Արմեն Աշոտյանի վերաբերյալ քրեական գործը ՀՔԾ-ն վերադարձրել է ՔԿ-ին 05/22/2020   15:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Կրթության և գիտության նախկին նախարարի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը վերադարձրել է ՔԿ-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասաց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը։ ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանն էլ «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ ստացել են քրեական գործը։
Հիշեցնենք, որ ՔԿ-ն մայիսի 13-ին հաղորդագրություն էր տարածել առ այն, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարարը առերևույթ կատարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործություն:
Փաստի առթիվ 2020թ. մայիսի 12-ին քրեական գործի նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է նոր քրեական գործ, որը միացվել է վերը նշված քրեական գործին: ՔԿ-ից հայտնել էին, որ գործն ուղարկվել է ՀՔԾ:
«Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ նշված քրեական գործն առնչվում է ՀՀԿ փոխնախագահ, ԿԳ նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի պաշտոնավարման շրջանին՝ 2012-2013թթ., մասնավորապես Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքարի դպրոցին:
Նշենք, որ դեռ 2018 թվականի նոյեմբերին 28-ին վկայի կարգավիճակով Արմեն Աշոտյանը հարցաքննվել էր Երևանի քննչական վարչությունում: Նա պատմել էր, որ խնդիրը վերաբերել է ՎՊ ստուգումների արդյունքում արձանագրված համակարգային խնդրին, տվյալ դեպքում՝ Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքար համայնքի դպրոցներից մեկին, որտեղ աշխատելու համար հայտավորված ուսուցիչները կրթություն ստանալուց հետո չեն գնացել տեղում աշխատելու:
Աշոտյանը տեղեկացրել էր, որ Զոլաքար համայնքի դպրոցի գլխին կախված է եղել փակվելու վտանգ, քանի որ համալսարանը դատական կարգով պահանջել է փոխհատուցել պետբյուջեից ծախսված գումարները, իսկ ինքը, դպրոցի փակման խնդրի վերաբերյալ համայնքից ստացվող ահազանգերը եւ երեխաների կրթության իրավունքը հաշվի առնելով, կրթության և գիտության նախարար եղած ժամանակ խնդրել է մանկավարժական համալսարանի ռեկտորին հետ կանչել ԴԱՀԿ-ի կատարողական թերթիկը և կասեցնել Գեղարքունիքի Զոլաքար գյուղի դպրոցից մի քանի միլիոն դրամ գանձելու պահանջը:
15:38 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե հիմա որոշենք 200-հոգանոց միտինգ անել ի սատարում Նիկոլ Փաշինյանի, մեզ չեն ցրի. Աշոտյան
14:50 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն իրականում խուճապի մեջ է. Արմեն Աշոտյան
13:42 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակարգ դրությունը պահպանվել է, որպեսզի ճնշվի քաղաքական ազատությունը. Աշոտյան
21:26 15/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսրոպեական և հատվածական քաղաքական շահերի փոխարեն՝ կարևոր է վերադառնալ արժեհամակարգային քաղաքականության ակունքներին. Աշոտյանը՝ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանին
20:14 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնձամբ որեւէ ծանուցում կամ նամակ դեռ չեմ ստացել. Աշոտյանը՝ ՔԿ-ի հաղորդագրության մասին

Спецследственная служба Армении вернула дело в отношении Армена Ашотяна в СК 05/22/2020   15:46  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении вернула уголовное дело о злоупотреблении бывшим министром образования и науки РА своими должностными полномочиями в Следственный комитет. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
В свою очередь глава отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Рима Еганян в беседе с “ФактИнфо” сообщила, что дело уже поступило в СК.
Напомним, 13 мая Следственный комитет сообщил, что на основании полученных в результате масштабных следственных и процессуальных действий были получены данные о предполагаемом злоупотреблении бывшим главой Минобрнауки Армении своим должностным положением, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия.
По факту 12 мая 2020 года было возбуждено новое уголовное дело по части  2 статьи 308 УК Армении, которое объединено с вышеуказанным уголовным делом. СК сообщил о передаче дела в ССС.
Ранее ИА  “ФактИнфо” сообщило, что уголовное дело относится к периоду нахождения заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна на посту главы Минобрнауки(2012-2013гг), в частности речь идет о школе села Золакар Гегаркуникской области.
Отметим, что 28 ноября 2018 году Армен Ашотян в статусе свидетеля был допрошен в следственном управлении по Еревану. Он рассказал, что вопрос касался зафиксированной по итогам проверок Контрольной палаты системной проблемы, а в данном случае  одной из школ в общине Золакар Гегаркуникской области. Подавшие для работы в упомянутой школе заявку учителя после получения образования не отправились туда работать.
Ашотян тогда сообщил, что над школой Золакара нависла угроза закрытия, поскольку университет в судебном порядке потребовал компенсировать потраченные из госбюджета средства, а он, приняв во внимание поступившие из общины тревожные сообщения и право ребенка на получение образования, в бытность свою министром образования и науки попросил ректора Педагогического университета отозвать исполнительный лист СПИСА и приостановить требование о взыскании нескольких миллионов драмов у школы села Золакар.