ԱԳՆ. ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դեմ գործողություններն ուղղորդվում են Ադրբեջանի պետական կառույցների կողմից 07/24/2020 16:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը տարբեր երկրներում ապրող հայերին կոչ է անում ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել սադրանքների։
ԱԳՆ խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Վերջին շրջանում արձանագրվում են աշխարհի տարբեր երկրներում ՀՀ քաղաքացիների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության դեպքեր և փորձեր: Եղել են նաև արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության և հայ համայնքների բնականոն աշխատանքի խոչընդոտման, նրանց պատկանող անձնական և ծառայողական գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դեպքեր, որոնք առանձին դեպքերում սպառնացել են նաև դիվանագիտական անձնակազմի անվտանգությանը: Ռասիստական բնույթի քայլեր են ձեռնարկվում խոչընդոտելու Հայաստանի առևտրատնտեսական կապերը տարբեր երկրների հետ:
Այս գործողությունների ընդլայնվող աշխարհագրությունը և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դեմ իրականացվող գործողություններում Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների ներգրավման փաստերը վկայում են, որ վերոնշյալ գործողություններն ուղղորդվում են Ադրբեջանի պետական կառույցների կողմից:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք տարբեր երկրներում ազգամիջյան բախումներ հրահրելու գործելակերպը, որը Բաքվի անպատասխանատվության հերթական դրսևորումն է և ամբողջովին տեղավորվում է Ադրբեջանի ղեկավարության՝ երկու ժողովուրդների միջև առանց աշխարհագրական սահմանափակման թշնամության հրահրման հռետորաբանության և քաղաքականության մեջ:
Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել որևէ սադրանքի, նման իրավիճակներում անմիջապես կապ հաստատել տեղի իրավապահ մարմինների, հայ համայնքային կառույցների և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ»:

МИД Армении обвинил власти Азербайджана в подстрекательстве к насилию против армян за рубежом 07/24/2020   17:32  |  Актуальная тема
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно недавних подстрекательств к насилию против армян за рубежом.
"В последнее время были зафиксированы случаи и попытки насилия в отношении граждан Армении и членов армянских общин в разных странах. Были случаи препятствования работам структур дипломатической службы РА и армянских общин за рубежом, преднамеренного уничтожения их личного и служебного имущества, что в отдельных случаях также ставило под угрозу безопасность дипломатического персонала. Предпринимаются расистские действия с целью подрыва торгово-экономических связей Армении с различными странами", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства РА.
В МИД Армении указали, что расширение географии и участие азербайджанских официальных лиц в действиях против дипломатических представительств Республики Армения демонстрируют, что вышеуказанные действия направляются государственными структурами Азербайджана.
"Мы решительно осуждаем разжигание межнациональных столкновений в разных странах, что является очередным проявлением безответственности Баку и полностью вписывается в политику и риторику руководства Азербайджана по провоцированию вражды между двумя народами без географических ограничений", - отмечается в заявлении.
МИД Армении призывает наших соотечественников быть бдительными, не поддаваться на какие-либо провокации, в подобных ситуациях незамедлительно обращаться в местные правоохранительные органы, структуры армянской общины и дипломатические представительства РА.
13:21 24/07/2020  |  Лента новостейАзербайджанцы сообщают, что охота на российских армян сегодня продолжится