«Չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում». Գոռ Աբրահամյան 06/15/2020   11:06  |  Մեկնաբանություն
«Չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում, -ֆեյսբուկյան հայտատարարությամբ  է հանդես եկել  ՀՀ  Գլխավոր դատախազ  Արթուր Դավթյանի ԶԼՄ-ների հետ կապի գլխավոր  խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը,-   նման որոշումները կայացվում են բացառապես քրեական դատավարության շրջանակներում՝ ելնելով նրանից, թե որքանով է գլխավոր դատախազը քննության ընթացքում հավաքված ապացույցները բավարար կամ անբարարար գնահատում նման միջնորդության հիմնավորվածության տեսանկյունից: Հետևաբար,  անիմաստ է իրադարձություններից առաջ ընկնելով, բացառապես քրեադատավարական պրոցեսները քաղաքականացնելու փորձերը: Եթե նման հարցով Ազգային ժողովին միջնորդություն ներկայացվելու դատավարական հիմքերը լինեն, դատախազությունը հանրությանը կտեղեկացնի այդ մասին»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ այս թեմայով  ֆեյսբուկյան գրառում էր կատարել նաև ԱԺ Բարգավաճ Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, որտեղ բարձրաձայնել էր  քաղաքական որոշման մասին, որով պայմանավորված՝  երեքշաբթի գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացնելու։

В Генпрокуратуре Армении прокомментировали возможную подачу ходатайства о лишении Царукяна депутатской неприкосновенности 06/15/2020   11:26  |  Комментарий
Какого-либо политического решения о подаче ходатайства с целью лишения кого-либо из депутатов, в том числе лидера "Процветающей Армении" Гагика Царукяна, неприкосновенности и быть не может. Об этом  на своей странице в Facebook написал советник генпрокурора Гор Абрамян, комментируя запись депутата от ППА Наиры Зограбян.Наира Зограбян узнала о политическом решении лишить Гагика Царукяна неприкосновенностиПо словам Гора Абрамяна, такие решения принимаются исключительно в рамках уголовного процесса, исходя из того, насколько генеральный прокурор считает собранные доказательства достаточными для внесения соответствующего ходатайства.
“Следовательно, бессмыслено, опережая события, предпринимать попытки политизировать исключительно уголовно-процессуальные процессы”, - написал он.  ”
Напомним, ранее Наира Зограбян на своей странице в Facebook сообщила, что принято политическое решение, согласно которому генпрокурор во вторник в Национальном Собрании должен выступить с ходатайством лишить Царукяна депутатской неприкосновенности и привлечь его к делу в качестве обвиняемого.