Առանց որևէ քննչական գործողության՝ 308-րդ հոդվածով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և ուղարկվել է դատարան․ Արամ Վարդևանյան 07/09/2020   14:45  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ ընթանում է ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Արա Բաբլոյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ներկայացրեց Բաբլոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին միջնորդությունը։
Ըստ նրա՝ այս գործով ՀՔԾ-ն ցուցաբերել է աննախադեպ համառություն՝ ընդգծելով, որ իրավաչափ չէ այն իրավիճակը, երբ դատախազությունը, չհաստատելով մեղադրական եզրակացությունը, վերադարձնում է այն ՀՔԾ, սակայն ՀՔԾ-ն նույն կերպ նորից գործը ներկայացնում է դատախազություն։ « Փաստացի միայն երկու անգամ հետ վերադարձնելուց հետո ունեցանք 300-րդ հոդվածով հետապնդման դադարեցում։ Բայց ունեցանք նոր իրավիճակ, երբ 308-րդ հոդվածով արարքի որակման դեպքում որևէ քննչական գործողություն չի կատարվում, բայց 308-րդ հոդվածով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվում է և ներկայացվում դատարան։ Այս քրեական հետապնդումն իր ողջ նպատակով, էությամբ, բովանդակությամբ եղել է քրեական դատավարության օրենսգրքի 17-18-րդ հոդվածների ակնհայտ խախտումներով։ Մենք ներկայացնում ենք այն էական հանգամանքները, որոնք ինքնին բացառում են Արա Բաբլոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը 308 և 314-րդ հոդվածներով։ Ինչու՞ մեղադրանքը հարուցվեց։ Նրա համար, որ Արա Բաբլոյանը հնարավորություն է ունեցել լինել ԱԺ նախագահ և ցավոք չի եղել արհեստավարժ իրավաբան։ Հիմնական գաղափարը կառուցված է դրա շուրջ, քանի որ խոսքն ըստ մեղադրանքի՝ գնում է ակնհայտ չգործող ԱԺ նոր կանոնակարգով ղեկավարելու մասին»,-ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Նա հետաքրքրվեց ՀՔԾ-ն, իսկ այնուհետև դատախազությունն ինչպե՞ս են որոշել «ակնհայտ չգործող» իրավական ակտ ձևակերպումը՝ արձանագրելով, որ մեկնաբանման նման լիազորությունը որպես վերջնական դատողություն արել են քրեաիրավական հարաբերությունների տիրույթում։
«Ակնհայտ է, որ տվյալ դեպքում մեղադրանքը հարուցված է այնպիսի տրամաբանության վրա, որ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը մեղադրանք առաջադրելու պահին գոյություն չի ունեցել։ Ինձ մոտ մտահոգություն է առաջացել, որ ՍԴ նախագահի ընտրության գործընթացը մինչև ապրիլի 9-ը իրենից ինչ-որ հատուկ գործընթաց է ենթադրում այն պարագայում, որ դա բնական երևույթ էր՝ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածից ելնելով»,-նշեց Արամ Վարդևանյանը։
18:46 07/07/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՓառք Աստծո՝ մեզ մոտ նման նախադեպ չի ստեղծվել. Վարդևանյան
15:02 03/07/2020  |  ՄեկնաբանությունՈստիկանությունն ստանձել է Սահմանադրական նորմերը մեկնաբանելու լիազորություն. Առաջարկում ենք պարզի Աշխաբադի կոնվենցիայի սահմանադրականության հարցը. Վարդեւանյան
17:39 25/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԴուք հրաժարվեցիք Ձեր պարտականության կատարումից և վստահ եմ նույնիսկ դիսկոմֆորտի մեջ չեք. Վարդևանյանը՝ Մարուքյանին
12:24 11/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԵրեւան-Կենտրոն ՔԿՀ-ում 2 աշխատակցի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել, Վարդաշեն ՔԿՀ-ում էլ 9 դեպք է գրանցվել. Վարդեւանյան

Адвокат ходатайствует о прекращении уголовного преследования в отношении Баблояна 07/09/2020   15:57  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Арутюна Манукяна проходит заседание суда по делу экс-спикера Национального собрания Армении Ара Баблояна и бывшего заместителя главы аппарата парламента Арсена Бабаяна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, адвокат Арам Вардеванян представил ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении Баблояна.
По его словам, по данному делу Специальная следственная служба проявила беспрецедентное упорство. Он указал на неправомерность ситуации, при которой прокуратура, не утвердив обвинительное заключение, возвращает дело в ССС, однако Спецследственная служба в том же виде снова направляет его в Прокуратуру.
“Фактически только после повторного возвращения уголовное преследование по статье 300 было приостановлено. Но сложилась новая ситуация, при которой каких-либо следственных действий при квалификации деяния по статье 308 не проводится, но обвинительное заключение по статье 308 утверждают и передают в суд. Это уголовное преследование по своей цели, сути, содержанию осуществлялось  с явными нарушениями статей 17-18 Уголовно-процессуального кодекса. Мы представляем те существенные обстоятельства, которые сами по себе исключают уголовное преследование в отношении Ары Баблояна по статьям 308 и 314. Почему выдвинули обвинение? Потому что Ара Баблоян имел возможность быть председателем НС и, к сожалению, не являлся юристом-профессионалом. Основная идея построена вокруг этого, поскольку речь, согласно обвинению, идет об управлении явно недействующим новым регламентом НС”, - сказал Арам Вардеванян.
Он поинтересовался, как ССС, а затем прокуратура определили формулировку “явно недействующий” правовой акт, констатировав, что такое полномочие по толкованию как конечного суждения было реализовано в плоскости уголовно-правовых отношений.
“Очевидно, что в данном случае обвинение строилось по такой логике, при которой статья 213 Конституции при предъявлении обвинения не существовала. У меня возникли опасения по поводу того, что процесс избрания председателя КС до 9 апреля представлял собой какой-то особый процесс в том случае, что это было естественным явлением, исходя из статьи 213 Конституции”, - отметил Арам Вардеванян.