Ուժի միջոցով հարցի լուծման ճանապա՞րհն ես ընտրել պարոն Ալիև, մենք պատրաստ ենք. Արայիկ Հարությունյան 05/29/2020   12:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Համերաշխությունը մեզ համար շատ կարևոր է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Պատահական չեմ այսօր դա նշում, որովհետև երեկ Իլհամ Ալիևն իր հերթական հայտարարություններն է կատարել։ Իհարկե չեմ ուզում վիրավորել, բայց դա քաղաքական գործչին վայել հայտարարություններ չեն, մասնավորապես հետևյալ հայտարարությունը. «Աշխարհում ուժի գործոնն առաջնային պլան է մղվում»։ Այսինքն ուժի միջոցով հարցի լուծման ճանապա՞րհն ես ընտրել պարոն Ալիև։ Մենք պատրաստ ենք։ Վստահեցնում եմ Ձեզ, որ արդյունքները մեզ համար պարզ են։ Այն,. Ինչ ունեցել եք 1994 թվականին, կունենաք նաև այսօր։ Մեզ հետ ուժի լեզվով չփորձեք երբևէ խոսել»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
ԱՀ նախագահը, անդրադառնալով Ալիևի՝ «Մեր հին քաղաք Էրիվանը տվել են Հայաստանին» արտահայտությանը, ասաց, որ Ալիևը հնարավորություն ունի «իրենց պատմական» անճշտությունները ճշտելու, եթե այդպես են մատծում, բայց դա կործանարար է լինելու Ադրբեջանի համար. «Մենք պատրաստ ենք խաղաղ ճանապարհով, բանակցության միջոցով հարցի խաղաղ, տրամաբանական լուծմանը, և այն հայտարարությունը, որ արել ես փուլային, որ միայն այդ տարբերակն է, իհարկե փուլային կարող է լուծվել, բայց փուլային լուծումը մի տարբերակով՝ առաջին հերթին ինքնորոշման իրավունքի ճանաչում, երկրորդ հերթին անվտանգության մեր երաշխիքների ընդունում, որից հետո արդեն բանակցություններ։ Այլ տաբերակ չի լինելու»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
14:59 26/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Հարությունյանը ներկայացրել է կառավարության և պետական կառավարման այլ մարմինների կառուցվածքը
13:39 26/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍՆ-ն որևէ տեղեկություն չունի այն լուրի վերաբերյալ, թե Երևանի փողոցներում երեխաներին բաժանվել են գրքեր
11:10 26/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓոփոխություններ լինելու են կառավարության կառուցվածքում. Պետական պաշտոնյաներից շատերին հրաժեշտ ենք տալու. Արցախի նախագահ
10:05 26/05/2020  |  ՄամուլՊատգամավորները սրտնեղած են. դժվարությամբ են հաղորդակցվում ԿԳՄՍ-ի ու նախարարի հետ. «Իրատես»

Президент Арцаха – Алиеву: не пытайтесь говорить с нами на языке силы, это обернется катастрофой для Азербайджана 05/29/2020   13:16  |  Карабахский конфликт
Солидарность для нас очень важна, заявил в прямом эфире со своей страницы в Facebook президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
"Я об этом сегодня не случайно заговорил, потому вчера Ильха Алиев сделал свои очередные заявления. Конечно, я не хочу оскорбить, но это не подобающие политическому деятелю заявления. В частности, речь идет о следующем заявлении - "силовой фактор выходит на передний план в мире". То есть, господин Алиев, ты выбрал силовой путь решения вопроса?Мы готовы!Заверяю Вас, что результаты для нас очевидны. То, что с вами было в 1994 году, будет и сегодня. Не пытайтесь с нами говорить на языке силы", - сказал Араик Арутюнян.
Что касается другого заявления Алиева "мы отдали наш древний город Эриван Армении",  Арутюнян сказал, что у них есть возможность исправить так называемые "исторические неточности", но это станет сокрушительным ударом для Азербайджана.
"Мы готовы путем мирных переговоров к мирному логическому решению вопроса", - подчеркнул он.
Араик Арутюнян коснулся заявления Алиева о поэтапном варианте урегулирования карабахского вопроса, отметив, что поэтапное решение возможно только в одном варианте.
"В первую очередь – признание права на самоопределение, второе – принятие наших гарантий безопасности, после чего только – переговоры. Других вариантов не будет", - отметил президент Арцаха.