Դավիթ Գրիգորյանն արդարացվեց. փաստաբան 06/08/2020   13:47  |  Դատական ռեպորտաժներ
Այսօր երկարատև հիվանդությունից հետո վախճանվեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ ապօրինի իրականացվող քրեական հետապնդումը և ի շնորհիվ դատավոր Դավիթ Բալայանի արդարացման ակտի վերջինս արդարցվեց։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը. «Ցավակցում ենք ՀՔԾ և դատախազությանը»,-գրել է փաստաբանը։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ պաշտպանական կողմը նախապատրաստական փուլում միջնորդություն էր ներկայացրել դատարանին՝ գործի վարույթը կարճելու մասին եւ  Դավիթ Բալայանը ուսումնասիրելով գործի նյութերը հունիսի 5-ին որոշում է կայացրել վարույթը կարճել՝ երկու հիմքով՝ դատավարական ու քրեաիրավական նորմերի խախտման համար։
Հիշեցնենք, որ դատավոր  Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ հետապնդումներն սկսվեցին մոտ մեկ տարի առաջ՝  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունն ընտրելու եւ  քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին 2019 թվականի մայիսի 18-ի եւ 20-ի որոշումներից հետո։
Նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են։
Փաստենք, որ նաեւ մինչդատական վարույթում վերաքննիչ դատարանը՝  Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, արձանագրել էր, որ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումն իրականացվել է խախտումներով։ Մասնավորապես՝ Արսեն Նիկողոսյանը բավարարել էր դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում խուզարկություն կատարելու  Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը, իսկ որպես բեկանելու հիմք դիտարկել  այն հանգամանքը, որ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը ոչ իրավաչափ և անօրինական որոշում է այնքանով, որ տվյալ որոշմամբ փաստացի արդեն իրականացվել է դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության։ Այս որոշման դեմ դատախազությունը վճռաբեկ բողոք էր ներկայացրել, ինչը վարույթ չէր ընդունվել։
Չնայած Դ.Գրիգորյանի գործառույթային անձեռնմխելիությունը հաղթահարված չլինելու մասին ՎԴ-ի արձանագրմանը, այդուհանդերձ, դատախազությունը հաստատել էր մեղադրական եզրակացությունն ու գործն ուղարկել դատարան։
17:32 18/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԴատավորների անկախությունը երաշխավորելու Սահմանադրական առաքելություն ունեցող պաշտոնատար անձինք գնահատողական դատողություններ կատարելիս մեծ զսպվածություն պետք է դրսևորեն
13:53 18/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՊատիվ ունեցանք ներկայացնել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի շահերը. Ռուբեն Մելիքյան
19:22 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի կարծիքով իմաստազուրկ է դատական ակտով վիճարկել մի բան, որն արդեն իսկ դատարանի կողմից ճանաչված է
22:43 21/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը վերաքննիչ դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել. Քրեական գործը ենթակա է կարճման
15:26 28/11/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի գործով բողոքի քննությունը մակագրվել է Կարեն Ֆարխոյանին

Судью Давида Григоряна оправдали 06/08/2020   14:08  |  Судебный репортаж
“Сегодня после длительной болезни прекратило свое существование незаконно осуществляемое в отношении судьи Давида Григоряна уголовное преследование. И благодаря вынесенному судьей Давидом Балаяном оправдательному судебному акту он был оправдан. Соболезную Специальной следственной службе и Прокуратуре”, - написал адвокат.
По сведениям “ФактИнфо”, сторона защиты на подготовительном этапе подала в суд ходатайство о прекращении производства по делу. Судья Давид Балаян, изучив материалы дела, 5 июня принял решение прекратить производство по двум основаниям: из-за нарушения процессуальных и уголовно-правовых норм.
Напомним, уголовное преследование в отношении Давида Григоряна было начато примерно год назад после того, как 18 мая он постановил освободить второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство, а  от 20 мая вынес решение о приостановлении производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд.
Ему предъявили обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”) Уголовного кодекса РА. Его полномочия временно приостановлены.
Отметим, что в ходе досудебного производства Апелляционный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна констатировал, что уголовное преследование в отношении него осуществлялось с нарушениями.
В частности, Арсен Никогосян удовлетворил жалобу адвоката на решение суда общей юрисдикции Еревана об удовлетворении ходатайства о проведении обыска в кабинете Давида Григоряна. В качестве основания для отмены суд констатировал, что постановление о возбуждении уголовного дела является неправомерным и незаконным решением постольку, поскольку по данному решению фактически в отношении данного судьи уже было осуществлено уголовное преследование без согласия Высшего судебного совета. На это решение Прокуратура подала кассационную жалобу, которая не была принята к производству.
Несмотря на констатацию Апелляционным судом непреодоления функциональной неприкосновенности Д. Григоряна, тем не менее Прокуратура утвердила обвинительное заключение и направила дело в суд.