготовить проект приказа о приеме вышеупомянутого лица на воинскую службу и представить ему. В итоге приказом бывшего директора СНБ человек, достигший уже 51-летнего возраста и освобожденный ранее  от службы в звании подполковника, был назначен в Службе на  должность старшей группы должностей, получив в результате и звание полковника.
С учетом того, что в рамках служебного расследования были добыты видимые фактические данные относительно злоупотребления должностными полномочиями, поэтому материалы служебного расследования были переданы в следственный департамент СНБ для подготовки в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА материалов и разрешения хода.
“При подготовке материалов возникла необходимость в получении разъяснений от бывшего директора СНБ РА, и, учитывая это, орган, осуществляющий производство, пригласил его в следственный орган, предоставив возможность в письменном виде представить свои доводы. Следует также отметить, что в результате работы вышеупомянутого лица какой-либо ущерб, причиненный государству, не был восстановлен”, - отмечается в сообщении.