ՄԻԵԴ-ի պրակտիկայում աննախադեպ փորձ է իրականացվել՝ մասնավոր կարգավիճակում կատարված գործողությունը վերագրել պետությանը. Լեւոն Գեւորգյան 05/26/2020   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից մի շարք փորձեր են իրականացվել Ռամիլ Սաֆարովի ներման գործողությունն արդարացնելու նպատակով։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ում դիմումատուների փաստաբան Լևոն Գևորգյանը։
Նրա խոսքով Ադրբեջանի Հանրապետությունը բազմիցս փորձել է արդարացնել իր գործողությունները Եվրոպայի խորհրդի էքստրադիցիայի կոնվենցիայի իրավակարգավորումներով, սակայն այս արդարացումը դատարանի կողմից չի ընդունվել. «Բազմաթիվ փորձեր են արվել հիմնավորել, Ռամիլ Սաֆարովի իբրև թե հոգեկան խանգարումները, սթրեսային իրավիճակները, սակայն այս արդարացումը նույնպես չի անցել և ՄԻԵԴ-ը փաստացի արձանագրել է, որ Ադրբեջանի կողմից տեղի է ունեցել կյանքի իրավունքի ընթացակարգային կողմի խախտում, այսինքն՝ չի ապահովվել պատշաճ պատիժը, որը համահունչ կլինի համապատասխան անձի կողմից իրականացված հանցագործությանը»,-ասաց փաստաբանը՝ նկատելով, որ տվյալ գործի շրջանակում դեռևս աշխատանք պետք է կատարեն։
Փաստաբանը նշեց, որ ՄԻԵԴ-ի պրակտիկայում աննախադեպ փորձ է իրականացվել՝ մասնավոր կարգավիճակում կատարված գործողությունը վերագրել պետությանը՝ պետության կողմից արված հայտարարությունների և գործողությունների հիման վրա. «Ողջ վարույթի ընթացքում մեր պնդումը եղել է այն, որ Ադրբեջանը ոչ միայն պատասխանատու է նրա համար, որ հետամուտ չի եղել տվյալ անձի պատժին ու նաև արդարացրել, այնուհետև հերոսացրել է, այլև Ադրբեջանի Հանրապետությունն իր գործողություններով ընդունել և ճանաչել է Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունները որպես սեփական։ Պետությունը դա արել է նրան ռազմական աստիճան շնորհելու, բնակարան պարգևելու և այլ ճանապարհներով։ Տվյալ պարագայում ՄԻԵԴ-ը մեր փաստարկների հետ չի համաձայնվել, և մենք այստեղ տեսնում ենք նաև հետագա աշխատանք անելու, հավանականություն նաև խնդիրը բարձրացնելու ՄԻԵԴ բարձր պալատի առջև»,-ասաց Լևոն Գևորգյանը։
19:46 05/03/2020  |  ՀարցազրույցՊետական շահերի պաշտպանության պատրվակով դատախազությունը ունենալու է իրական հնարավորություն՝ ներխուժել մասնավոր ոլորտ. Սիրանուշ Սահակյան
11:14 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ պաշտպանությունը դեռևս խնդրահարույց է.Անտոնյան
11:09 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳործնականում քրեակատարողական բժշկությունում մի շարք խնդիրներ կան.Սիմոնյան
17:52 13/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ բացասական եւ կոշտ միջազգային արձագանք է լինելու. իրավապաշտպանը՝ ՍԴ դատավորների վրա կոմպրոմատային ճնշումների հնարավորության մասին
19:19 17/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները որոշել են մտնել մասնավոր սեկտոր. Սիրանուշ Սահակյան
18:06 11/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհապաղ կազմակերպել Դատավորների և իրավաբանների անկախության հարցերով Հատուկ Զեկուցողի այցը Հայաստան. Սիրանուշ Սահակյանի ելույթը՝ Ժնեւում

Дело об убийстве Гургена Маргаряна: адвокат рассказал о предпринятой беспрецедентной попытке на практике ЕСПЧ 05/26/2020   17:12  |  Лента новостей
Азербайджан предпринял ряд попыток для оправдания помилования Рамиля Сафарова. Об этом на встрече с журналистами заявил Левон Геворкян, адвокат заявителей в ЕСПЧ по делу армянского офицера Гургена Маргаряна.
По его словам, Азербайджан неоднократно пытался оправдать свои действия с помощью правовых норм регулирования Конвенции Европейского совета об экстрадиции, однако это оправдание судом не было принято.
“Предприняты были многочисленные попытки для обоснования, ссылаясь якобы на психическое расстройство, стрессовое состояние Рамиля Сафарова, однако и это оправдание не прокатило, и ЕСПЧ фактически констатировал нарушение Азербайджаном процедурной стороны права на жизнь, то есть не было обеспечено отбывание надлежащего наказания, которое было бы созвучно совершенному соответствующим лицом преступлению”, - сказал адвокат, указав, что в рамках данного дела еще предстоит проделать работу.
Адвокат отметил, что на практике ЕСПЧ была предпринята беспрецедентная попытка приписать совершенное в частном статусе действие государству на основании сделанных со стороны  государства заявлений и действий.
“За все время производства мы настаивали на том, что Азербайджан не только ответственен за то, что не добился наказания данного лица, оправдал его, а затем героизировал, но и за то, что Азербайджанская Республика своими  действиями приняла и признала действия Рамиля Сафарова как свои собственные. Государство сделало это путем присвоения ему звания, награждения квартирой  и иными путями. В данном случае ЕСПЧ не согласился с нашими доводами, и тут нам предстоит проделать дальнейшую работу, вероятно, затронуть проблему перед Большой палатой ЕСПЧ”, - сказал Левон Геворкян.