«Դոն Պիպոյին» նոր մեղադրանք է առաջադրվել 04/21/2020   11:40  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Դոն Պիպո» մականունով հայտնի Արթուր Ասատրյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել՝ ինքնիրավչության համար: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեից:
Նշենք, որ Արթուր Ասատրյանին առնչվող ևս մեկ քրեական գործ կա, որը գտնվում է արդեն դատաքննության փուլում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Արթուր Ասատրյանի դեմ մահափորձ էր կազմակերպվել, եւ նա անձամբ էր հայտնաբերել վերջիններիս, առեւանգել եւ հանձնել իրավապահ մարմիններին: Այս գործով վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 38-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 6-րդ կետերով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ, երեք անձի առևանգումը կազմակերպելը») և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելը և պահելը») նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար։ Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ 2017թ. մայիսի 20-ին կազմակերպել և ղեկավարել է նախնական համաձայնությանբ գործող մի խումբ անձանց ներգրավմամբ, որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ երեք անձանց՝ Վազգեն Ալեքսանի Ղազախեցյանի, Արտակ Արարատի Այվազյանի և Արկադի Հրաչիկի Քոչինյանի առևանգումը, որը զուգորդվել է վերջին երկուսի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով: Հիշյալ անձանց կողմից սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը ևս դատարանում է: Նրանք մեղադրվում են Զոհրաբ Ղումաշյանի կողմից ստացված պատվերով, Արթուր Ասատրյանի, Օշականցի Գևորիկի և «Զապ» մականունով Անդրանիկ Սողոյանի սպանության նախապատրաստությանն ուղղված գործողություններ կատարելու համար:
17:55 28/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանների գործողությունները համաչափ և օրինաչափ չեն. Փաստաբանը՝ «Դոն Պիպոյին» բերման ենթարկելու մասին
13:16 24/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀանցագործություն կատարելով՝ հանցագործություն չեն բացահայտում. Գեորգի Մելիքյանը՝ Դոն Պիպոյին բերման ենթարկելու մասին
10:11 20/08/2019  |  ՄամուլՈվ է նա. Դոն Պիպոյի հիմնադրամի ղեկավարը փողերը կանխիկացրել ու փորձել է փախչել երկրից. «Հրապարակ»
14:26 07/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Դոն Պիպոն», նույն ինքը` Արթուր Ասատրյանը հանձնարարել է առեւանգել իր սպանությունը նախապատրաստող անձանց. նախաքննություն
10:41 27/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴոն Պիպոյի գործով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է
10:02 27/12/2018  |  Մամուլ«Մարդիկ են եկել, ուզել սպանել ինձ». Դոն Պիպոն՝ իրեն մեղավոր չճանաչելու մասին. Ժողովուրդ»

"Дону Пипо" предъявили новое обвинение 04/21/2020 12:09 | Криминальная хроника
Артуру Асатряну, более известному по прозвищу “Дон Пипо”, предъявлено новое обвинение. Ему инкриминируют самоуправство. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Отметим, что еще одно уголовное дело, касающееся Артура Асатряна, находится на этапе судебного разбирательства.
По данному делу ему было предъявлено обвинение по пунктам 1, 2, 3 и 6 части 2 статьи 38-131("Организация похищения двух и более лиц, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения и с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия") и части 2 статьи 235 УК РА ("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору").
Согласно обвинительному заключению, 20 мая 2017 года он в предварительном сговоре с группой лиц организовал похищение трех лиц – Вазгена Газахецяна, Артака Айвазяна и Аркадия Кочиняна, которое было сопряжено с применением в отношении последних двух опасного для здоровья насилия, и руководил похищением. Уголовное дело, возбужденное по факту совершения вышеупомянутыми лицами покушения на убийство, тоже находится в суде. Они обвиняются в совершении по полученному Зограбом Гумашяном заказу действий, направленных на подготовку убийства Артура Асатряна, Геворика Ошаканского и Андраника Согояна по провищу “Зап”.