Կենտրոնական բանկը նոր նախագահ ունի 04/17/2020   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ի կողմից փակ գաղտնի քվեարկությամբ Կենտրոնական բանկի նախագահ ընտրվեց «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված Մարտին Գալստյանը:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանն ասաց, որ քվեարկությանը մասնակցել է 119 պատգամավոր և նրանից 104-ը կողմ է քվեարկել Գալստյանի թեկնածությանը, իսկ 15-ը՝ դեմ:
Հիշեցնենք, որ Մարտին Գալստյանը ծնվել է 1978 թվականի մայիսի 4-ին, 1994-1999թթ. ուսանել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետում, այնուհետ բուհի ասպիրանտուրայում՝ ստանալով տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան: Գալստյանը սովորել է նաև Հարվարդի համալսարանի Ջոն Քենեդու անվան հանրային կառավարման դպրոցում ու ստացել հանրային կառավարման մագիստրոսի կոչում:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1998թ-ին ՀՀ կենտրոնական բանկում՝ ղեկավարել է ֆինանսական գործառնությունների վարչության միջազգային պահուստների կառավարմամբ զբաղվող ստորաբաժանումը, այնուհետև ղեկավարել է վիճակագրական վարչությունը: 2015թ-ին նշանակվել է Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար, 2018թ-ից առ այսօր ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ է, հանդիսանում է համաշխարհային բանկի միջազգային խորհրդատու, դասախոս է: Դասավանդում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում, 2015թ-ին ճանաչվել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի լավագույն դասախոս:

Избран новый глава Центробанка Армении 04/17/2020   13:54  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении по итогам закрытого тайного голосования избрало Мартина Галстяна председателем Центрального банка РА.
Кандидатура Галстяна была предложена правящей парламентской фракцией "Мой шаг".
Глава Счетной комиссии Ваагн Овакимян заявил, что в голосовании приняли участие 119 депутатов. За Галстяна проголосовали 104 парламентария, против высказались 15 депутатов.
Свою трудовую деятельность  в Центральном банке он начал в 1998 году, где возглавлял отдел управления международными резервами Департамента финансовых операций, а затем возглавлял Департамент статистики. В 2015 году он был назначен главой Исследовательского центра в Дилижане, а с 2018 года является членом Совета Центрального банка. Галстян является международным консультантом во Всемирном банке и лектором. Преподает в Американском университете Армении. Преподает в Американском университете Армении. В 2015 году он был признан лучшим преподавателем АУА.