Առաջիկայում ՊԵԿ-ում նոր փոփոխություններ կլինեն. Փաշինյան 06/05/2020   10:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
2019 թվականը բյուջետային առումով պատմական տարի էր Հայաստանի Հանրապետության համար։ Այս մասին այսօր ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով կառավարությանը հաջողվեց ի սկզբանե նախատեսվածից 104 միլիարդ դրամ ավել հարկային եկամուտներ գեներացնել, որից 62 միլիարդ դրամը դարձան պետբյուջեի եկամուտներ, իսկ 42 միլիարդ դրամի չափով վերադարձվեց ավելացված արժեքի հարկի պարտքը, որը ձևավորվել էր մինչև 2017 թվականի հունվարի 1-ը. «Արդեն հայտնի է, որ 2019 թվականին արձանագրվել է վերջին առնվազն 12 տարվա համար աննախադեպ 7.6 տոկոս տնտեսական աճ։ Ունեցել ենք հարկեր-ՀՆԱ 22.35 տոկոս ցուցանիշ»,-ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ քանի որ բյուջեի կատարողականը քննարկում են ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հրաժարականի պայմաններում, շնորհակալություն հայտնեց Դավիթ Անանյանին կատարված աշխատանքների համար. «ՊԵԿ-ում և ընդհանրապես համակարգում նոր փոփոխություններ կլինեն առաջիկայում և հույս ունենք, որ բովանդակային փոփոխությունները, որոնք սկսվել են Դավիթ Անանյանի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում, այդ փոփոխություններն ավելի կխորանան և ընդգրկուն կդառնան»,-ասաց վարչապետը։
09:18 05/06/2020  |  ՄամուլԼայնածավալ ստուգումներ ՊԵԿ-ում. Անանյանի հրաժարականի հետքերով. «Ժողովուրդ»
20:11 04/06/2020  |  ՏնտեսությունՆա, ով կփորձի ՊԵԿ-ը ղեկավարել, շատ լուրջ խնդիրների առջև է կանգնելու. Պարսյան
17:39 04/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր նշյալ ժամին Սաղմոսավանքում հարսանիք չի կատարվել․ Տեր Օշին քահանան՝ վարչապետի հրապարակած լուսանկարի մասին

Пашинян поблагодарил Ананяна за работу и заявил о грядущих новых изменениях в КГД 06/05/2020   11:18  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал 2019 год в плане исполнения бюджета историческим для Республики Армения. Об этом Пашинян заявил на совместном заседании постоянных комиссий парламента Армении в режиме видеосвязи.
По его словам, правительству удалось генерировать на 104 млрд. драмов больше доходов от налоговых поступлений, нежели изначально планировалось. Как отметил он, из них 62 млрд. драмов стали частью дохода госбюджета. А сумма в размере 42 млрд. драмов была возвращена задолженность по НДС, которая образовалась до 1 января 2017 года.
“Уже известно, что в 2019 году был зарегистрирован беспрецедентный по меньшей мере за последние 12 лет экономический рост в 7.6 %. Показатель налоги-ВВП составил 22.35%”, - сказал премьер Армении.
"Ввиду того, что исполнение бюджета обсуждается в условиях отставки Давида Ананяна с поста главы Комитета госдоходов, то я хочу поблагодарить его за проделанную работу", - сказал Пашинян.
Премьер отметил, что в КГД в ближайшее время грядут новые изменения. Пашинян выразил надежду, что это будет продолжение содержательных изменений, которые начались еще при Давиде Ананяне.