«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության մեկ մանդատը չի վերականգնվի 07/08/2020   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԿԸՀ-ն մերժեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի դիմումը, որով պահանջում էր վերականգնել իր գլխավորած խմբակցության մեկ մանդատը։ Դիմումով Մարուքյանը հիշեցրել էր, որ ընտրությունների արդյունքով իրենք ստացել են 18 մանդատ, սակայն այնուհետև Արման Բաբաջանյանը դուրս է եկել խմբակցությունից և դարձել անկախ պատգամավոր, և նման կերպ ԼՀԿ-ն զրկվել է իրեն տրված 18 մանդատներից մեկից:
«Ըստ էության ստեղծվել է մի իրավիճակ, որը հակասում է ժողովրդի կամարտահայտությանը։ ԼՀԿ-ն 18 մանդատ փաստացի չունի։ Առաջանում է ճգնաժամային իրավիճակ և պետք է վերականգնվի այդ հարաբերակցությունը»,- ասաց «Լույս» դաշինքի ղեկավար Դավիթ
Խաժակյանը։
ԿԸՀ նախագահը փաստեց, որ ընտրության արդյուքներով ամփոփման ժամանակ սահմանված 132 թիվը ավելանալու է մեկով.
«Ընտրությունից հետո բաշխելով և կիրառելով լրացուցիչ մանդատներ տալու ինստիտուտը, տրամադրվել են մանդատներ որոնց թիվը 132-ն է։ Այս որոշումը մինչ օրս գործող է։ Եթե պահանջում եք լրացուցիչ մանդատ, նշանակում է ընտրության արդյունքներով ամփոփման ժամանակ սահմանված 132 թիվը դառնալու է 133 »,- ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։
Դավիթ Խաժակյանը այս հարցին երկու լուծում էր առաջարկում՝ կամ հավելումներով տեղի ունենա մանդատի ավելացումը կամ վերականգնման։ Որպես ընդդիմադիր խմբակցություն, իրենք պահանջում են 18 մանդատ, գտնում են, որ իրավիճակը հղի է և իրավական և քաղաքական ճգնաժամով։ «Սա պետք է դառնա նախադեպային գործընթաց»,- ասաց Խաժակյանը։
Մինչդեռ ԿԸՀ-ն արդեն իսկ ընտրված ԱԺ-ի և բաշխված մանդատների պայմաններում լրացուցիչ մանդատների տրամադրելու լիազորությամբ օժտված չէ։ «Կուսակցության տարածքային կամ համապետական ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուին՝ ԿԸՀ արձանագրությանբ տրվում է լիազորությունները վաղաժամ դադարած պատգամավորի մանդատը, ինչը նշանակում է, որ եթե որևէ պատգամավորի լիազորությունները վաղաժամ դադարեցված չեն, ապա առկա չէ այն իրավական փաստը, որի հիմքով ԿԸՀ-ն իր արձանագրությամբ այդ մանդատը կարող է տրամադրել մեկ այլ թեկնածուի։ Այսինքն ԿԸՀ կողմից մանդատը տրամադրելու լիազորությունը հնարավոր է իրականացնել բացառապես թափուր մանդատի դեպքում »,- հայտարարեց ԿԸՀ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերին Արման Բաբաջանյանը դադարեցրեց իր անդամակցությանը «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությանը:
10:16 08/07/2020  |  Մամուլ«Ստիպված կդիմենք». Երբ «Լուսավոր Հայաստանը» կմիանա ԲՀԿ-ի՝ ՍԴ դիմելու նախաձեռնությանը. «Հրապարակ»
09:54 04/07/2020  |  Մամուլ«Լուսավոր Հայաստանը» ունի պլան Բ. Հույս ունեն, որ Փաշինյանը իրենց օգտին որոշում կկայացնի. «Հրապարակ»
15:39 02/07/2020  |  ՄեկնաբանությունԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն դիմել են Արարատ Միրզոյանին՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով
16:42 25/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼՀԿ-ի դիրքորոշումն անփոփոխ է՝ ՍԴ կդիմեն հուլիսի 7-ից հետո. Տարոն Սիմոնյան

ЦИК Армении отказал фракции Марукяна в восстановлении депутатского мандата 07/08/2020   17:35  |  Избирательное право
Центральная избирательная комиссия Армении отклонила обращение лидера оппозиционной парламентской фракции "Просвещенная Армения" Эдмона Марукяна, которым он требовал восстановить один мандат.
В заявлении Марукян напомнил, что по результатам выборов их политсила получила 18 мандатов, однако фракцию покинул Арман Бабаджанян, который стал независимым депутатом, и таким образом "Просвещенная Армения" лишилась одного из выданных ей 18 мандатов.
“По сути, сложилась ситуация, которая противоречит волеизъявлению народа. У “Просвещенной Армении” фактически нет 18 мандатов. Возникает кризисная ситуация, и следует восстановить это соотношение”, - сказал глава блока “Луйс” Давид Хажакян.
“После выборов при распределении и применении института дополнительных мандатов было выдано 132 мандата. Это решение по сей день действует. Если вы требуете дополнительный мандат, то это означает, что установленная при подведении итогов выборов число мандатов увеличится с 132 до 133”, - сказал председатель ЦИК Тигран Мукучян.
Давид Хажакян видит два варианта решения этого вопроса: или в увеличении числа мандатов или в его восстановлении. Как оппозиционная фракция они требуют 18 мандатов и считают, что ситуация чревата и правовым, и политическим кризисом. “Это должно стать прецедентным процессом”, - заявил Хажакян.
Между тем ЦИК в условиях избранного НС и распределенных мандатов не наделен полномочием на выдачу дополнительных мандатов.
“Очередному следующему кандидату в территориальном или общегосударственном избирательном списке на основании протокола ЦИК предоставляется мандат депутата, досрочно прекратившего полномочия. Это означает, что если полномочия кого-либо из депутатов не прекращены, то нет того правового факта, на основании которого ЦИК своим протоколом может выдать этот мандат другому кандидату. Полномочие ЦИК по предоставлению мандата можно реализовать исключительно в случае наличия вакантного мандата”, - сказал глава Центризбиркома.
Напомним, в сентябре предыдущего года Арман Бабаджанян покинул ряды фракции “Просвещенная Армения”.
15:00 30/04/2020  |  Лента новостейАни Самсонян подал в Прокуратуру заявления о преступлении из-за угроз со стороны члена группы “Стражи революции”
12:31 14/02/2020  |  Лента новостейЭдмон Марукян заявил о дефиците любви в парламенте
12:09 11/02/2020  |  ПолитикаЭдмон Марукян представил генпрокурору Армении заявление об угрозах в свой адрес
13:30 07/01/2020  |  КомментарийМарукян опубликовал фото с Ванецяном и Осипяном
15:58 07/07/2014  |  Лента новостейПопытка Азербайджана на конференции в Дармштадтe предстать с позиций жертвы или самой мощной страны в регионе потерпела фиаско