Վարչապետի տեխնիկական փորձերի կադրերի «արտահոսքի» հարցում վարչապետի աշխատակազմը մեղավորություն չունի. Վարչապետի խոսնակ 04/20/2020   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Մանե Գևորգյանի գնահատմամբ՝ վարչապետի ուղերձի տեխնիկական փորձերի կադրերի «արտահոսքի» հարցում վարչապետի աշխատակազմը մեղավորություն չունի, և խնդիրն առաջացել է հանրայինի ոչ պրոֆեսիոնալ աշխատանքի պատճառով:
«Այս պահին պարզվում է, թե որտեղից է տեսանյութը ներբեռնվել»,-այս մասին այսօր «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Մանե Գևորգյանը:
Անդրադառնալով Հանրային հեռուստաընկերության հայտարարությանը, թե եթերից առաջ հեռուստաընկերության աշխատակիցը ներկաներին բարձրաձայն տեղեկացրել է, որ ձայնագրում են` խոսնակն ասաց. «Դա չի համապատասխանում իրականությանը: Ես իմ հայտարարությունում նշել եմ, թե որ պահից են մեզ զգուշացրել, որ մենք ուղիղ եթերում ենք:
Մենք ուղիղ եթերում ենք և «ռեկ»-ը շատ տարբեր բաներ են և ուղիղ եթերի ժամանակ չեն ասում «ռեկ»., ասում են LIVE կամ ուղիղ եթեր»:
Դիտարկմանը, թե Հանրայինը պնդում է՝ ուղիղ եթերից առաջ պետք է բաց կապուղի ապահովվեր, որից օգտվել են նաև մյուս հեռուստաընկերությունները, Գևորգյանը համաձայնեց, սակայն ավելացրեց՝ «պետք է տրամադրվեր, բայց ոչ այդքան երկար ժամանակով:
«Չպետք է դա լիներ բաց կադրով, որտեղ վարչապետն է կանգնած: Դրա մասին եթե մենք տեղեկացված լինեինք ...սովորական պրակտիկայում տեղադրում են լուսանկարը: Ձայնը ու ամեն բան խլացնում են: Տեխնիկական բոլոր փորձարկումներն արվում են կադրի հետևում, և ոչ թե միացրած այնտեղ, որտեղ վարչապետը փորձեր է անում»,-ասաց Փաշինյանի խոսնակը:
Ի դեպ՝ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Հանրային հեռուստաընկերությունում այս պահին է ժողով է, քննարկվում են սկանդալի պատճառներն ու հետեւանքները, եւ ամենայն հավանականությամբ ժողովից հետո կհայտարարվի հրաժարականների մասին, այդ թվում՝ Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանի, Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանի, լրատվական-քաղաքական ծրագրերի ղեկավար Պետրոս Ղազարյանի եւ ուղիղ եթերի պատասխանատու Վարդան Հակոբյանի հրաժարականները։
Հիշեցնենք՝ այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը հայտարարել էր, որ  պատրաստվում են ՀՌԱՀ-ին հրավիրել խմբակցություն։ «Ակնկալում ենք, որ կարճ ժամանակում այդ ամենն ունենալու է հետևանքներ: Մեր դիրքորոշումն այդ առումով բավականին կոշտ է: Մեզ համար առաջին հերթին սա տեղեկատվական անվտանգության խնդիր է, և այն ընթացքում, երբ վարչապետը տեղյակ չէր, որ իրականում ուղիղ հեռարձակում է տեղի ունենում, կարող էր հնչել օրինակ արտահայտություն կամ նախադասություն աշխատակազմի կամ գործընկերների հետ շփվելիս, որոնք ոչինչ չեն ասում անձնակազմի համար, բայց դա անվտանգության տեսանկյունից լրջագույն խնդիր լիներ»,- ասել է նա:

Скандал с просочившимися в Сеть кадрами подготовки к телеобращению Пашиняна набирает обороты 04/20/2020   15:08  |  Лента новостей
По оценке пресс-секретаря премьер-министра Армении Мане Геворкян, аппарат главы правительства не виноват в утечке кадров из технической пробы перед телевизионным обращением Никола Пашиняна к народу. Проблема возникла из-за непрофессиональной работы представителей Общественного телевидения Армении.
"В данный момент выясняется, откуда производилась загрузка видеоматериала", - сказала Мане Геворкян в беседе с “ФактИнфо”.
Коснувшись заявления Общественного телевидения, что перед эфиром сотрудник телекомпании во всеуслышание уведомил присутствующих о том, что идет запись, пресс-секретарь заявила:”Это не соответствует действительности. Я в своем заявлении указала, с какого момента нас предупредили о том, что мы в прямом эфире. Мы в прямом эфире и “Rec” - это разные вещи. Во время прямого эфира не говорят “Rec”, а говорят LIVE или "Прямой эфир"", - пояснила она.
На ремарку о том, что Общественный телеканал утверждает, что должен был быть предоставлен открытый канал доступа к трансляции, которым могли воспользоваться и другие телекомпании, Геворкян согласилась, однако она уточнила, что прямой канал передачи данных был предоставлен за долго до эфира.
"Этого не должно было быть в виде открытого кадра там, где стоял премьер-министр. Если бы об этом нас известили…обычно на практике в качестве заставки размещается фото. Голос и все происходящее заглушаются. Все технические пробы проводятся за кадром…", - сказала пресс-секретарь Пашиняна.
Согласно муссируемым  в прессе сведениям, в Общественной телекомпании в эти минуты проходит собрание, на котором обсуждаются причины скандала и последствия. По всей вероятности, после собрания будет объявлено об отставках, в том числе исполнительного директора Общественной телекомпании Армении Маргариты Григорян, председателя Совета ОТА Ары Шириняна, руководителя информационно-политических программ Петроса Казаряна и ответственного за прямой эфир Вардана Акопяна.
Сегодня в ходе брифинга глава парламентской фракции "Мой шаг" Лилит Макунц заявила о планах пригласить представителей Комиссии по телевидению и радио Армении. "Ожидаем, что все это в сжатые сроки возымеет последствия. Наша позиция в этом плане довольно жесткая. Для нас это в первую очередь вопрос информационной безопасности…", - заявила она.