Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած Ba3 վարկանիշը կայուն հեռանկարով 05/05/2020   18:23  |  Տնտեսություն
Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը կայուն հեռանկարով: Ամերիաբանկը կարևորում է վարկանիշի վերահաստատումը կայուն հեռանկարով, հատկապես COVID-19-ի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում:
Վարկանիշը տրամադրելիս Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ, այդ թվում` Ամերիաբանկի դիվերսիֆիկացված վարկային պորտֆելի առկայությունը: Մասնավորապես նշվում է, որ 2020թ հունվարի 1-ի դրությամբ ՓՄՁ վարկերի ծավալը բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմել է 17,4 %, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերը կազմել են ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25%-ը, ընդ որում, այն գրեթե հավասարաչափ է բաշխված հիփոթեքային և սպառողական վարկերի մեջ:
Նշենք, որ ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
- բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
- ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար
-ծածկույթիիրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները:
Չնայած կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակին` Moody's վարկանշային գործակալությունն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկի կողմից ֆինանսական միջոցների ներգրավման ցուցանիշները և իրացվելիության մակարդակը կմնան կայուն:
16:02 28/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկը հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխում է դրամային և դոլարային պարտատոմսեր
17:49 22/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲացելով «Սմարթ» հաշիվ Ամերիաբանկում՝ կստանաք Yerevan Ride -ի տարեկան անդամակցություն հաղթելու հնարավորություն
15:22 02/04/2020  |  ՏնտեսությունԱմերիաբանկը շարունակում է ֆինանսապես սատարել ներմուծող և արտահանող ընկերություններին
19:39 21/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԱմերիաբանկ. 20 մլն դրամ` ավելի քան 200 բուժաշխատողի` նվիրված աշխատանքի համար
18:15 19/03/2020  |  ՀարցազրույցԱմերիաբանկն իր աշխատակիցների մեծ մասի համար սահմանել է տնային ռեժիմ` պահպանելով վարձատրության չափը 100 տոկոսով
18:04 17/03/2020  |  Տնտեսություն«Ամերիա Սերունդ 12» ծրագրի դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը երկարաձգվում է մինչև մարտի 29-ը
15:58 17/03/2020Ամերիաբանկը հետաձգում է Yerevan Ride –ի հետ անցկացվող արշավի վիճակախաղի ժամկետը
14:36 16/03/2020  |  ՏնտեսությունԱմերիաբանկ. «վարկային արձակուրդ»` տուրիստական, հյուրատնային և հանրային սննդի ոլորտի փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար
19:42 13/03/2020  |  ՏնտեսությունԱրտոնյալ պայմաններ` Ամերիաբանկի ինտերնետ/մոբայլ բանկինգ համակարգերից օգտվելու համար

Международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило рейтинг Америабанка на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный» 05/08/2020   09:09  |  Экономика
Престижное международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный». Об этом сообщает пресс-служба банка.
Америабанк считает важным подтверждение рейтинга с прогнозом «стабильный», в особенности в ситуации, возникшей в результате распространения COVID-19.
При подтверждении рейтинга Moody's принял во внимание ряд важных показателей, в том числе наличие у Америабанка диверсифицированного кредитного портфеля. В частности, было отмечено, что по состоянию на 1 января 2020г. объем кредитов МСП в общем кредитном портфеле банка составил 17,4 %, а объем кредитов, выданных физическим лицам, составил 25% общего кредитного портфеля. При этом, он практически равномерно распределен между ипотечными и потребительскими кредитами.
Отметим, что рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте отражает:
• Диверсифицированный профиль деятельности и прочные позиции на местном рынке
• Высокие качественные показатели активов и способность поглощения убытков за счет буферов капитала, высокой прибыльности и достаточного покрытия проблемных кредитов
• Достаточный уровень ликвидности и диверсифицированные источники привлечения средств
Несмотря на сложную ситуацию, сложившуюся в условиях коронавируса, рейтинговое агентство Moody's ожидает, что банк сохранит стабильные показатели привлечения финансовых средств и ликвидности.
20:17 26/07/2019  |  Лента новостей«Я бы хотел, чтобы в будущем мой сын жил в безопасной, мирной, политически и экономически стабильной Армении»
18:50 11/07/2019  |  ЭкономикаАмериабанк удостоился награды Euromoney 2019 «За превосходство» как лучший банк Армении
18:06 03/07/2019  |  ЭкономикаАмериабанк расширяет возможности финансирования торговли в Армении
15:43 10/05/2019  |  Лента новостейСотрудничество между OeEB и Америабанком создает новые возможности для долгосрочного финансирования
19:05 02/05/2019  |  ИнтервьюСтремление к лучшим мировым практикам заложено в нашей ДНК - Ара Саргсян