Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց չի կիրառվի. Վերաքննիչ դատարանը մերժել է դատախազին 04/17/2020   14:22  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նախագահությամբ, մերժել է «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի կալանավորումը մերժելու մասին դատարանի որոշման դեմ Դատախազության բողոքը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն Վահագն Հարությունյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին հայտնել է դեռեւս 2018 թվականի հոկտեմբերին ու նրա նկատմամբ հայտարարել հետախուզում: Անցած 1,5 տարիների ընթացքում երկու անգամ փոփոխվել է Վ.Հարությունյանին մեղսագրվող մեղադրանքը ու մի քանի անգամ միջնորդություն ներկայացվել դատարան որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, սակայն դատարանը մերժել է:
Ըստ ՀՔԾ-ի՝ Վ.Հարությունյանը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ապացույցներ կեղծելուն հանցակցելը, որը կատարվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով), 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով):
Վահագն Հարությունյանը հայտարարել է, որ առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում՝ այն որակելով ապօրինի եւ պատրաստակամություն հայտնել ընդհատել Ռուսաստանում իր բուժումն ու վերադառնալ Հայաստան, եթե Հայաստանի իրավապահները վերացնեին հետախուզումը, սակայն հետախուզումը չի վերացվել, թեեւ չկա նաեւ ընտրված խափանման միջոց։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք` մարտի 15-ին Վ.Հարությունյանը ձերբակալվել է Ռուսաստանում, սակայն մեկ օր անց նա ազատ արձակվեց. Ռուսաստանի դատախազությունն արձանագրել է, որ Վ.Հարությունյանին Հայաստանի կողմից մեղսագրվող ենթադրյալ արարքների վաղեմության ժամկետն անցել է, ինչից հետո հետո հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն նոր միջնորդություն է ներկայացրել Վ.Հարությունյանին կալանավորելու համար, որը մակագրվել էր դատավոր Վահե Միսակյանին ու վերջինս հերթական անգամ մերժել էր ՀՔԾ-ին։
Այս պահի դրությամբ՝ Վ.Հարությունյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց չկա։
16:40 10/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազությունը՝ Վահագն Հարությունյանի հետախուզման և դրա շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին
17:12 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը բողոքարկել է Վահագն Հարությունյանի կալանավորումը մերժելու մասին դատարանի որոշումը
09:20 20/03/2020  |  ՄամուլԳեւորգ Կոստանյանը՝ Վահագն Հարությունյանի գործի մասին․ «Ժողովուրդ»
09:12 19/03/2020  |  ՄամուլՀՀ իշխանությունները Վահագն Հարությունյանի հարցով իրենց մտահոգություններն են հայտնել ՌԴ իշխանություններին. «Փաստ»
23:10 17/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը հերթական անգամ մերժեց Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու ՀՔԾ-ի միջնորդությունը
21:06 16/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎահագն Հարությունյանն ազատ է արձակվել.պաշտպանը հաստատեց «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները

Апелляционный суд отклонил жалобу прокурора на отказ в аресте Ваагна Арутюняна 04/17/2020   14:58  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Сергея Марабяна отклонил жалобу Генпрокуратуры на решение суда, отказавшего в удовлетворении ходатайства об избрании в отношении бывшего главы следственной группы по делу “1 марта” Ваагна Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщил советника генпрокурора Армении по связям со СМИ Гор Абрамян.
Напомним, ССС сообщила о привлечении Ваагна Арутюняна в качестве обвиняемого еще в октябре 2018 года.  Арутюнян был объявлен в розыск. За прошедшие полтора год дважды меняли предъявленное В. Арутюняну обвинение и несколько раз подавали ходатайства об его аресте, однако суд отклонил их.
Согласно сообщению ССС, Ваагну Арутюняну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-349 (“Соучастие в фальсификации доказательств”), части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия"),  части 2 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств") Уголовного кодекса РА.
Ваагн Арутюнян заявил, что отвергает выдвинутые против него обвинения, расценивая их как незаконные. Он выразил готовность прервать свое лечение в России и вернуться в Армению, если правоохранители РА отменят розыск, однако этого не было сделано, хотя избранной в отношении него  меры пресечения нет.
Как ранее сообщило агентство, 15 марта  Ваагн Арутюнян был задержан в РФ, однако спустя день он был отпущен на свободу. Прокуратура России констатировала истечение срока давности инкриминируемых в Армении В. Арутюняну предполагаемых деяний. После этого стало известно, что ССС подала новое ходатайство об аресте В. Арутюняна. Ходатайство поступило на рассмотрение к судье Ваге Мисакяну, который в очередной раз отказал в удовлетворении прошения ССС. В данный момент избранной в отношении В. Арутюняна меры пресечения нет.
09:29 18/03/2020  |  Судебный репортажСуд в Ереване вновь отклонил ходатайство следствия об аресте Ваагна Арутюняна
09:27 17/03/2020  |  Лента новостейЭкс-глава следственной группы по делу "1 марта" Ваагн Арутюнян освобожден из-под ареста