«Բացառվում է, որ Ադրբեջանը հարված հասցնի Մեծամորի ատոմակայանին, դրա արդյունքում առաջինը կտուժի նրա դաշնակից Թուրքիան». Արշավիր Ղարամյան 07/16/2020   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Բացառվում է, որ Ադրբեջանը հարված հասցնի Մեծամորի ատոմակայանին, որովհետև դրա արդյունքում առաջին և ամենամեծ վտանգը կհասցնեն իրենց բարեկամ և ռազմավարական դաշնակից Թուրքիային», - Փաստինֆոյի հետ զրույցում ասում է Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Արցախի հերոս Արշավիր Ղարամյանը։ Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղարն այսօր հայտարարել է, թե ադրբեջանական կողմը պատրաստվում է հարված հասցնել նաեւ Մեծամորի ատոմակայանին։
Անդրադառնալով այն հարցին, որ ադրբեջանական զինուժը շարունակում է իր ռազմական գործողությունները Տավուշում՝ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն, այդ թվում՝ հացի փուռն ու մանկապարտեզը՝ Արշավիր Ղարամյանը նշեց. «Սա Ադրբեջանի ձեռագիրն է։ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ ցուցաբերած բացարձակ հարձակման և ագրեսիայի դրսևորումը, ինչես նաև՝ դրա ձախողումը ցույց է տալիս, որ ինչպես 2016 թվականին ապրիլին, այնպես նաև հիմա՝ հագեցված լինելով գերժամանակակից զինատեսակներով, Ադրբեջանի բանակը մնում է անմարտունակ։ Հարձակվելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և խաղաղ բնակչության վրա, Ադրբեջանն ի ցույց է դնում թույլ բանակի և այդ բանակի թույլ ղեկավարի հոգեբանությունը։ Սա բացարձակ թույլ մարդու հոգեբանություն է»։
Խոսելով այն մասին, որ թիրախավորված քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պարագայում անգամ միջազգային հանրությունը շարունակում է լռություն պահպանելու իր սովորույթը՝ Արշավիր Ղարամյանը նկատեց՝ միջազգային հանրությունը միշտ է լռել.«Մեր հույսը մենք ենք ու մեր բանակը։ Հարկավոր է մի բռունցք դառնալով միավորվել և կանգնել հայ զինվորի կողքին, որպեսզի մեր հաղթանակն ամրագրենք, որը միայն հայ զինվորի բազկի ու ժողովրդի միասնականությամբ է գալու, ուրիշ ճանապարհ չկա»։

В первую очередь пострадает Турция: Аршавир Гарамян исключил нанесение Азербайджаном удара по Мецаморской АЭС 07/16/2020   17:59  |  Лента новостей
Бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах, герой Арцаха Аршавир Гарамян исключил вероятность нанесения Азербайджаном удара по Мецаморской АЭС, потому что тем самым они нанесут в первую очередь самый серьезный удар по их дружественному и стратегическому союзнику – Турции.  Об этом Аршавир Гарамян заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
Напомним, сегодня глава пресс-службы Минобороны Азербайджана полковник Вагиф Даргяхлы заявил, что Азербайджан может нанести с высокой точностью ракетный удар по Мецаморской АЭС.
Комментируя продолжающиеся азербайджанскими ВС прицельные обстрелы приграничных армянских сел и гражданской инфраструктуры, в том числе пекарни и детского сада, Аршавир Гарамян отметил: “Это почерк Азербайджана. Проявление абсолютной агрессии и посягательства в отношении границ Республики Армения, а также их провал показывают, что сейчас, как и в апреле 2016 года, будучи оснащенной сверхсовременным оружием азербайджанская армия продолжает оставаться небоеспособной. Атакуя гражданскую инфраструктуру и мирное население, Азербайджан обнажает слабость своей армии и психологию слабого командующего этой армией. Это психология абсолютного слабого человека”.
Говоря о том, что даже при прицельном обстреле гражданской инфраструктуры международное сообщество продолжает по обыкновению хранить молчание, Аршавир Гарамян отметил, что международное сообщество всегда молчало.
“Наша надежда – это мы и наша армия. Надо объединиться в единый кулак, встать рядом с армянским военнослужащим, чтобы  укрепить нашу победу…. Другой дороги нет”, - сказал он.
17:25 16/07/2020  |  Лента новостейСостояние раненного от удара азербайджанского беспилотника жителя Чинари стабильное тяжелое - Минздрав
17:12 16/07/2020  |  Лента новостейВС Армении полностью контролируют ситуацию на границе и дают достойный ответ на любую провокацию противника – МО