Պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ օրինականության ծիրից.ՍԴ դատավորների հայտարարությունը 06/25/2020   17:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ի պատասխան Արդարադատության նախարարի հայտարարության՝ երկու օրից ՍԴ նախագահի լիազորությունների դադարեցման և ևս երեք դատավորի պաշտոնանկ արվելու վերաբերյալ, մենք, ներքոստորոգրյալներս, հայտնում ենք.
Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանվում են Սահմանադրությամբ, իսկ կազմավորման և գործունեության կարգը` Սահմանադրությամբ և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 88-րդ հոդվածի 5-րդ մասը սահմանում է, որ մինչև 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահը և անդամները 12 տարվա ժամկետը լրանալուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի վերոնշյալ նորմը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, չի ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող, ԱԺ կողմից չի ճանաչվել ուժը կորցրած, ուստի գործող է և ենթակա է կատարման:
Վերոգրյալից ելնելով՝ համապատասխան պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից, իրավունքի ու օրինականության ծիրից:
Հ. Թովմասյան
Ա. Գյուլումյան
Ֆ. Թոխյան
Հ. Նազարյան
09:50 25/06/2020  |  ՄամուլՈվքեր են ՍԴ անդամության թեկնածուները. անուններ են հնչում, այդ թվում ՍԴ նախագահի. «Հրապարակ»

Судьи КС Армении призвали чиновников не выходить за пределы законности - заявление 06/25/2020   17:42  |  Лента новостей
Судьи Конституционного суда Армении выступили с  заявлением в ответ на слова министра юстиции Армении относительно прекращения полномочий председателя Конституционного суда и отстранения от должности еще трех судей в течение двух дней.
“Мы, нижеподписавшиеся, сообщаем, что в соответствии со статьей 167 Конституции, полномочия Конституционного суда определяются Конституцией, а порядок регулирования и функционирования – Конституцией и  законом  о Конституционном суде. Часть 5 статьи 88 конституционного закона “О Конституционном суде” устанавливает, что назначенные до вступления в силу 7-й главы Конституции с изменениями от 2015 года  председатель и члены Конституционного суда после истечения 12-летнего срока продолжают пребывать в должности до истечения срока, установленного Конституцией с изменениями от 2005 года. Вышеупомянутая норма конституционного закона “О Конституционном суде” не была оспорена в Конституционном суде, не была признана противоречащей Конституции, не была признана Национальным собранием утратившей силу, поэтому является действительной и подлежит исполнению. Исходя из вышеизложенного, призываем соответствующих должностных лиц не выходить за рамки  установленных Конституцией и законами полномочий, и за пределы права и законности", - говорится в заявлении.