Հոր և երկու մանկահասակ երեխաների մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության ու ինքնասպանության հատկանիշներով 05/05/2020   15:01  |  Արտակարգ պատահարներ
2020 թվականի մայիսի 5-ին՝ ժամը 07:30-ին, անհայտ քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Հարավ-արևմտյան Բ-2 թաղամասի 91 շենքի բակում 3 մարդ ընկած է գետնին, որոնցից 2-ը երեխաներ են: Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և շենքի բակում հայտնաբերել տղամարդու և մանկահասակ երեխաների դիեր:
Պարզվել է, որ նշված շենքի բակում հայտնաբերված անձանցից մեկը նույն շենքի բնակիչ է՝ ծնված 1980թ., իսկ մանկահասակ երեխաները վերջինիս երեխաներն են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 1-ին կետով և 110-րդ (ինքնասպանության հասցնելը) հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ տղամարդու նախկին կինը և երեխաները, տղան՝ ծնված 2013թ., իսկ աղջիկը՝ ծնված 2015թ., հյուրընկալվել են նշված հասցեում:
Քննությամբ ձեռք բերված նախնական  տվյալների համաձայն՝ երեխաների հայրն է տան պատուհանից՝ շենքի 9-րդ հարկից, դուրս նետել զավակներին, ապա նաև ինքն է նետվել:
Կատարվել են անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ դեպքի վայրի զննություն, վերցվել են փորձանմուշներ, հարցաքննվել են երկու տասնյակից ավելի անձինք, նշանակվել են դիակների դատաբժշկական փորձաքննություններ, առաջ են քաշվել մի շարք վարկածներ:
13:28 05/05/2020  |  Արտակարգ պատահարներՊատուհանից նայեցի՝ 6-7 շուն տեսա ու մարդիկ էին պառկած, նորից նայեցի ու ցնցվեցի. հարևանուհին նկարագրում է` ինչպես է տեսել դեպքը
12:36 05/05/2020  |  Արտակարգ պատահարներ9-րդ հարկից իրեն և երեխաներին նետած տղամարդը սոցիալական խնդիրներ չի ունեցել, Ռուսաստանում սպա է եղել
11:29 05/05/2020  |  Արտակարգ պատահարներ40-ամյա հայրն ինքնասպան է եղել՝ իր հետ սպանելով երկու երեխաներին. շարժառիթը դեռևս հայտնի չէ
11:01 05/05/2020  |  Արտակարգ պատահարներԵրեւանում երեխաներին 9-րդ հարկից ցած նետած հայրը 40 տարեկան է, երեխաները՝ 8 եւ 5 տարեկան. մանրամասներ
09:25 05/05/2020  |  Արտակարգ պատահարներՈղբերգական դեպք Երեւանում. 9-րդ հարկից ցած է նետել երեխային, այնուհետև ինքը ցած նետվել մյուս երեխայի հետ
18:56 27/05/2015  |  Արտակարգ պատահարներԲարձրահարկից ցած նետվել սպառնացող Եղիշեին տարան ոստիկանություն. Yerkir.am

СК Армении возбудил уголовное дело по факту смерти мужчины и его двух малолетних детей 05/05/2020   15:20  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели мужчины и его двух малолетних детей в Ереване.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 5 мая 2020 года в 07:30 от неизвестного гражданина поступило сообщение о том, что на земле во дворе здания №91, расположенного в квартале Б2 Юго-Западного микрорайона, лежат трое человек.
На место происшествия немедленно отправилась оперативно-следственная группа и во дворе дома обнаружила тела мужчины и малолетних детей.
Выяснилось, что один из обнаруженных во дворе указанного здания лиц является жителем того же дома(1980 года рождения), а малыши – его дети.
По факту следственным отделом по административному району Малатия-Себастия СУ СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 104(“Убийство”) и части 1 статьи 110(“Доведение до самоубийства”).
В результате предпринятых мероприятий получены фактические данные о том, что бывшая жена мужчина и его дети – мальчик 2013 г.р. и девочка 2015 г.р. – находились в гостях в доме по указанному адресу.
Согласно добытым следствием предварительным данным, отец детей сбросил из окна здания на девятом этаже своих детей, а затем сам выбросился.
"Проведены неотложные следственные и иные процессуальные действия, в том числе произведен осмотр места происшествия, взяты образцы, допрошены более двух десятков лиц, назначены судебно-медицинские экспертизы, выдвинуты ряд версий.Предварительное расследование продолжается”, - отмечается в сообщении.