ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը սրբագրում է կորոնավիրուսով վարակված և ինքնամեկուսացված պատգամավորների տվյալները 06/29/2020   16:52  |  Կորոնավիրուս
Քիչ առաջ Փաստինֆո լրատվական գործակալություն զանգահարեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Տիգրան Գալստյանը և խնդրեց վերանայել առավոտյան՝ ԱԺ-ում կորոնավիրուսակիր պատգամավորների և աշխատակիցների վերաբերյալ «Փաստինֆոյին» տրամադրած տվյալները։
Հիշեցնենք, որ առավոտյան Տիգրան Գալստյանը հայտնել էր, որ ԱԺ-ում կա կորոնավիրուսով վարակված 5 աշխատակից և 6 պատգամավոր, ինչպես նաև՝ մոտ 12 ինքնամեկուսացված պատգամավոր։
Պարզվում է Աժ աշխատակազմի ղեկավարը «շփոթել է»։ Նյութի թողարկումից որոշ ժամանակ հետո ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը զանգահարեց եւ խնդրեց նյութում ուղղում կատարել՝ ինքնամեկուսացվածները ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցներ եւ ոչ թե պատգամավորներ։
Ավելի ուշ արդեն պարզ դարձավ սրբագրումների պատճառը. ԱԺ-ն մտադիր է վաղը արտահերթ նիստ գումարել եւ քննարկել այդ թվում «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու հարցը։ Նկատենք, որ այս օրենքի մեջ փոփոխությունների կատարումը պարտադիր է՝ ՍԴ դատավորների լիազորությունը դադարեցնելու համար, իսկ սույն օրենքը սահմանադրական օրենք է, հետեւապես 88 պատգամավորի մասնակցությունը պարտադիր է, եւ «Իմ քայլի» վիրուսակիր եւ կոնտակտավոր պատգամավորները պետք է մինչեւ վաղը «լավանան»՝ նիստին մասնակցելու համար։

Глава аппарата парламента Армении корректирует данные о заразившихся коронавирусом и самоизолировавшихся депутатах 06/29/2020   17:20  |  Коронавирус
Немногим ранее в редакцию информагентства “ФактИнфо” позвонил руководитель аппарата Национального собрания Тигран Галстян и попросил пересмотреть предоставленные “ФактИнфо” данные о зараженных депутатах и сотрудниках НС.
Напомним, утром Тигран Галстян сообщил, что среди зараженных – 5 сотрудников и 6 депутатов, а также около 12 парламентариев самоизолировались.
Выясняется, что глава аппарата НС “перепутал”. Спустя некоторое время после публикации информации, руководитель аппарата НС позвонил и попросил внести правку в материал: среди самоизолировавшихся сотрудники аппарата, а не депутаты.
Позже стала известна причина корректировки. Парламент завтра намерен созвать внеочередное заседание и среди прочих рассмотреть также вопрос о внесении изменений в закон “О Конституционном суде”. Отметим, что внесение изменений в этот закон является обязательным для прекращения полномочий судей КС, а данный закон – конституционный закон, следовательно, участие 88 депутатов обязательно. И теперь заразившиеся вирусом  и контактировавшие с инфицированными депутаты от блока “Мой шаг” должны до завтрашнего дня пойти на “поправку” для участия в заседании.