Եկեք իրավական նիհիլիզմի ժխտողականությունից չանցնենք իրավական ցինիզմի․ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը ներկայացրեց երրորդ միջնորդությունը 05/08/2020   14:37  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը դատական նիստին ներկայացնում է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու մասին միջնորդությունը։ Փաստաբանը նշեց, որ, երբ ապրիլի 16-ին ներկայացրել էր գրավի միջնորդությունը, ՀՀ-ում արձանագրվել էր 1201 կորոնավիրուսային վարակ և 19 մահվան դեպք, իսկ այսօրվա դրությամբ միայն այսօր ավելացել է 145 նոր դեպք։
Վարդևանյանն ընդգծեց, որ ԱՆ-ից ներկայացված տվյալների համաձայն՝ՔԿՀ-ներում 65-ն անց 8 մարդ կա, իսկ համակցված հիվանդություններով և այդ տարիքի մարդկանց թիվը 3-ն է, բացի այդ՝ ապրիլի 28-ի դրությամբ արդեն 5 կալանավորված անձից վերցրել են կորոնավիրուսի թեստ, իսկ թեստ վերցնում են միայն ախտանշանների առկայության դեպքում։
Նրա խոսքով՝ մեկ-երկու տարի առաջ Փարիզում ահաբեկչական գործողություններ են եղել և այդ անձանց խափանման միջոցը փոխվել է ։
«Եթե մեկի մոտ տպավորություն կա, որ կարող է այս գործով լինել մեկ այլ հայտնի գործով իրավիճակը, երբ անձի առողջական վիճակն այնպիսին էր, որ դատախազներն էին նիստ հրավիրում, այդպես չի լինելու։ Այդպես չի լինելու և ես վստահ եմ,որ Դուք էլ նման բան թույլ չեք տա, որովհետև հակառակը, եթե թույլ տաք, մենք վերջին շրջանում մոտեցել ենք իրավական նիհիլիզմի մի շարք դրսևորումների։ Բայց եկեք գոնե իրավական նիհիլիզմի ժխտողականությունից չանցնենք իրավական ցինիզմի »,- ասաց Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ միջնորդում են՝ գրավը ճանաչել թույլատրելի՝ գրավի չափը թողնելով դատարանի հայեցողությանը։
Հիշեցնենք, որ այսօրվա նիստում արդեն իսկ ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու երկու միջնորդություն՝ անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու, կորոնավիրուսով պայմանավորված խափանման միջոցն ընդհանրապես վերացնելու մասին։

Адвокат Роберта Кочаряна представил суду третье ходатайство 05/08/2020   14:58  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Арам Вардеванян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, представил ходатайство об освобождении экс-президента под залог.
Вардеванян отметил, что 16 апреля, когда он подал ходатайство о применении залога, в Армении было зафиксировано 1201 случай заражения коронавирусом и 19 случаев смерти, а за последние сутки количество инфицированных увеличилось на 145 новых случаев.
По словам Вардеваняна, согласно представленным Минздравом данным, в уголовно-исполнительных учреждениях есть 8 человек старше 65 лет, а лиц указанного возраста с сопутствующими заболеваниями трое. Помимо этого, по положению на 28-ое апреля тест на коронавирус прошли пять человек, а образцы на анализ берут лишь при наличии симптомов.
Адвокат заявил, что по делу Кочаряна в последний период наметилось приближение к проявлениям правового нигилизма. Он призвал хотя бы не допустить перехода от правового нигилизма к правовому цинизму.
Вардеванян добавил, что защита ходатайствует о признании применения залога допустимым, оставив размер суммы на их усмотрение.
Напомним, на сегодняшнем заседании уже были поданы два ходатайства об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения. В частности, речь идет о ходатайствах об освобождении Кочаряна под личное поручительство и отмене меры пресечения экс-президенту в связи с пандемией коронавируса.