Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու և խաղաղ բնակչության ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու փաստերով հարուցվել է 30 քրեական գործ. ՔԿ 07/17/2020   10:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հայկական մարտական հենակետերի վրա կատարված հարձակումների, կրակոցների հետևանքով մարմնական վնասվածքներ ստացած 36 զինծառայողներից  20-ը հոսպիտալացվել և համապատասխան բուժօգնություն են ստացել, իսկ մյուս 16 զինծառայողներն ունեն թեթև վնասվածքներ՝ քերծվածքների ձևով, որը Քննչական կոմիտեի կողմից, համաձայն ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի  58-րդ հոդվածի 1-ին   մասի՝  (տուժող է ճանաչվում այն անձը, ում քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարքով անմիջականորեն պատճառվել է բարոյական, ֆիզիկական կամ գույքային վնաս: Տուժող է ճանաչվում նաև այն անձը, ում կարող էր անմիջականորեն պատճառվել բարոյական, ֆիզիկական կամ գույքային վնաս, եթե ավարտվեր քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարք կատարելը),  գնահատվում է որպես մարմնական վնասվածք:
«Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից նույն դեպքերին տրվում են տարբեր գնահատականներ՝ հաշվի առնելով կառույցների գործառույթներն ու առանձնահատկությունները»,-նշում է ՔԿ-ն:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեն երեկ հաղորդագրություն էր տարածել, որում նշված էր՝ հայկական մարտական հենակետերի վրա կատարած հարձակումների, կրակոցների արդյունքում մարմնական վնասվածքներ է ստացել 36 զինծառայող։
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասված էր.
«2020թ. հուլիսի 12-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերը Տավուշի մարզի տարբեր բնակավայրերի և հայկական մարտական հենակետերի ուղղությամբ տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից, այդ թվում՝ տանկից, 6 հարվածային անօդաչու թռչող սարքից, 82մմ և 120մմ ականանետերից, Դ30 հրանոթից և այլ հրետանային տեխնիկայից արձակել են շուրջ 150 կրակոց:
Արձակված կրակոցների և դրանց հետևանքով պատճառված վնասների փաստերով ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34- 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով՝ ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար, դիտավորությամբ երկու և ավելի անձանց կյանքից զրկելու և գույքը դիտավորյալ ոչնչացնելու հատկանիշներով հարուցվել և քննվում է 30 քրեական գործ:
Նախնական տվյալներով՝ հայկական մարտական հենակետերի վրա կատարված հարձակումների, կրակոցների արդյունքում մարմնական վնասվածքներ է ստացել 36 զինծառայող, սպանվել՝ 4 զինծառայող, վնասվել՝ 6 ավտոմեքենա:
Տավուշի մարզի տարբեր բնակավայրերի վրա արձակված կրակոցների հետևանքով վնասվել է 24 տուն, 1 կոնյակի և 1 գինու գործարան, 1 մանկապարտեզ, գերեզմանատուն, 4 ավտոմեքենա, 1 ջրագիծ, 1 գազատար, 1 ջերմոց, ոստիկանական 1 պահակակետ, որտեղ գտնվող 2 ոստիկաններ ստացել են մարմնական վնասվածքներ: Բացի այդ, մարմնական վնասվածք է ստացել 1 քաղաքացիական անձ:
Քրեական գործերով ողջ ծավալով կատարվում են բոլոր անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողությունները»։

СК Армении возбудил 30 уголовных дел по фактам обстрелов с азербайджанской стороны 07/17/2020   10:42  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении сообщает, что из 36 военнослужащих 20 были госпитализированы и получили соответствующую помощь, а остальные 16 солдат имели легкие травмы в виде ссадин, что Следственным комитетом, согласно части 1 статьи 58 Уголовно-процессуального кодекса("Потерпевшим признается лицо, которому запрещенным Уголовным кодексом деянием непосредственно причинен моральный, физический или имущественный вред. Потерпевшим признается также лицо, которому мог бы быть причинен моральный, физический или имущественный вред, если бы совершение запрещенного Уголовным кодексом деяния было окончено"), расценивается как телесное повреждение.
"Считаем нужным подчеркнуть, что СК и Минобороны касательно одних и тех же случаев дают различные оценки с учетом функций и особенностей структур", - отмечается в сообщении.
Как сообщает СК, в период 12-16 июля ВС Азербайджана выпустили порядка 150-ти выстрелов в направлении различных населенных пунктов Тавуша и армянских боевых позиций из оружия разного калибра, в том числе танка, 6-ти ударных беспилотников, 82-мм и 120-мм минометов, гаубицы Д-30 и другой артиллерийской техники, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По фактам обстрелов и причиненного ущерба в СК возбуждены и расследуются 30 уголовных дел по статьям Уголовного кодекса о покушении на убийства, совершенном способом, опасным для жизни многих людей, по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма,  также об умышленном уничтожении или повреждении имущества, совершенных путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или религиозного фанатизма.
По предварительным данным, в результате атак на армянские опорные пункты ранения получили 36 военнослужащих, погибли 4 военнослужащих, повреждены 6 автомобилей.
В результате обстрелов мирных населенных пунктов Тавушской области повреждено 24 дома, один коньячный и один винный заводы, один детсад, кладбище, четыре автомобиля, один водовод, один газопровод, одна теплица, один полицейский сторожевой пост. Находившиеся там 2 полицейских были ранены. Кроме того, ранение получил один мирный житель.
"В рамках уголовных дел в полном объеме проводятся все необходимые следственные и процессуальные действия", - отмечается в сообщении.
18:45 16/07/2020  |  Лента новостейМосква сделает все возможное для снижения напряженности между Арменией и Азербайджаном – МИД России
17:59 16/07/2020  |  Лента новостейВ первую очередь пострадает Турция: Аршавир Гарамян исключил нанесение Азербайджаном удара по Мецаморской АЭС