Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց երկու շաբաթով 05/26/2020   13:48  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց։ Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից տեղեկանք է ստացվել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, ելնելով առողջական վիճակից, չի կարող մասնակցել դատական նիստին և տեղեկանքում առկա չէ տեղեկատվություն այն մասին, թե որքան ժամանակ հնարավոր չի լինի ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանի մասնակցությունը՝ դատական նիստերին։ Բացի այդ՝ դատարան է ստացվել նաև Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի միջնորդությունը, որով պաշտպանը խնդրել է հետաձգել դատական նիստը՝ մինչև կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ՀՀ-ում ստեղծված իրավիճակի հանդարտումը։ Նշենք, որ դատարանը ստացել է նաև միջնորդություն՝ Սեյրան Օհանյանի պաշտպաններ Կարեն Մեժլումյանից և Ինեսսա Պետրոսյանից, որով տեղեկացվել է, որ պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանից Covid 19 թեստի համար նմուշառում է կատարվել և դրական պատասխան է ստացվել, ինչի պատճառով Ինեսսա Պետրոսյանը, ինչպես նաև՝ Կարեն Մեժլումյանը, որպես կոնտակտավոր անձ ինքնամեկուսացված են, ուստի՝ չեն կարող ներկայանալ դատական նիստին։
Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նշեց, որ պաշտպանների և Ռոբերտ Քոչարյանի բացակայությամբ գործի քննությունը չի կարող շարունակվել, ինչպես նաև՝ Սեյրան Օհանյանի պաշտպանների առողջական վիճակի մասին ստույգ տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է երկու շաբաթից ոչ պակաս ժամանակ։ Դատական նիստը հետաձգվեց երկու շաբաթով։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հունիսի 9-ին՝ ժամը 13-ին։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել է, որ փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանի մոտ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սեյրան Օհանյանն ունի երկու պաշտպան՝ Կարեն Մեժլումյանը և Ինեսսա Պետրոսյանը, ովքեր ամուսիններ են և կորոնավիրուսի հետևանքով չեն կարող ներկայանալ դատական նիստին, ուստի Կ.Մեժլումյանը դիմում է ներկայացրել նիստը հետաձգելու համար։ Նշենք, որ Կ.Մեժլումյանի մոտ թեստի արդյունքը բացասական է եղել։
Նշենք ,որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը վերջերս է վիրահատվել եւ գտնվում է հետվիրահատական բուժման մեջ։
18:25 13/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍա ոչ թե խափանման միջոցի, այլ մարդուն պատժելու խնդիր է. Օրբելյան
18:18 13/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԻրավունքի փշուրներն էլ այլեւս չկան և դա ցավալի է. Արամ Վարդևանյան
17:54 13/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ. դատարանը մերժեց միջնորդությունները

Суд по делу Кочаряна перенесли из-за отсутствия экс-президента и адвокатов Сейрана Оганяна 05/26/2020   14:10  |  Суд по делу второго президента РА
Заседание суда по делу второго президента Армении Роберта и трех бывших высокопоставленных чиновников отложили.
Судья Анна Данибекян заявила, что из медцентра “Измирлян” пришло извещение о том, что Роберт Кочарян не может участвовать в судебном заседании по состоянию здоровья, а в справке нет данных о том, как долго не удастся обеспечить участие Роберта Кочаряна судебных заседаниях.
Кроме того, суд получил ходатайство адвоката Эрика Григоряна, представляющего интересы бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна, которым защита просит перенести слушания до нормализации ситуации с коронавирусом в стране.
Отметим, что суд также получил прошение от Карена Межлумяна и Инессы Петросян - адвокатов экс-министра обороны Сейрана Оганяна. Адвокаты уведомили суд о том, что Инесса Петросян сдала тест на Covid-19, результат которого оказался положительным. Поэтому Инесса Петросян, а также находившийся с ней в контакте Карен Межлумян самоизолировались и не могут явиться на судебное заседание.
Судья Анна Данибекян указала на невозможность продолжения слушаний в условиях отсутствия адвокатов и Роберта Кочаряна. Она также отметила, что для получения достоверной информации о состоянии здоровья адвокатов Сейрана Оганяна потребуется не меньше двух недель. Следующее судебное заседание назначено на 13:00 9 июня.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что у адвоката Инессы Петросян диагностировали коронавирус.
С учетом того, что оба адвоката экс-министра обороны Карен Межлумян и Инесса Петросян – супруги и из-за коронавируса  не могут явиться в суд, Межлумян подал заявление о переносе заседания суда. Отметим, что результат теста Карена Межлумяна оказался отрицательным.
Напомним, экс-президент Армении Роберт Кочарян недавно перенес операцию и теперь проходит послеоперационное лечение.