«Գալաքսի» ընկերության շուրջ իրադարձությունների արձագանքներն ուղիղ ազդեցություն են թողնում ներդրումների վրա. Նաիրի Սարգսյան 05/04/2020   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը մանրամասն տեղյակ չէ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող գործընթացներին։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Նաիրի Սարգսյանն ասաց, որ չի կարող ասել՝ այս դեպքով ռեպրեսիաներ կիրառվում են, թե ոչ, սակայն արձագանքներն արդեն ուղիղ ազդեցություն են թողնում ներդրումների և արտասահմանյան ներդրողների որոշում կայացնելու վրա։
«Ներդրողի համար պետք է կայուն տնտեսական միջավայր, եթե կայուն չէ և նույնիսկ եթե լուրերը կեղծ են տարածվում, բայց համատարած են, միանշանակ ներդրումների վրա դրանք ազդեցություն թողնում են։ Արդարացվա՞ծ են ռեպրեսիաների հետ կապված այդ լուրերը և բողոքները, կոնկրետ «Գալաքսի» ընկերության մասով չեմ կարող ասել։ Ընդհանրապես բիզնեսի վրա չեմ կարող ասել ռեպրեսիաներ կիրառվում են և չեմ էլ կարող ասել, որ բիզնեսի հետ պետությունը տանում է գործընկերային հարաբերություններ։ Այսինքն` այս պահին միջակ վիճակում է գտնվում»,-նշեց Նաիրի Սարգսյանը։
Հարցին՝ պետությունը չի՞ միջամտում բիզնեսի գործունեությանը, Նաիրի Սարգսյանը նկատեց, որ պետությունը դրա համար ունի գործիքակազմ, այն է հարկային վարչարարությունը, ինչն ըստ Նաիրի Սարգսյանի՝ անարդյունավետ է իրականացվում. «Կարող ենք անունը դնել միջամտություն, երբ այսպես ասած այդ ստուգումները կատարվում են ոչ իրավաչափ ակտերի համապատասխան։ Շատ դեպքերում վարչարարությունից կախված տեղի են ունենում բիզնեսի աշխատանքին խոչընդոտող ստուգումներ, բայց համատարած ասել, որ ռեպրեսիա է, չեմ նկատել»,-ասաց Նաիրի Սարգսյանը։
Այնուամենայնիվ, եթե միջազգային հանրությունն այս ամենին բացասական գնահատական տա, նշանակում է՝ դա ներդրումների վրա ուղղակիորեն ազդեցություն է ունենալու։ Ընդ որում` ոչ միայն պետք է աշխատել արտասահմանից ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ, այլև առաջին հերթին տեղի ներդրողներին։ Նաիրի Սարգսյանը գտնում է, որ պետք է անենք ամեն ինչ, որ գումարը թողնենք Հայաստանում և բիզնեսի սեփականատերը չմտածի գումարները Հայաստանից տանելու մասին. «Եթե չունենանք հիմնավորված թափանցիկ հարկային վարչարարություն, որպեսզի ներդրողը կարողանա տնտեսական արդյունավետ որոշումներ կայացնել, ուղղակի ներդրումներ չենք ունենա։ Այս պահի դրությամբ թափանցիկությունն ու արդյունավետությունն իսպառ բացակայում են և իմ գնահատմամբ Հայաստանում շատ դժվար է ներդրումների իրականացման համար որոշումների իրականացումը»,-ասաց Նաիրի Սարգսյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ Հայաստանը պետք է վարի թափանցիկ քաղաքականություն և հարկային վարչարարություն։ Թափանցիկությունն այս աստիճանի է պետք հասցնել, որ եթե նույնիսկ առկա է կարծիք, որ բիզնեսի նկատմամբ ռեպրեսիաներ են կիրառվում, ներդրողը, երկու կողմին լսելով, պետք է կարողանա որոշում կայացնել՝ արդյոք ճշմարիտ են այդ լուրերը, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև օտարելու Ucom-ը։
«Տեսնելով, որ սաբոտաժը արդյունք չի տվել և մենք շարունակում ենք տիրապետել իրավիճակին, վերջին օրերին արդեն ուղիղ պահանջ է ներկայացվել Ucom-ն օտարելու, իսկ չհամաձայնվելու դեպքում հստակ հայտնել են, որ կարճ ժամկետում ինձ մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և կալանավորելու, որին հետևելու է նույնաբնույթ գործողությունների իրականացումը եղբորս, ընտանիքի այլ անդամների, ազգականներիս, մտերիմներիս, ինչպես նաև մեզ հետ առնչվող այլ անձանց նկատմամբ»,- հայտարարել էր Խաչատրյանն ու նշել, որ ճնշումներին տեղի չենք տալու ու «Ucom-ը չի վաճառվելու։
Այս հայտարարությանը հաջորդեցին իրավապահների լայնածավալ քննչական գործողությունները՝ խուզարկություններ են կատարվել Խաչատրյանների բնակարաններում, բիզնես-գրասենյակներում։ Բացի այդ՝ նոր մեղադրանք է առաջադրվել Գ.Խաչատրյանին ու կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ մեր տեղեկություններով Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող մի քանի եվրոպական պետություն նոտա են ուղղել Հայաստանին՝ անհանգստություն հայտնելով Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ իրականացվող գործողությունների կապակցությամբ։ Հայտնի է դարձել, որ Գուրգեն Խաչատրյան, իր խորհրդականների հետ միասին, որոշ ժամանակ առաջ մասնավոր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի բարեկամ եվրոպական առանցքային մի երկրի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ վերջինիս նախաձեռնությամբ: Գուրգեն Խաչատրյանի հետ հանդիպման ցանկություն են հայտնել մի շարք այլ երկրների դեսպաններ եւս: Հանդիպումները տեղի են ունեցել բավական ուշ ժամերի, մինչեւ կեսգիշեր: Դեսպանների նման ցանկությունները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ տարբեր երկրների մակարդակով մտահոգություններ են ձեւավորվել Հայաստանում տիրող իրավիճակով եւ բիզնեսի հանդեպ կիրառվող ռեպրեսիաների հետ կապված։
15:43 03/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր օրակարգում բիզնեսի կազմաքանդումն է. Գուրգեն Խաչատրյանի հայտարարությունը
17:31 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպանները մինչեւ ուշ գիշեր հանդիպումներ են ունեցել Գուրգեն Խաչատրյանի հետ. Hraparak.am
