Ադրբեջանը Մարտունու ուղղությամբ 60 մմ-ոց ականանետներ է կիրառել 04/29/2020   19:04  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Այսօր՝ ապրիլի 29-ի ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված  հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր: Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել:
Հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա 2019թ. հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է: Միաժանակ հավելենք, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից:
Այս պահի դրությամբ առաջնային գծում իրավիճակը հանգիստ է: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
12:47 28/03/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 150 անգամ
12:33 21/03/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել էավելի քան 250 անգամ
13:31 14/03/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 230 անգամ
16:59 13/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը գնդացրով կրակ է արձակել Իջևանում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ
13:27 07/03/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1700 կրակոց

Азербайджан дважды за минувшие сутки обстрелял армянские позиции из миномета – Минобороны Арцаха 04/30/2020   00:14  |  Карабахский конфликт
Министерство обороны Республики Арцах сообщает о минометном обстреле с азербайджанской стороны.
"29-го апреля, примерно в 15:00 и 17:25, в направлении армянских позиций, дислоцированных на восточном участке (Мартуни) линии соприкосновения арцахско-азербайджанских противоборствующих войск, противник применил миномет калибра 60 мм.", - говорится в сообщении.
В ведомстве сообщили, что подразделения Армии обороны потерь не понесли. В результате предпринятых армянскими подразделениями ответных действий активность противника была подавлена.
Минобороны  Арцаха отметило, что с июня 2019 года это первый случай использования миномета в направлении армянских позиций. В течение дня режим прекращения огня на линии соприкосновения нарушался также обстрелами из других видов стрелкового оружия.
“В данный момент ситуация на передовой линии спокойная. Передовые подразделения АО продолжают уверенно выполнять поставленные перед ними боевую задачу”, - отмечается в сообщении.