Տավուշի մարտերում Ադրբեջանը կիրառել է նաև Spike NLOS. «ՌազմԻնֆո» 07/22/2020   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ՊՆ-ն կազմակերպել էր ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից խոցված ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի ցուցադրություն: Ներկայացված էին վերջին օրերին խոցված ԱԹՍ-ների մնացորդերը, ինչպես նաև նախկինում խոցված ադրբեջանական ԱԹՍ-ներից մի քանի նմուշ:
«ՌազմԻնֆո»-ն գրում է, ի թիվս ԱԹՍ-ների՝ ցուցադրության շարքերում կային նաև վերջին օրերի մարտերից մնացած այլ բեկորներ, որոնք համապատասխանում էին իսրայելական արտադրության Spike NLOS կառավարվող հրթիռներին:
Ձախից՝ ցուցադրված բեկորը, աջից՝ Spike-NLOS հրթիռը:
NLOS-ը Spike կառավարվող հրթիռների ամենահեռահար տարբերակն է, որը կարող է թիրախներ խոցել մինչև շուրջ 25կմ հեռավորությունից: Բացի NLOS-ից՝ Ադրբեջանի սպառազինությունում կան նաև Spike-ի այլ տեսակներ, օրինակ՝ 5 կմ հեռահարությամբ Spike LR-ը և 8 կմ հեռահարությամբ Spike ER-ը: Սրանց հրթիռները, սակայն, նաև տեսքով են տարբերվում NLOS-ից և ցուցադրված բեկորների դրանց մեջ մնացորդներ մենք չտեսանք:
Առանձին հետաքրքրություն է ներկայացնում այն հարցը, թե ինչ հարթակից են արձակվել այս հրթիռները։ Սկզբունքորեն դրանք կարող են տեղադրվել և ցամաքային, և օդային հարթակների վրա, իսկ Ադրբեջանում առաջին անգամ դրանք տեղադրել էին ռազմանավերի վրա:
Ադրբեջանի ՊՍԾ ռազմանավը Spike NLOS արձակման կայանով։
2018 թվականին հարցազրույցներից մեկում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը ասել էր, որ իրենք դասեր են քաղել 2016թ. ապրիլյան մարտերում իրենց ուղղաթիռը կորցնելուց, աշխատանքներ են տարել, և հիմա ուղղաթիռները մարտ վարելու կարիք չունեն հակառակորդի ՀՕՊ-ի հասանելիության տարածք մտնելու: Հենց այս խոսակցության կոնտեքստում Հասանովը հիշատակել էր Spike NLOS-ը: Իսկ վերջերս էլ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նաև հրապարակեց լուսանկար, որոնցում Մի-17 ուղղաթիռի վրա կային ենթադրաբար Spike NLOS-ի համար նախատեսված կախոցներ:
Ադրբեջանական Մի-17 ուղղաթիռը ենթադրաբար Spike NLOS-ի կախոցներով։
Միաժամանակ Ադրբեջանը երբևէ չի ցուցադրել այս հրթիռները՝ տեղադրված ցամաքային հարթակների վրա։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ ցամաքային հարթակներով տարբերակներ չկան Ադրբեջանի զինանոցում, բայց խիստ հավանական է, որ 2020թ․հուլիսյան այս մարտերում Ադրբեջանն առաջին անգամ ուղղաթիռներից կիրառել է Spike NLOS հրթիռներ։
14:46 21/07/2020  |  Միջազգային լրահոսՄիխայիլ Դելյագինին գումար են առաջարկել՝ Ադրբեջանի օգտին մեկնաբանություն տալու համար, որ պնդի, թե Հայաստանն է հրահրել զինված գործողությունները

В ходе боев на тавушском участке Азербайджан применил и ракеты Spike NLOS - Razm.info 07/22/2020   11:39  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении 21 июля организовало показ азербайджанских беспилотных летательных аппаратов, сбитых Вооруженными силами Армении. Среди выставленных были обломки беспилотников, сбитых в последние дни, а также несколько образцов ранее сбитых азербайджанских БПЛА.
Как пишет Razm.info, среди показанных беспилотников были также и оставшиеся от последних боев обломки, которые соответствовали управляемым ракетам Spike NLOS израильского производства.
Слева – выставленный обломок, а справа – ракета Spike-NLOS. NLOS – это вариант ракеты самой большой дальности из семейства Spike, который может поражать мишень на расстоянии до 25 километров.
Отдельный интерес представляет вопрос о площадке, с которой осуществлялся запуск ракеты. В Азербайджане они были впервые размещены на военных кораблях.
Азербайджанский военный корабля ГПС со станцией запуска Spike NLOS
В 2018 году в одном из интервью министр обороны Азербайджана Закир Гасанов заявил, что они извлекли уроки после потери вертолета в ходе боев во время апрельской четырехдневной войны 2016 года, провели работу, и сейчас этим вертолетам не нужно при ведении боя заходить в зону доступа ПВО противника. Именно в контексте данного разговора Гасанов упомянул Spike NLOS. А недавно министерство обороны Азербайджана обнародовало также фотографии вертолета Ми-17, на котором, предположительно, были предусмотренные для Spike NLOS подвески.
Азербайджанский вертолет Ми-17, предположительно, с подвесками Spike NLOS.
В то же время Азербайджан никогда не демонстрировал эти ракеты, размещенные на наземных пусковых площадках. Это, конечно, не значит, что в арсенале Азербайджана нет вариантов с наземными пусковыми площадками, но крайне вероятно, что в ходе июльских боев 2020 года Азербайджан впервые применил ракеты Spike NLOS с вертолетов.