14:18 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական բիզնես ասոցացիան հայտնել է իր անհանգստությունը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ հետապնդման մասով

Реакция на события вокруг компании “Галакси” напрямую сказывается на инвестициях – Наири Саркисян 05/04/2020   13:40  |  Лента новостей
Председатель Аудиторской палаты Армении Наири Саркисян не владеет деталями событий, разворачивающихся вокруг соучредителя группы компаний “Галакси” Гургена Хачатряна. В беседе с “ФактИнфо” Наири Саркисян заявил, что затрудняется сказать, имеют ли место по этому случаю репрессии или нет, однако констатировал, что это уже напрямую влияет на  принятие решения об осуществлении инвестиций.
“Инвестору требуется стабильная экономическая среда. Если она неустойчива, и, если даже тиражируется лживая информация, но повсеместно, однозначно это скажется на инвестициях. Оправданы ли эти новости по поводу репрессий и жалобы конкретно в части, касающейся компании “Галакси”, утверждать не могу. В целом я не могу утверждать, применяются ли репрессии в отношени бизнеса. В то же время я не могу сказать, что государство поддерживает партнерские отношения с бизнесом… ”, - сказал он.
На вопрос о том, не вмешивается ли государством в предпринимательскую деятельность, Наири Саркисян отметил, что государство для этого обладает инструментарием, в частности налоговым администрированием, что, по его мнению, реализует неэффективно.
“Мы можем назвать это вмешательством, когда так называемые проверки проводятся в соответствии с неправомерными актами. Во многих случаях в зависимости от администрирования имеют место проверки, препятствующие предпринимательской деятельности, но сплошь говорить о том, что это репрессия… я не замечал”, - сказал Наири Саркисян.
Тем не менее, как указал он, если международное сообщество даст этому негативную оценку, то это напрямую скажется на инвестициях.
“Надо работать не только над привлечением средств из-за рубежа, но и в первую очередь с местными инвесторами”, - сказал он.
Наири Саркисян считает, что надо принять все усилия для предотвращения оттока капитала из Армении.
“Если у нас не будет прозрачного налогового администрирования, чтобы инвестор мог принимать эффективные с экономической точки зрения решения, у нас просто не будет инвестиций. В данный момент прозрачность и эффективность полностью отсутствуют, и, по моей оценке, выполнение решений для инвестирования в Армении является весьма сложной задачей”, - сказал Наири Саркисян.
Он подчеркнул, что Армения должна вести прозрачную политику и налоговое администрирование. По его словам, транспарентность следует довести до такой степени, чтобы даже при наличии мнения о применении репрессий в отношении бизнес-сообщества, инвестор, выслушав обе стороны, смог бы принять решение относительно достоверности или недостоверности  этих сведений.
Напомним, 28 апреля соучредитель группы компаний «Галакси», председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян заявил, что на уровне высокопоставленных лиц страны прямо и косвенно (в том числе во время встреч) мне было предъявлено требование отчуждить компанию Ucom.
“Видя, что саботаж не сработал, и мы продолжаем контролировать ситуацию, в последние дни было предъявлено прямое требование об отчуждении Ucom-а, а в случае нашего несогласия, они четко заявили, что в краткосрочной перспективе они обвинят меня в совершении особо тяжкого преступления и арестуют. Аналогичные действия будут применены также в отношении моего брата, остальных членов семьи, родственников, близких и других приближенных лиц”, -заявил Хачатрян, указав, что они не поддадутся давлению и что Ucom не продается.
За этим заявлением последовали широкомасштабные следственные действия.; прошли обыски в квартирах Хачатрянов, офисах. Кроме того, Г. Хачатряну предъявили новое обвинение и подали ходатайство об его аресте, которое суд удовлетворил.
Как сообщило ранее агентство, по имеющимся сведениям, ряд ключевых для Армении  европейских стран направили Армении ноту протеста, выразив обеспокоенность в связи с действиями, осуществляемыми в отношении Гургена Хачатряна.  Также стало известно, что вместе со своими советниками недавно провел частную встречу с чрезвычайным и полномочным послом одной из ключевых дружественных Армении европейских стран по инициативе последнего. Кроме того, послы ряда других стран также изъявили желание встретиться с Гургеном Хачатряном. Встречи проходили в довольно позднее время и длились до полуночи. Подобные пожелания послов обусловлены тем обстоятельством, что на уровне разных стран сформировались опасения по поводу ситуации, возникшей в Армении и репрессий в отношении бизнеса.