Ո՞վ է թույլ տվել վարչապետին թիրախավորել, ծաղրել ու ծանակել կանանց ու աղջիկներն. Զարուհի Հովհաննիսյան 06/05/2020   13:24  |  Մեկնաբանություն
Իրավապաշտպան, Ընդդեմ կանաց նկատմամբ  բռնության կոալիցիայի ներկայացուցիչ Զարուհի Հովհաննիսյանը դատապարտում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում երիտասարդ աղջկա լուսանկարի հրապարակումն ու դրան հետևած վիրավորանքներն ու մեկնաբանությունները։
Ֆեյսբուքյան իր էջում նա գրել է.
«Ես վաղուց արդեն չեմ հետևում Նիկոլ Փաշինյանի էջին, քանի որ նրա հրապարակումները հաճախ բակի տաղավարային բամբասանք են հիշեցնում։ Բայց վերջին հրապարակումներից մեկը, որը ընկերներիս պատին նկատեցի, տրանսպորտում դիմակ չկրող երիտասարդ կնոջ լուսանկար էր՝ «Անթաքույց գեղեեցկություն» վերտառությամբ։
Նախ, ո՞վ է թույլ տվել վարչապետին անհատական լուսանկարներ տեղադրել իր էջում, թիրախավորել, ծաղրել ու ծանակել կանանց ու աղջիկներին։
Իսկ տվյալ հրապարակման տակ ի հայտ եկած ակնհայտ վիրավորական ու անպատշաճ մեկնաբանություններն ընդհանրապես մարդու արժանապատվության ու անձնական կյանքի նկատմամբ լրջագույն ոտնձգություն են։
Մարդու իրավունքների վերաբերյալ նվազագույն գիտելիքներ ու զգայնություն ունենալը քաղաքական գործիչների ու հանրային դիրք զբաղեցնողների համար պարտադիր է, քանի որ նրանք որոշակի մթնոլորտ են ձևավորում երկրում։
Ցավում եմ, որ մեր հասարակության որակը սրընթաց գահավիժում է, և այդ գործընթացին ակտիվորեն նպաստում է երկրի թիվ մեկ դեմքը»։
Նշենք, որ հանրային պարսավանքից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ջնջեց լուսանկարը։
21:10 04/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՔեզ հավատացող ժողովուրդը քե՛զ ընտրեց, իսկ դու ձևավորեցիր քո՛ կառավարությունը

Правозащитница Зара Ованнисян обрушилась с критикой на Пашиняна из-за публикации фото молодой девушки 06/05/2020   13:51  |  Комментарий
Правозащитница, представитель коалиции “Против насилия над женщинами” Зара Ованнисян осуждает публикацию премьер-министром Армении Николом Пашиняном фотографию молодой девушки и последовавшие за этим оскорбления и комментарии.
“Я уже давно не слежу за страницей Никола Пашиняна, поскольку его публикации часто напоминают дворовые сплетни. Но одно из последних публикаций, которую я заметила на стене одного из моих друзей, была фотография молодой девушки без маски в транспорте под заголовком "Неприкрытая красота". Во-первых, кто позволил премьеру размещать личные фотографии на своей странице, превращать женщин и девушек в мишень, высмеивать их. А появившиеся к посту оскорбительные и непристойные комментарии вообще являются серьезным посягательством на достойнство и личную жизнь людей”, - написала Зара Ованнисян.
Она отметила, что минимальные знания о правах человека и щепетильность для политических деятелей и  публичных лиц являются обязательными, поскольку они формируют определенную атмосферу в стране.
“Сожалею, что общество стремительно деградирует и этому процессу активно способствует первое лицо государства”, - указала она.
Отметим, публикация фото вызвала волну общественного порицания. После тэго снимок был удален со страницы Пашиняна.