Մեկնարկեց Արթուր Վանեցյանն ընդդեմ ՀԺ-ի գործով դատական նիստը 07/13/2020   15:50  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Փիլոսյանի նախագահությամբ քիչ առաջ մեկնարկեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն ընդդեմ ՀԺ-ի գործով դատական նիստը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչները հայցադիմում են ներկայացրել «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի դեմ` պահանջելով հերքել «Պատիվ ունե՞մ, թե՞ պատիվ չունեմ...» վերտառությամբ հոդվածում տեղ գտած զրպարտություն հանդիսացող տվյալները, հոդվածը հեռացնել և պարտավորեցնել հրապարակել հերքման տեքստը, փոխհատուցել պատճառված ոչ գույքային վնասը:
Վիճարկվող հոդվածում ԱԱԾ նախկին տնօրենի հասցեին մեղադրանքներ էր հնչեցվել՝ վարչապետ Փաշինյանի ընտանիքի դեմ վարկաբեկող նյութերի հրապարակումը կազմակերպելու համար։
«Տղամարդկային արժանապատվությունիցս ցածր է իջնել այդ մակարդակի: Ընտանիքն ինձ համար սրբություն է, իսկ այլոց վարկաբեկելու համար սեփական ընտանիքն օգտագործելու փորձերը` անընդունելի:
Հարկ եմ համարում ասել, որ նշված հրապարակման մեջ ինձ վերաբերող բոլոր դիտարկումներն ու ենթադրությունները ծայրից ծայր սուտ են, իսկ դրան հաջորդած շահարկումներն ու ֆեյքային հարձակումները՝ արդեն սովորական:
Այդ հրապարակման հեղինակն ու պատվիրատուն առաջին անգամ չէ, որ ինձ իր թաքուն վախերի հետ կապելով փորձում է վարկաբեկել, բայց այն, որ «պայքարը» կիջեցվեր այս մակարդակի, անպասելի էր անգամ ինձ համար:
Այս կեղծիքն անպատասխան չի մնալու, իսկ այդ «հրապարակմամբ» արդեն իսկ զբաղվում են իմ փաստաբանները»,- 2019 թ. դեկտեմբերի 12-ին հայտարարել էր. Ա.Վանեցյանը:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ փաստաբանները հերքման պահանջով դիմել են թերթի խմբագրակազմին։ Նշենք, որ հոդվածը եղել է անստորագիր, իսկ գլխավոր խմբագիրը շարունակում է մնալ վարչապետի կինը՝ Աննա Հակոբյանը։ Համենայն դեպս՝ այդպես է նշված կայքում։
Սահմանված ժամկետում լրատվամիջոցը չի հրապարակել հերքումը, ինչի պատճառով էլ փաստաբանական խումբը հայցադիմում է ներկայացրել դատարան։
14:56 13/07/2020  |  ՄեկնաբանությունՄհեր Մկրտչյանը՝ Փաշինյանին. «Է կարող ա…»
11:56 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակարգ դրությունը ևս մեկ ամսով կերկարաձգվի
15:00 12/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆորաթուխ սփյուռքահայությունը «Նիկոլ-արևին» հեռվից է նայում, գիտեն՝ կայրի, եթե շատ մոտենան. Գագիկ Համբարյան
13:09 12/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է հայ ժողովրդի ազգային նպատակները
13:39 10/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽ նիստում վարչապետը հանդես է եկել Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ ուղերձով

В Ереване начались слушания по иску Ванецяна против газеты “Айкакан жаманак” 07/13/2020   16:16  |  Гражданское право
Суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Пилосян приступил к рассмотрению иска бывшего директора Службы национальной безопасности, председателя партии "Родина" Артура Ванецяна против газеты “Айкакан жаманак”.
Артур Ванецян подал иск в суд против интернет-издания “Айкакан жаманак” с требованием опровергнуть информацию, нашедшую отражение в статье под заголовком “Честь имею или не имею чести…..”
Адвокат экс-главы СНБ Лусине Саакян в беседе с “ФактИнфо” назвала эту информацию откровенной ложью и вымыслом.
Напомним, в оспариваемой статье в адрес бывшего главы СНБ звучали обвинения, в частности в организации  кампании, дискредитирующей семью премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Ванецян назвал статью абсурдной.
“Опуститься до такого уровня – ниже моего мужского достоинства. Семья для меня – это святое, а попытки использования собственной семьи для дискредитации других – неприемлемы", – написал Ванецян ранее в своем Instagram.
Он счел необходимым отметить, что все касающиеся его замечания и предположения в этой публикации – от начала и до конца – ложь, а последовавшие же за этим спекуляции и атаки фейков уже стали обычным явлением.
"Автор и заказчик данной публикации, связывая меня со своими тайными страхами, уже не в первый раз пытается дискредитировать, но то, что "борьба" будет низведена до этого уровня, было неожиданным даже для меня. Эта ложь не останется без ответа, а этой "публикацией" уже занимаются мои адвокаты. Честь имею", - заявил Ванецянв 12 декабря 2019 года.
Позже стало известно, что адвокаты потребовали опровержения информации от редакции газеты.
Отметим, что статья была без подписи. Главным редактором газеты по-прежнему остается супруга премьер-министра Анна Акопян. По крайней мере, так указано на сайте.