Գավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով, այս պահի դրությամբ, կա 21 մեղադրյալ, ևս 5 անձ ձերբակալվել է, իսկ 4-ի վերաբերյալ՝ որոշումներ են կայացվել ձերբակալելու մասին 05/07/2020   17:32  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ Գավառում երկու անձի սպանության և չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ և գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 21 անձի,  ևս  5 անձ ձերբակալվել է, իսկ 4-ի վերաբերյալ որոշումներ են կայացվել` զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալելու մասին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ 5 անձանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ վերը նշված դեպքերի առթիվ հարուցվել էին քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետի, 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերի, 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 1-ին մասի, 225-րդ հոդվածի (զանգվածային անկարգություններ) 2-րդ մասի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում և նախաքննության կատարումը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունների քննիչներից կազմված խումբը:
13:12 02/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով կալանավորվել է 13 անձ
17:00 01/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ոստիկանությունում նշանակվել է ծառայողական քննություն

Новые обвиняемые и задержанные появились в громком деле об инциденте в Гаваре 05/07/2020   17:54  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства двух и ранения четырех человек в Гаваре, а также массовых беспорядков со стороны группы лиц, сопряженных с насилием и уничтожением имущества, обвинение предъявлено 21 лицу. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Сообщается, что еще пять человек задержаны. Принято также решение о задержании еще четверых лиц по подозрению в участии в массовых беспорядках.
В суд поданы ходатайства о применении в отношении пятерых лиц меры пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, по фактам вышеуказанных инцидентов были возбуждены уголовные дела по пунктам 6 части статьи 104 ("Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”), части 1 по статье 235("Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств), по пунктам 1 и 7 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство  двух или более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой”) и части 1 статьи 185(“Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах”), части 2 статьи 225(“Массовые беспорядки”) УК РА, которые были объединены в одно производство.
По поручению главы СК предварительное следствие ведет группа, в состав которой вошли следователь по особо важным делам Главного управления СК и следователи следственного управления РА по Гегаркуникской области. Предварительное расследование продолжается.
09:27 07/05/2020  |  Криминальная хроникаВ деле о двойном убийстве и массовых беспорядках в Гаваре появились 17 обвиняемых и четверо задержанных