Մեղադրողները պետք է որոշե՞ն՝ ինչ պետք է ասեմ. Կարեն Մեժլումյան 07/07/2020   16:37  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, որոշեց 10 րոպե տևողությամբ սահմանափակել պաշտպան Կարեն Մեժլումյանի ելույթ ունենալու հնարավորությունը։
Նշենք, որ Կարեն Մեժլումյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին, որը դեռևս չի քննարկվել։ Մեժլումյանը նշեց, որ գործի վարույթը պետք է կասեցվեր։ «Նշված միջնորդության քննարկումը պետք է կայանար այս դատական նիստին, սակայն դա թույլ չտալու համար մեղադրողները ներկայացրեցին քննարկվող միջնորդությունը»,- ասաց Մեժլումյանը։
Հիշեցնենք, որ մեղադրող դատախազները միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով ճանաչել ամբաստանյալների պաշտպանների գործողություններում միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքի չարաշահումը և սահմանափակել դատական նիստի նախապատրաստական մասի ենթափուլն ու դրանում միջնորդություններ ներկայացնելու հնարավորությունը եւ անցում կատարել դատաքննության։
Ներկայացնելով իր առարկությունները դատախազի միջնորդության դեմ՝ Մեժլումյանը հայտնեց, որ ցանկանում է իր միջնորդությունը հրապարակել, որ դատարանը կարողանա որոշում կայացնել՝ մեղադրող դատախազի ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ։
Ըստ պաշտպանի՝ եթե դատարանը բավարարի դատախազի միջնորդությունը, ապա դա կնշանակի, որ դատարանը գնահատական է տալիս իր միջնորդությանը՝ չիմանալով բովանդակությունը։ Դատարանը թույլ չտվեց հրապարակել միջնորդությունը։
Մեժլումյանը շարունակեց ներկայացնել առարկությունները, ինչին ի պատասխան տեղից ելույթ ունեցավ մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ մեղադրանքի կողմի ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ որևէ բան չի նշել, շարունակում է ներկայացնել իր միջնորդությունը. «Պաշտպանն ակնհայտորեն չի կատարում դատարանի որոշումը»։ Պաշտպան Կարեն Մեժլումյանն էլ ասաց, որ քանի դեռ մեղադրանքի կողմն ընդհանրական կերպով ասում են, որ իր ներկայացրած միջնորդությունն իրավունքի չարաշահում է, ապա պետք է հիմնավորի, որ դա իրավունքի չարաշահում չէ։
«Ոնց որ նախաքննության ժամանակ միջնորդությունը ներկայացնում էինք, ասում էին՝ անհիմն է, մերժել, հիմա էլ այս պահին մի տողանոց գրել են, ասել են՝ միջնորդություններն օրենքի չարաշահում է՝ առանց որևէ օրենքի հղման և Դուք քննարկում եք»,- ասաց Մեժլումյանը։
Տեղից խոսեց նաև տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը՝ առարկելով դատարանի գործողությունների դեմ ՝ նշելով, թե այդ մակարդակի քննարկումները նաև առողջությանն են վնաս և դա հետևանք է մի բանի, որ դատարանը չի սահմանում ռացիոնալ առարկություն ներկայացնելու համար ժամանակ՝ 7 էջանոց միջնորդությանը։ Նախագահող դատավորը հայտարարեց, որ Կարեն Մեժլումյանն իր առարկությունները ներկայացնի ըստ էության՝ առանց սեփական միջնորդությունը ներկայացնելու։ Կարեն Մեժլումյանն էլ առարկեց. «Մեղադրողները պե՞տք է որոշեն՝ ես ինչի մասին խոսեմ, ինչպես արտահայտվեմ։ Ես իմ առարկությունները ներկայացնում եմ ըստ էության»։
15:51 30/06/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՎերջին շրջանում ուղղակի հանձնարարականներ են տրվում դատախազներին. Խուդոյան
15:17 30/06/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԱրդեն հոգնել եմ ամեն երեքշաբթի գալ դատական նիստերին, նստել, սակայն ոչինչ չլսել. Խաչատուրով

Обвинители должны решать, о чем мне говорить? – адвокат Сейрана Оганяна 07/07/2020   17:28  |  Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян на заседании по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников решил на 10 минут ограничить возможность адвоката Карена Межлумяна на выступление.
Отметим, что Карен Межлумян подал ходатайство о приостановлении производства по делу и отправке его в Конституционный суд, которое еще не вынесено на рассмотрение. Межлумян отметил, что производство по делу следовало приостановить. “Рассмотрение указанного ходатайства должно было состояться на этом судебном заседании, однако обвинители, чтобы не допустить этого, представили рассматриваемые ходатайства”, - сказал Межлумян, который представляет в суде интересы бывшего министра обороны Сейрана Оганяна.
Напомним, поддерживающие в суде обвинение прокуроры выступили с ходатайством, потребовав признать в действиях адвокатов подсудимых злоупотребление процессуальным правом на подачу ходатайств и ограничить подэтап подготовительной части судебного заседания и возможность подачи на нем ходатайств, перейти к стадии судебного следствия.
Представляя свои возражения против прошения прокурора, Межлумян сообщил, что желает огласить свое ходатайство, чтобы суд смог вынести решение относительно поданного прокурором ходатайства.
По словам адвоката, если суд удовлетворит ходатайство прокурора, то это будет означать, что суд дает оценку его ходатайству, не узнав о его содержании. Суд не позволил обнародовать ходатайство.
Межлумян продолжил представлять свои возражения. В ответ с места выступил прокурор Геворк Багдасарян, указав, что адвокат ничего не высказал относительно поданного стороной обвинения ходатайства, но продолжает представлять свое ходатайство. “Защита явно не исполняет решение суда”, - сказал он. В свою очередь адвокат Карен Межлумян заявил, что пока сторона обвинения в общих чертах утверждает, что подача им ходатайство является злоупотреблением правом, то он должен обосновать, что оно не является злоупотреблением правом.
“Точно так же как при подаче ходатайств в ходе предварительного следствия заявляли, что они необоснованные, - отклонить, теперь они написали одной строкой, что подача ходатайства - это злоупотребление законом, без какой-либо ссылки на закон, а Вы рассматриваете”, - сказал Межлумян.
С места выступил также представитель правопреемника потерпевшего Тигран Егорян, возразив против действий суда. Он указал, что обсуждения подобного уровня вредны также для здоровья, и это является следствием того, что суд не устанавливает времени на представление рациональных возражений на ходатайство из 7 страниц. Судья призвала адвоката Карена Межлумяна представить свой возражения по существу, без представления собственного ходатайства. На это Межлумян возразил: “Обвинители должны решать, о чем мне говорить, как высказываться?!Я представляю свои возражения по существу”.