21 օրից կստորագրեմ մեծ հաճույքով. Արարատ Միրզոյան 07/08/2020   13:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեռ չի զրուցել Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ՝ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում փոփոխությունների օրինագծի մասին։
«Ես հանրապետության նախագահի հետ այս հարցով չեմ խոսել, կստորագրեմ մեծ հաճույքով, երբ որ ինձ համար օրենսդրորեն, կբացվի ստորագրելու հնարավորություն՝ 21 օրից»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում փոփոխությունների ստորագրության երկու կարծիքներն էլ Արարատ Միրզոյանը ուսումնասիրել է.
«Ես հետևել եմ քննարկումներին, հնչել են երկու տարբեր կարծիքներ. մի մասը պնդել է, որ այն պահից սկսած, երբ հանրապետության նախագահը նամակով ինձ տեղեկացրել է, թե ինքը չի ստորագրելու՝ այդ պահից սկսած ես կարող եմ ստորագրել։ Մյուս մասը, իմ սուբյեկտիվ դիտարկմամբ, իրավաբանների գերակշիռ մեծամասնությունը, ընդ որում քաղաքական ամենատարբեր ճամբարներից, կարծում են, անկախ այդ գրությունից, նախագահը ունի իրեն տրված 21 օրը և կարող է փոշմանել, կամ վիճարկել։ Դրանից հետո չստորագրելու և ՍԴ չդիմելու դեպքում արդեն ԱԺ նախագահի համար առաջանում է հնարավորություն ստորագրել կամ չստորագրել օրենքի նախագիծը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում փոփոխություններով սահմանվել է նոր դատավորների ընտրության կարգը, ինչպես նաև դատարանի պաշտոնանկ արված անդամների թոշակի հարցը։ Նախագահը, սակայն, չի ստորագրել օրենքը. եթե 21-օրյա ժամկետում նա օրենքը չուղարկի Սահմանադրական դատարան, ապա այն ստորագրելու իրավունքը փոխանցվում է Ազգային ժողովի նախագահին։

“С удовольствием подпишу через 21 день”: Мирзоян о поправках к закону о Конституционном суде 07/08/2020   13:45  |  Лента новостей
Спикер Национального собрания Армении Арарат Мирзоян не беседовал с президентом Арменом Саркисяном по поводу проекта о внесении поправок в закон о Конституционном суде.
“Я не говорил на эту тему с президентом. Я с удовольствием подпишу, когда  в соответствии с законодательством для меня откроется возможность для подписания – через 21 день”, - сказал Арарат Мирзоян.
Оба мнения относительно подписания поправок в законе о Конституционном суде Арарат Мирзоян изучил.
“Я следил за обсуждениями. Прозвучали два разных мнения: часть утверждала, что с того момента, когда президент в письме известил меня о том, что он не подпишет, я могу подписать. Другая часть, на мой субъективный взгляд, преимущественное большинство юристов, причем из разных политических лагерей, полагает, что  вне зависимости от этой функции президенту отведен 21 день, и он может передумать или оспорить. Уже в случае неподписания и необращения в КС по истечении этого срока для спикера НС появляется возможность для подписания или отказа от подписания законопроекта”, - сказал Арарат Мирзоян в беседе с журналистами в среду, 8 июля.
Поправками к закону о Конституционном суде определен новый порядок выбора судей, а также вопрос об отправке на пенсию отставных членов КС. Президент, однако, не подписал закон. Если в течение 21 дня он не отправит закон в Конституционный суд, то право на его подписание перейдет председателю Национального собрания.