ԵԽ-ն կոշտ հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ նոր ճանապարհի կառուցման կապակցությամբ 06/11/2020   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ նոր ճանապարհի կառուցման կապակցությամբ:
Պատվիրակության նախագահ Մարինա Կալյուրանդի, Հայաստանի մասով ԵԽ-ի մշտական զեկուցող Տրայան Բեսեսկուի, Ադրբեջանի մասով ԵԽ-ի մշտական զեկուցող Ժելյանա Զովկոյի համատեղ հայտարարությունն ընդունվել է հունիսի 10-ին.
«Անցած տարի հայտարարված Հայաստան-Լեռնային Ղարաբաղ կապող երրորդ մայրուղու շինարարությունը շուտով կսկսվի: Այս նոր ճանապարհային ենթակառուցվածքը Կապանը Հայաստանում կկապի Հադրութի հետ Լեռնային Ղարաբաղում՝ անցնելով Գուբադլիի եւ Ջաբրայիլի շրջանների միջով, որոնք եւս օկուպացված են: Որպես կանոն, մենք աջակցում ենք այն նախագծերին, որոնք նպաստում են տարածաշրջանային համագործակցությանը, կապերի հաստատմանը եւ Արեւելյան հարեւանության մարդկանց միջեւ շփմանը: Սակայն այս ճանապարհը կառուցելու որոշումը կայացվել է առանց Ադրբեջանի իրավասու մարմինների համաձայնության՝ միջազգային իրավունքի խախտմամբ: Բացի այդ, այն կարող է խորհրդանշական կերպով ամրացնել Լեռնային Ղարաբաղի եւ դրա շրջակա տարածքների ապօրինի օկուպացումը: Ուստի մենք շատ ենք ցավում այս նախաձեռնության կապակցությամբ, քանի որ այն չի նպաստում վստահության, խաղաղության եւ հաշտեցման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը: Մենք կրկին հայտարարում ենք մեր շարունակական աջակցության մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին եւ նրանց՝ 2009-ին ընդունված Հիմնարար սկզբունքներին:
Որպեսզի այս միջնորդությունը հաջողություն ունենա, մենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում բարեխղճորեն ակտիվացնել իրենց ստանձնած պարտավորությունները հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններում՝ Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում»:
00:08 11/02/2020  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը հրաժարվել է կատարել ԵԽ-ի պահանջները
18:58 21/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀորդորում ենք պետական բոլոր պաշտոնյաներին ցուցաբերել իմաստնություն և զսպվածություն. ԵԽ ԵՄ -ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Սաջադ Քարիմ
22:09 26/02/2018  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը կրկին խեղաթյուրում է. ԵԽ-ն Խոջալուի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի ընդունել
17:18 13/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ-ն կշարունակի համագործակցել Երևանի և Բաքվի հետ ՄԻԵԴ՝ ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող վճիռների կատարման հարցում. Azatutyun.am
17:08 17/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդարանի ղեկավարի ընտրությունների առաջին փուլը չի պարզել հաղթողին
17:27 06/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ8-րդ գումարման Եվրոպական խորհրդարանում վերահայտարարվեց Հայաստանի հետ բարեկամության խումբը

Европарламент выразил обеспокоенность по поводу строительства новой дороги между Арменией и Арцахом 06/11/2020   13:41  |  Лента новостей
Сопредседатель Комитета по парламентскому сотрудничеству Европарламента по Азербайджану, Грузии и Армении Марина Кальюранд, постоянный докладчик ЕП по Армении Траян Бэсеску и докладчик Европарламента по Азербайджану Желяна Зовко выступили с совместным заявлением по поводу строительства новой автомагистрали из Армении в Республику Арцах (НКР).
“Скоро должно начаться строительство третьей автомагистрали между Арменией и Нагорным Карабахом, о котором было объявлено в прошлом году. Новая дорожная инфраструктура свяжет Капан в Армении и Гадрут в Нагорном Карабахе. Она пройдет через районы Кубадлу и Джабраил, которые также находятся под оккупацией.Как правило, мы поддерживаем проекты в рамках программы «Восточного партнерства», укрепляющие региональное сотрудничество, взаимодействие и связи между людьми. Однако решение построить эту автомагистраль было принято без согласия компетентных органов Азербайджана и в нарушение международного права. Кроме того, оно может символически закрепить незаконную оккупацию Нагорного Карабаха и окружающих его районов.
Соответственно, мы очень обеспокоены этой инициативой, так как она не помогает созданию условий, способствующих установлению доверия, мира и согласия. Мы еще раз подтверждаем нашу твердую поддержку усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их Основных принципов, принятых в 2009 году. Чтобы у посредников был шанс на успех, мы призываем власти Армении и Азербайджана добросовестно активизировать свои обязательства по переговорам по  мирному урегулированию конфликта в рамках международно признанных границ Азербайджана”, – говорится в заявлении.
16:16 12/12/2019  |  Лента новостейПалата представителей Нидерландов ратифицировала соглашение Армения-ЕС