Արդեն հոգնել եմ ամեն երեքշաբթի գալ դատական նիստերին, նստել, սակայն ոչինչ չլսել. Խաչատուրով 06/30/2020   15:17  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ես արդեն հոգնել եմ ամեն երեքշաբթի գալ դատական նիստերին, նստել, սակայն ոչինչ չլսել, իսկ դատական նիստերը հետաձգվում են։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ասել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը։
Նա առաջադրեց, որ հաջորդ դատական նիստի նախապատրաստական գործընթացում կարգավորվեն բոլոր հարցերը և նիստին ներկա գտնվեն բոլոր կողմերը։
Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն էլ ասաց, որ այդ հարցերն առհասարակ չպետք է քննարկվեն դատական նիստերի դահլիճում և դատարանը պետք է նախապես ապահոված լիներ և ՀՀ օրենսդրության պահանջները, և դատավարության մասնակիցների առողջության ապահովման համար պատրաստեր պատշաճ ընթացակարգ։ Խուդոյանի խոսքով՝ այնքան էական չէ կահույքի հարցը, որքան ձայնագրման համակարգի հարցը, որը չի աշխատում դատական նիստերի դահլիճի մյուս կողմում չի աշխատում կամ որակապես նորմալ ձևով չի աշխատում։ Խուդոյանը դիմեց դատարանին՝ նշելով, որ հարցերի քննարկումը չթողնել դատական նիստերին։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, լսելով կողմերի դիրքորոշումը, որոշեց հետաձգել դատական նիստը։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հուլիսի 7-ին՝ ժամը 13-ին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ պաշտպան Միհրան Պողոսյանն այսօր ներկայացել էր դատական նիստին՝ լինելով կոնտակտավոր, նա նշեց, որ նիստին ներկայացել է՝ ավելորդ շահարկումներից խուսափելու համար։
Պաշտպանական կողմը պահանջեց, որ դատարանն ապահովի պարետի որոշման կատարումը, այն է՝ պարբերաբար ախտահանվի դատական նիստերի դահլիճը, ապահովվի մասնակիցների միջեւ սոցիալական հեռավորությունը։ Ի վերջո, դատարանը որոշեց հետաձգել նիստը, քանի որ ախտահանումը կազմակերպել հնարավոր չէր։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստին մեղադրող դատախազները միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով ճանաչել ամբաստանյալների պաշտպանների գործողություններում միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքի չարաշահումը և սահմանափակել դատական նիստի նախապատրաստական մասի ենթափուլն ու դրանում միջնորդություններ ներկայացնելու հնարավորությունն, անցնել դատաքննության՝ հնարավորություն տալով իրենց հրապարակել մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասը:
15:06 23/06/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների դատախազը միջնորդեց սահմանափակել միջնորդություն ներկայացնելու փաստաբանների իրավունքը. Նիստը հետաձգվեց

Суд в Ереване перенес слушания по делу Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников 06/30/2020   15:46  |  Суд по делу второго президента РА
Бывший  начальник Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров заявил, что устал приходить каждый вторник на судебные заседания.
“Я устал каждый вторник приходить на судебные заседания, сидеть на них, но ничего не слышать. Судебные заседания откладываются”, - заявил Хачатуров в ходе заседания суда по  делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников.
Он предложил в процессе подготовки к слушаниям отрегулировать  все вопросы и обеспечить присутствие всех сторон на заседании.
В свою очередь адвокат экс-президента Ованнес Худоян заявил, что эти вопросы не должны были рассматриваться в ходе заседания и  суд должен был  заблаговременно обеспечить все требования законодательства РА, и надлежащим образом позаботиться о здоровье участников судебного процесса . По словам Худояна, не столь важен вопрос мебели, сколь  вопрос системы аудиозаписи, которая не работает или качество оставляет желать лучшего. Худоян обратился к суду, призвав не оставлять обсуждение вопросов на судебных заседаниях.
Суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян, выслушав позицию сторон, решил отложить слушания.
Следующее заседание суда назначено на 13:00 7 июля.
Ранее агентство сообщило, что адвокат Мигран Погосян сегодня пришел в суд. При этом известно, что он контактировал ранее с инфицированным коронавирусом. Он отметил, что явился на судебное заседание во избежание лишних спекуляций на эту тему.
Сторона защиты потребовала от суда исполнения решения коменданта, а именно: периодической дезинфекции зала судебных заседаний и обеспечения соблюдения социальной дистанции. В конце концов, суд решил отложить слушания, поскольку организовать проведение дезинфекции представлялось невозможным.
На предыдущем заседании суда прокуроры выступили с ходатайством, потребовав признать в действиях адвокатов подсудимых злоупотребление процессуальным правом на подачу ходатайств и ограничить подэтап подготовительной части судебного заседания и возможность подачи на нем ходатайств, перейти к стадии судебного следствия, предоставив им возможность огласить заключительную часть обвинительного заключения.