Սահմանամերձ գյուղի ցանկացած խնդիր լուծելով՝ լուծում ենք պետության սահմանի անվտանգության խնդիրը. Հայկ Չոբանյան 07/20/2020   11:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Այսօր առավոտվանից մենք հնարավորություն ունենք նույն ձևով, ակտիվությամբ ներգրավվելու տնտեսական կյանքի և առօրյայի մեջ,- այս մասին այսօր հայտնեց ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը՝ նշելով, Տավուշի մարզում, Բերդ համայնքում և սահմանամերձ գյուղերում, մարդիկ լիարժեք ներգրավված են իրենց աշխատանքով, մեծ ծավալով իրականացվում են վերականգնողական աշխատանքներ, բայց դրանցից բացի կարևոր է ամբողջությամբ վերադառնալ բնականոն աշխատանքին, տնտեսական կյանքին և վերականգնողական գործընթացին։
Նրա փոխանցմամբ՝ զարգացման ծրագրերի իրականացումը կսկսվի հենց այսօրվանից։ «Մենք կփորձենք վերանվանել այդ տերմինը և աշխուժորեն զբաղվել այս տարածաշրջանի և հատկապես սահմանամերձ գյուղերի զարգացման ծրագրերով։ Մենք նոր խթան ենք տալիս այս աշխատանքներին՝ այս օրերի իրադարձությունների տված էներգիայով, իմանալով, որ ցանկացած խնդիր լուծելով սահմանամերձ գյուղում, մենք լուծում ենք նաև երկրի սահմանի, պետության սահմանի անվտանգության խնդիրը։ Արձանագրված են բոլոր տնտեսական քաղաքաշինական խնդիրները»,- ասաց Հայկ Չոբանյանը
Մարզպետի խոսքով այսօր ևս մեկ հանձնաժողով է ստեղծվել, որը պետք է ուսումնասիրի գյուղատնտեսական վնասները, որովհետև վնասվել են նաև գյուղատնտեսական ֆերմաներ, անասնաֆերմաներ։ Այսօրվանից կսկսվեն նաև այդ աշխատանքները, դրանք կավարտենք մի քանի օրվա մեջ և կլինի նաև համապատասխան վերաբերմունք այդ ավերածությունների հետևանքների հետ կապված։

Программы восстановления приграничных общин будут заменены программами развития – губернатор Тавуша 07/20/2020   12:37
Программы восстановления Тавуша будут заменены программами развития. Об этом заявил губернатор Тавушской области Айк Чобанян в ходе брифинга в Иджеване в понедельник., 20 июля.
“Программы развития начнут реализовывать с сегодняшнего дня. Мы попытаемся переименовать термины и активно заняться реализацией программ развития рэтого региона, особенно приграничных сел”, - сказал Чобанян.
Он ответил, что жители Берда и приграничных сел  вернулись к обычной жизни, заняты своей работой. “В полном объеме ведутся восстановительные работы, но, помимо них, важно полностью вернуться к экономической деятельности, восстановительному процессу”.
По словам губернатора, с решением любой проблемы в приграничном селе решается и вопрос безопасности границы. Он отметил, что зафиксированы все экономические и градостроительные проблемы.
Губернатор сообщил, что сегодня была создана еще одна комиссия, которая изучает урон сельскохозяйственным угодьям, поскольку повреждены также фермы. Работы будут начаты с сегодняшнего дня и будут завершены в течение нескольких дней.
Он заявил, что для реализации программ развития важно продолжить массовый сбор средств, которые будут направлены на решение первоочередных проблем приграничных сел и на реализацию проектов развития.