ԲԴԽ-ն մերժեց դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին Ռուստամ Բադասյանի միջնորդությունը 07/09/2020   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն դատական խորհուրդը՝ նախագահությամբ Ռուբեն Վարդազարյանի, մերժեց Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի միջնորդությունը։ Նշենք, որ որոշման տակ ստորագրել են միայն խորհրդի դատավոր անդամները՝ Մեսրոպ Մակյանը, Ռուբեն Վարդազարյանը, Սերգեյ Չիչոյանը և Անի Մխիթարյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել արդարադատության նախարարի կողմից՝ ապրիլին:
Կարգապահական վարույթի հարուցման պատճառը «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստում հնչեցված գնահատականն է: Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը, անդրադառնալով իր կողմից հնչեցված արտահայտությանը, պարզաբանել է, որ իրեն ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացվել այն հիմքով, որ ինքը կանխակալ վերաբերմունք ունի ՀՔԾ-ի նկատմամբ, քանի որ նախկինում կայացրել է այդ ծառայության դիրքորոշմանը հակառակ ութ դատական ակտ։ Ազարյանը նշել էր, որ իր կողմից կայացված ութ դատական ակտերը մտել են օրինական ուժի մեջ, ինչը վկայում է ոչ թե ՀՔԾ-ի նկատմամբ իր կողմնակալության մասին, այլ՝ կոնկրետ գործերով ՀՔԾ ոչ օբյեկտիվ դիրքորոշումների, քննիչների վատ աշխատանքի մասին։
«Կրկնելով, որ նշված բոլոր դատական ակտերը մտել են օրինական ուժի մեջ, ասել եմ, որ հույս ունեմ, որ քննիչը չի իջնի ՀՔԾ պետի մակարդակին և չի վիճարկի օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի օրինականությունը»,- ասել էր Ազարյանը՝ ավելացնելով, որ ինքը ՀՔԾ պետին չի վիրավորել, այլ իրերն է կոչել իրենց անուններով

ВСС Армении отклонил ходатайство министра юстиции о привлечении судьи Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности 07/09/2020   14:42  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении под председательством главы ВСС Рубеном Вардазаряном отклонил ходатайство министра юстиции РА Рустама Бадасяна о привлечении судьи Апелляционного уголовного суда Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности.
Судья Александр Азарян, коснувшись озвученного им высказывания, пояснил, что об его отводе ходатайствовали на том основании, что у него предвзятое отношении к Специальной следственной службе, поскольку ранее он вопреки позиции ССС вынес восемь судебных актов. Азарян указал, что вынесенные им восемь судебных актов вступили в законную силу, что свидетельствует не о его предвзятом отношении к ССС, а о необъективной позиции ССС по конкретным делам, плохой работе следователей.
“Повторив, что все указанные судебные акту вступили в законную силу, я выразил надежду, что следователь не опустится до уровня начальника ССС и не станет оспаривать законность судебных актов, вступивших в законную силу”, - сказал Азарян, добавив, что он не оскорблял главу ССС, а назвал вещи своими именами.
Александр Азарян считается одним и лучших судей. Он второй год подряд был признан судьей с самым высоким рейтингом, а по состоянию на 1-е июня 2020 года у него вновь самый высокий рейтинг(76 баллов).