ԱԺ-ն կողմ քվեարկեց հանրաքվեն չեղարկելու մասին նախագծին 06/30/2020   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծերի փաթեթը։
Նշենք, որ փոփոխություններով ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրող մարմինների առաջադրման հերթականությունը փոխվում է։ ՍԴ-ի մասին օրենքի 88-րդ հոդվածը համապատասխանեցվում է Սահմանադրության 213-րդ հոդվածի նոր խմբագրությանը։
Խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց նաև Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին որոշմանը։

Парламент Армении проголосовал за отмену референдума по поправкам к Конституции 06/30/2020   13:49  |  Лента новостей
Парламент Армении на внеочередном заседании во вторник принял в первом чтении пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционный закон “О конституционном суде” и “Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц”.
Отметим, что предлагаемыми поправками меняется порядок очередности выдвижения выдвигающими органами кандидатур на вакантные места судей Конституционного суда. Статья 88 закона о КС приводится в соответствие с новой редакцией статьи 213 Конституции.
Парламент в первом чтении также проголосовал за принятие решения о признании утратившим силу решения о вынесении на референдум проекта изменений в Конституции.