Այսինքն ռուսական ալիքները Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգությանը սպառնալի՞ք են. ԱԺ պատգամավորը՝ ՀՌՀ նախագահին 06/17/2020   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես որևէ անգամ չեմ օգտագործել ազգային անվտանգության եզրույթը։ Խոսել եմ տեղեկատվական և լեզվական անվտանգության մասին։ ԱԺ-ում այս մասին ասաց ՀՌՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ռուսական ալիքների հետ կապված իր հայտարարությանը։
«Ինչքանով են օտար հեռարձակողներն ազդում Հայաստանի տեղեկատվական և լեզվական անվտանգության վրա, ինքներդ կարող եք կարծիք կազմել։ Եթե ամբողջ Հայաստանի կաբելային ցանցերում 400 ծրագրից մոտ 320-ը հեռարձակվում է օտար լեզուներով, արդյոք դա նպաստում է մեր լեզվական անվտանգությանը։ Խոսել եմ միայն այն եզրույթների մասին, որոնց համար պատասխանատվություն եմ կրում։ Ռուսական գործընկերների հետ զրուցել եմ և՛ այստեղ, և՛ Մոսկվայում։ Բնական է տարաձայնություններ կան, տարբեր մոտեցումներ կան, բայց կամաց-կամաց մեկ ընդհանուր գոյատևման տեղեկատվական մոդելը սկսում ենք ձևավորել և որևէ խնդիր նրանց հետ չունենք»,-ասաց ՀՌՀ նախագահը։
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրխանյանը հետաքրքրվեց՝ այսինքն ռուսական ալիքները Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգությանը սպառնալիք են.
«Ասացիք, որ ոչ թե խոսել եք ազգային անվտանգության սպառնալիքից, այլ լեզվական և տեղեկատվական սպառնալիքից։ Ունե՞ք տեղեկություն իշխանությանը դուր եկե՞լ է ձեր հայտարարությունը Հայաստանում ռուսական ալիքների տեղեկատվական անվտանգությանը սպառնալիքի մասով»,-ասաց Տիգրան Ուրիխանյանը։
18:19 05/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողների սոցիալական ապահովագրության հիմնադրամը դատի է տվել Տիգրան Ուրիխանյանին
14:51 03/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆերողություն եմ խնդրում մեր բոլոր հայրենակիցներից մեր կատարած այն քայլերի համար, որոնք շփոթ են առաջացրել. Ուլիխանյան
11:27 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անցած օրը վարչապետն ինձ թուղթ տվեց ստիպված վերցրեցի, հիմա մեր հիմնարկի ճակատագիրը ո՞նց է լինելու». Տիգրան Ուրիխանյան
09:23 21/04/2020  |  ՄամուլՏիգրան Ուրիխանյանը 3 անգամ թեստավորվել է. նա թոքաբորբ է տանում․ «Հրապարակ»
13:08 25/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ուրիխանյանն առաջարկում է առնվազն եռամսյա վարկային արձակուրդ տալ բոլոր ֆիզիկական անձանց
18:58 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ1.9 միլիարդի ճակատագիրը. պատգամավորը վարչապետից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ գաղտնի ծախսեր կարող են լինել
14:10 11/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բայց ԲՀԿ-ն ի՞նչ դիրքորոշում է հայտնել որ...». Տիգրան Ուրիխանյանը՝ ԲՀԿ-ն լքելու պատճառների մասին
13:39 11/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՈրպես անկախ պատգամավոր ճանապարհս շարունակելու եմ ուրույն քաղաքական կուրսով. Տիգրան Ուրիխանյան

Депутат - главе Нацкомиссии по ТВ и радио: "Российские каналы в Армении угрожают информационной безопасности?" 06/17/2020   16:11  |  Лента новостей
Глава Национальной комиссии по телевидению и радиовещанию Тигран Акопян, комментируя свое резонансное заявление о российских телеканалах,  заявил, что не употреблял словосочетания национальная безопасность, а говорил об информационной и языковой безопасности.
“Этот шум поднялся из-за того, что меня некорректно процитировали, что стало поводом для манипуляций. В какой мере иностранные телеканалы со своей повесткой, вне зависимости от того, они американские, российские, китайские и французские, влияют на информационную и языковую безопасность Армении, можете сами составить мнение. Если порядка 320 из 400 каналов в кабельных сетях Армении транслируются на иностранных языках, то способствует ли это языковой безопасности?Я употреблял ту терминологию, за которую несу ответственность" - сказал Акопян.
Он сообщил, что беседовал с российскими коллегами и в Армении, и в Москве.
“Естественно, есть разногласия и разные подходы, но постепенно мы начинаем формировать одну информационную модель сосуществования, и каких-либо проблем у нас с ними нет”, - сказал он.
По его словам, после так называемого условного "скандала" Роскомнадзор согласился заключить с армянской стороной меморандум, который решает многочисленные вопросы.
В свою очередь депутат парламента Армении Тигран Уриханян спросил Акопяна: “То есть российские каналы в Армении представляют угрозу информационной безопасности? Вы сказали, что говорили не о национальной безопасности, а языковой и информационной безопасности. Есть ли у вас сведения о том, понравилось ли власти ваше заявление в плане угрозы информационной безопасности российские каналов?”
Акопян заявил, что он не употреблял словосочетания российские каналы.
“Извините, поскольку эти обсуждения уже полгода ведутся. Это вновь используется для манипуляций, что мол у Комиссии антироссийская позиция. У Комиссии нет антироссийской позиции, и доказывает это своей деятельностью... Как и не имеет никакой антипозиции. Любая страна считает угрозой языковой и информационной безопасности ситуацию, при которой количество иностранных вещателей намного превышает местные. Это аксиома”, - отреагировал Акопян.