Երեւանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի փաստաբանը վճռաբեկ բողոք կներկայացնի 04/23/2020   16:34  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց փաստաբան Հրանտ Անանյանը:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք ներկայացնել:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Գագիկ Բեգլարյանը որպես մեղադրյալ ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում կատարելու և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ Բեգլարյանը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը: ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը Բեգլարյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ Բեգլարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու համար, ինչը դատարանը բավարարել է:
Փաստաբանը գտնում է, որ դատարանը, կալանավորման միջնորդությունը քննելիս, դուրս է եկել քննիչի ներկայացրած միջնորդության շրջանակներից՝ արձանագրելով այնպիսի ենթադրյալ հանգամանքներ, որոնք քննիչը նույնիսկ մեղադրյալ ներգրավելու որոշմամբ չէր վերագրել Բեգլարյանին: Մասնավորապես՝ դատարանն իրեն իրավունք է վերապահել զարգացնելու այն վարկածը, իբր 2009թ. դեկտեմբերի 23-ին Երևանի ավագանու նիստ տեղի չի ունեցել, քվեարկություն՝ ևս, ուստի՝ իբր թիվ 55-ն որոշումը չի ընդունվել, բայց Գ.Բեգլարյանը ստորագրել է գոյություն չունեցող որոշում, որը նորմատիվ իրավական ակտ է, անմիջապես հրապարակվել է պաշտոնական տեղեկագրում և համացանցում:
Ավելին՝ փաստաբանը կասկածներ էր հայտնել, որ Բեգլարյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը քննելիս և որոշում կայացնելիս դատարանը կաշկանդված է եղել:
08:20 16/05/2019  |  ՄամուլԳագիկ Բեգլարյանը՝ ուշագրավ բացահայտումների «կիզակետում». «Փաստ»
14:20 26/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին պաշտոնյաներին առնչվող գործով ՈՒՎԿ-ի նախկին տնօրենին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է. ՔԿ

Адвокат экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна обратится с жалобой в Кассационный суд 04/23/2020   17:25  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил  жалобу защиты на решение суда об избрании в отношении бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Грант Ананян.
Адвокат также сообщил о намерении подать кассационную жалобу на решение Апелляционного суда.
Как ранее сообщалось, Гагик Бегларян привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308 ("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия")УК Армении.
Согласно сообщению СНБ, Бегларян, исходя из личной заинтересованности и использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, присвоил  недвижимость – действующее на улице Таманяна в Ереване здание детского сада стоимостью 233.470.000 драмов. Следственный департамент объявил Бегларяна в розыск и подал ходатайство об избрании в отношении меры пресечения в виде заключения под стражу, которое суд удовлетворил.
Адвокат считает, что суд при рассмотрении ходатайства, вышел за рамки представленного следователем прошения, констатировав такие предполагаемые обстоятельства, которые следователь даже в решении о привлечении в качестве обвиняемого не приписывал Бегларяну. В частности, суд наделил себя правом развить версию о том, что заседание Совета старейшин Еревана от 23 декабря 2009 года  не состоялось, голосование тоже, и поэтому  якобы решение №55 не было принято, но Г. Бегларян подписал несуществующее решение, которое является нормативным правовым актом и которое сразу же было опубликовано в официальной ведомости и в сети.
Более того, адвокат подозревает, что при рассмотрении  ходатайства об аресте Бегларяна и вынесении решения суд был скован.