Կայացել է Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը 04/10/2020   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է տեղեկատվություն Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրության, ընդհանուր դինամիկայի, վարակված անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու քաղաքականության շրջանակում իրականացվող  միջոցառումներին: Նա նշել է, որ ՏՏ գործիքակազմը, մասնավորապես, տեղորոշման համակարգն արդյունավետ ընթացք ունի և հնարավորություն է տալիս ավելի վերահսկելի դարձնել կորոնավիրուսի տարածման շղթաները: Զեկուցվել է, որ ապրիլի 8-ին պարետատան նախաձեռնած հատուկ` Չինաստանից Հայաստան չվերթով ՀՀ առողջապահական համակարգը համալրվել է  120 հատ թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերով, 2 թթվածնի մատակարարման կայանով, 60 հազար հատ թեստով, 60 հազար հատ բժշկական դիմակով, 280 հազար հատ պաշտպանիչ դիմակով, 20 հազար հատ պաշտպանիչ ակնոցներով, 100 հազար հատ պաշտպանիչ արտահագուստով և դեղամիջոցներով: Տ. Ավինյանը նշել է, որ առաջիկա օրերին համակարգը կհամալրվի ևս 100 հազար թեստերով, ինչը հնարավորություն կտա ընդլայնել թեստավորման շրջանակը և հզորությունները, ինչպես նաև նոր սարքավորումներով և պաշտպանիչ միջոցներով:
Նիստում քննարկման առարկա են դարձել կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ հետագա անելիքները: Քննարկվել են տնտեսական, սոցիալական, կրթական, մշակութային և հանրային կյանքի մյուս ոլորտներում աշխատանքների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել համաճարակաբանական խնդրի կառավարելիությանը, տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումներին, վերահսկողության մեխանիզմներին և մի շարք այլ հարցերի:
10:41 10/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԴրամը ամրապնդում է կայունությունը․ Փաշինյան
10:29 10/04/2020  |  ՄամուլԾանր շաբաթ՝ իշխանությունների համար․ լարված օրեր են սպասվում․ «Ժողովուրդ»
09:20 10/04/2020  |  Մամուլ«Փաշինյանի հետ աշխատելը դժվար է»․ «Փաստ»
09:15 10/04/2020  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը հրահանգավորել է Անդրանիկ Քոչարյանին․ «Հրապարակ»
09:09 10/04/2020  |  ՄամուլԱպշելու «պատահականություններ» ու տեռոր. երբ նեղացնում են իշխանություններին․ «Փաստ»
21:07 09/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏնտեսվարողների համար հաստատվել է 8,5 մլրդ դրամի հայտ. հակաճգնաժամային միջոցառումների քննարկումները շարունակվում են
17:15 09/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը նոր նշանակում է արել
13:17 09/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը կաջակցի «Կորսան Կորվիամ» ընկերությունից տուժած հայաստանյան կապալառուներին. Հարուցված ամենամասշտաբային քրեական գործերից է
12:14 09/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱջակցություն կստանան միկրոձեռնարկատիրությամբ զբաղվող սուբյեկտները
12:08 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՊարտադիր թեստավորում կանցնեն բոլոր բուժաշխատողները, թոքաբորբով հիվանդ բոլոր քաղաքացիները. Վարչապետն ասաց վաղվանից ստեղծելու են օրական 1000 թեստի հնարավորություն

Состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Армении 04/10/2020   16:32  |  Коронавирус
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил информацию о статистике подтвержденных случаев заражения коронавирусной инфекцией в Армении, общей динамике и состоянии здоровья инфицированных.
Вице-премьер, комендант чрезвычайного положения Тигран Авинян коснулся мер, принятых в рамках политики по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. Он отметил, что инструментарий ИТ, в частности система определения местоположения эффективна и позволяет лучше контролировать цепочки распространения коронавируса. Было доложено, что 8 апреля специальным рейсом из Китая в Армению были доставлены для министерства здравоохранения Республики Армения 120 аппаратов искусственной вентиляции легких, 2 станции подачи кислорода, 60 тыс тестов, 60 тыс медицинских масок, 280 тыс защитных масок, 20 тыс защитных очков, 100 тыс защитной спецодежды и лекарства. Тигран Авинян отметил, что в ближайшие дни система будет пополнена еще 100 тыс тестами, что позволит расширить рамки и мощности тестирования, а также новым оборудованием и средствами защиты.
На встрече были обсуждены дальнейшие шаги по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. Были обсуждены вопросы, связанные с организацией работы в других сферах экономической, социальной, образовательной, культурной и общественной жизни. Были затронуты вопросы управляемости эпидемиологической проблемы, перемещения и ограничений экономической деятельности, механизмов контроля и ряд других вопросов.