Աշոտյանը չի բացառում՝ իշխանությունները կանցնեն «փորձիր նստեցնել Աշոտյանին» օպերացիայի նոր փուլին 05/22/2020   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քանի դեռ այս իշխանությունը Հայաստանի ղեկին է՝ իր նկատմամբ գործ կարելու մտավախություն պետք է ունենա յուրաքանչյուր քաղաքացի, ով իր քաղաքական ու քաղաքացիական պարտքն է համարում խոսել երկրում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստանում օրեցօր վատացող սոցիալտնտեսական խնդիրների, այս իշխանության բացթողումների մասին։ Այդ շարքում բացառություն չեմ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի հանրապետական» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով իր վերաբերյալ քրեական գործին։
Նա շեշտեց, որ մտավախությունն ու վախը տարբեր բաներ են, ապա ավելացրեց, որ իրենք վախ չունեն և չեն կարող ունենալ, քանի որ իրեն հարգող որևէ մարդու, գործչի նման ճանապարհներով լռեցնել հնարավոր չէ։
Անդրադառնալով «Փաստինֆո»-ի տեղեկությանը, թե իր լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը վերադարձրել է ՔԿ-ին, ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց, որ ՀՔԾ-ից որևէ ծանուցագիր չի ստացել։
«Կա հստակ քաղաքական պատվեր։ Արդեն 2 տարի է՝ ինձ վրա քրեական գործ են ուզում սարքել, քաղաքական հիմնավորումներով ուզում են քրեական հետապնդում սկսել։ Քննչական կոմիտեի կողմից ՀՔԾ ուղարկված փաթեթը հերթական փորձն էր, սակայն, ըստ ամենայնի, այն այնքան ոչ համոզիչ էր, որ անգամ քաղաքական պատվեր ունենալու դեպքում ՀՔԾ-ն դրա տակ չմտավ և արդյունքում գործը կրկին գցեց քննչականի գրպանը»,-ասաց Աշոտյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով, սա քննչական շղարշով քաղաքական հետապնդումների հերթական արարն է և ներկայիս իշխանությունը երկու տարի է տարբեր ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ նման քայլեր է անում։
«Չեմ կարող չընդգծել, որ մեծ դեր խաղաց նաև Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունից հետո հանրային ու հասարակական բուռն արձագանքը՝ հակազդեցությունը։ Ուզում եմ հարյուրավոր, հազարավոր մարդկանց շնորհակալ լինել, որոնք այս օրերին և՛ սատարում էին ինձ, և՛ անհանգիստ էին, հասկանում էին, որ անկախ քաղաքական հայացքներից կա պետություն, օրինականություն ու արդարություն, որը Հայաստանում վտանգված է այս իշխանությունների օրոք»,-ասաց ՀՀԿ փոխնախագահը։
Ամփոփելով խոսքը նա ընդգծեց, որ իշխանություններն այսպիսի պրոցեսներ հրահրում են, նախ և առաջ, շոուների համար, սակայն այս դեպքում հանրային արձագանքը ի սկզաբնե ցույց տվեց, որ այդ շոուն տապալված է. «Երևի թե իշխանությունները կանցնեն «փորձիր նստեցնել Աշոտյանին» օպերացիայի նոր փուլին»։
15:23 22/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Աշոտյանի վերաբերյալ քրեական գործը ՀՔԾ-ն վերադարձրել է ՔԿ-ին
15:38 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե հիմա որոշենք 200-հոգանոց միտինգ անել ի սատարում Նիկոլ Փաշինյանի, մեզ չեն ցրի. Աշոտյան
14:50 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն իրականում խուճապի մեջ է. Արմեն Աշոտյան
13:42 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակարգ դրությունը պահպանվել է, որպեսզի ճնշվի քաղաքական ազատությունը. Աշոտյան
21:26 15/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսրոպեական և հատվածական քաղաքական շահերի փոխարեն՝ կարևոր է վերադառնալ արժեհամակարգային քաղաքականության ակունքներին. Աշոտյանը՝ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանին
20:14 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնձամբ որեւէ ծանուցում կամ նամակ դեռ չեմ ստացել. Աշոտյանը՝ ՔԿ-ի հաղորդագրության մասին

Зампред РПА не исключает, что власти перейдут к новому этапу операции “Попытайся посадить Ашотяна” 05/22/2020   17:48  |  Лента новостей
Пока эта политсила у руля власти в Армении, опасения по поводу фабрикации дел в отношении себя должны быть у каждого гражданина, который считает своим политическим и гражданским долгом говорить о создавшейся в стране ситуации, об усугубляющихся изо дня в день социально-экономических проблемах и упущениях этой власти. Об этом в беседе с “Фактинфо” заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, комментируя уголовное дело в отношении себя.
Ашотян отметил, что он в вышеупомянутом ряду не исключение.
Зампред РПА подчеркнул, что опасения и страх – это разные вещи, и добавил, что они не боятся и не боялись, поскольку любого уважающего себя человека невозможно заставить замолчать подобным способом.
Коснувшись информации “ФактИнфо” о том, что Специальная следственная служба Армении вернула уголовное дело о злоупотреблении им своими должностными полномочиями в Следственный комитет, зампред РПА заявил, что он не получал каких-либо уведомлений от ССС.
“Есть четкий политический заказ. Уже два года в отношении меня пытаются сфабриковать дело: по политическим доводам хотят начать уголовное преследование. Отправленный Следственным комитетом в ССС пакет был очередной попыткой, однако, по всей видимости, он был настолько неубедительным, что даже в условиях наличия политического заказа ССС не взялась за него и в итоге вновь переложила дело на СК”, - сказал Ашотян.
По словам собеседника агентства, это очередной акт политических преследований, завуалированный под следственное действие, и действующая власть два года предпринимает подобные шаги в отношении разных оппозиционных деятелей.
“Не могу не подчеркнуть, что большую роль сыграла также последовавшая за сообщением Следственного комитета бурная реакция общественности, оказанное противодействие. Хочу поблагодарить сотни, тысячи людей, которые в эти дни поддерживали меня и беспокоились за меня, понимали, что вне зависимости от политических взглядов есть государство, законность и справедливость, которые оказались под угрозой при этих властях”, - заявил зампред РПА.
Ашотян также отметил, что власти провоцируют такие процессы, в первую очередь ради шоу, однако в данном случае реакция общества изначально продемонстрировала, что это шоу обречено на провал. “По всей вероятности, власти перейдут к новому этапу операции “Попытайся посадить Ашотяна’”, - резюмировал он.