ԱԱԾ-ն մանրամասներ է հրապարակել Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի մեղադրանքի մասին 04/28/2020   11:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱԱԾ-ն այսօր մանրամասներ է հրապարակել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանը և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու դեմ պայքարում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների՝ այդ թվում ՀՀ խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված կոնցեռնի գլխավոր տնօրենը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, այնուհետև՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած և նշված ժամանակահատվածում իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ մշտապես իրականացրած, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձին՝ վերջինիս որդիների միջոցով, տվել է առանձնապես խոշոր չափերով` 22.401.000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք, նշված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության գծով ընդհանուր հովանավորչության, վերջինիս ղեկավարման ներքո գտնվող հարկային և մաքսային մարմինների կողմից իր ներկայացրած առևտրային կազմակերպությունների գործունեության համար խոչընդոտներ չստեղծելու, վարչական մարմինների միջամտությունից նշված ընկերությունների տնտեսական գործունեությունը հնարավորինս զերծ պահելու, պետական մարմինների վերահսկողական գործառույթները մեղմելու և համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում առավել բարենպաստ վարչական ակտեր կայացնելու համար:
Պաշտոնյայի որդիների նախաձեռնությամբ նշված գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով, նշված ձեռնարկատերը 2011 թվականի ընթացքում կաշառքի առարկա հանդիսացող հիշյալ գումարը փոխանցել է վերջիններիս մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված՝  արտերկրում գրանցված ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին, իսկ գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար ձևականորեն կնքվել է  փոխառության 2 պայմանագրեր:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարին առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում տևական և քողարկված հակաիրավական գործունեությանը ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը, բանկային փոխանցումներով օրինականացված եկամուտների վերջնական տեղաշարժը և դրանց հասցեատերերին պարզելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձումն ապահովելու ուղղությամբ:
16:22 27/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը մեղադրվում է մոտ 20 մլն դոլարի չափով կաշառք տալու մեջ
10:29 27/04/2020  |  ՎերլուծություններԸնկեր Սեթոն՝ հեղափոխության աջակիցը
22:00 25/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանը կալանավորվել է
13:17 25/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան. Նրան մեղադրում են փողերի լվացման մեջ
13:01 24/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է խիստ անհեթեթ կասկածանքով. փաստաբանը բողոքարկել է ձերբակալման մասին որոշումը
13:04 28/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՓողերի լվացման մեջ մեղադրվող Գագիկ Ծառուկյանի մտերիմը չի կալանավորվի. վերաքննիչը մերժեց դատախազին

СНБ Армении обнародовала подробности обвинения против директора концерна “Мульти Груп” 04/28/2020   12:32  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении опубликовала подробности обвинения, предъявленного  директору концерна “Мульти Груп” Седраку Арустамяну.
Как передает пресс-центр ведомства, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ Армении уголовного дела по факту злоупотребления целым рядом чиновников Комитета государственных доходов РА должностными полномочиями, получены фактические данные о том, что ряд хозяйствующих субъектов, в том числе генеральный директор концерта, входящего в список крупных налогоплательщиков, передал лицу, занимавшему должность председателя Комитета госдоходов при правительстве РА, а затем пост министра финансов, и выполнявшему в указанный период функции представителя исполнительной власти взятку в размере 22.401.000 долларов США. Указывается, что сумма в особо крупном размере была передана через сыновей последнего для того, чтобы находившиеся под руководством упомянутого чиновника налоговые и таможенные органы не чинили препятствий деятельности представленных им коммерческих организаций, а административные органы по возможности воздерживались от вмешательства в экономическую деятельность указанных компаний, смягчали надзорные функции госорганов и при наличии соответствующих оснований выносили максимально благоприятные административные акты.
Сообщается, что по инициативе сыновей чиновника для сокрытия преступного происхождения денег, искажения их подлинного характера, источника происхождения, способа распоряжения ими, упомянутый предприниматель в течение 2011 года перечислил упомянутую сумму, являющуюся предметом взятки, на счет указанных последними и аффилированных с ними зарегистрированных за рубежом нерезидентных организаций, а с целью сокрытия преступного характера сделки были заключены два фиктивных договора займа.
“По совокупности взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств, добытых в рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ уголовного дела, главе хозсубъекта предъявлено обвинение по соответствующим статьям УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются меры, направленные на установления всего круга лиц, вовлеченных в длительную и завуалированную противоправную деятельность, последние перемещения доходов, легализованных путем банковских переводов и выявления их адресов, а также конфискацию имущества, приобретенного преступным путем”, - отмечается в сообщении.